Felavatták IV. Béla szobrát a felvidéki Besztercebányán – képgaléria
IV. Béla szobrának ünnepélyes leleplezését pénteken tartották a felvidéki Besztercebányán.
A település Beszterce-patakról kapta nevét, amely a szláv ’’bystrica’’ (= gyors folyású patak) víznévből eredeztethető. A nevének második része pedig a környéken lévő értékes bányákról kapta. Besztercebányát a 12. században németek alapították, és 1255-ben említik először ’’Byzterchebana’’ néven, amikor IV. Bélától városi rangra emelte, illetve a tatárjárásban feldúlt települést szászokkal telepítette be.
A trianoni békeszerződésig Zólyom vármegye része, valamint a Besztercebányai járás székhelye volt.
1911-ben még a város 49%-a magyar volt, azonban ma már gyakorlatilag nem rendelkezik magyar lakossággal.
A magyar uralkodó szobrának felállításának ötletével még hat évvel ezelőtt Stanislav Micev, a helyi Szlovák Nemzeti Felkelés (SNP) Múzeumának igazgatója állt elő, s a javaslat az önkormányzatnál és a helyi lakosok körében is nagyon pozitív visszhangra talált. IV. Béla egészalakos szobra, amely Gáspár Péter alkotása, az Árpád sávos címerű város történelmi központjában kapott helyet.
Érdemes elolvasniII. Rákóczi Ferenc borsi várkastélya megújulva várja a látogatókat – képek, videó
Részint közadakozásból, részint különböző támogatásoknak köszönhetően emeltek emléket az egyik legjelentősebb magyar királynak.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a szobor ünnepélyes leleplezésén mondott beszédében kiemelte: a szobor átadása olyan alkalom, amely arra figyelmeztet, hogy számos olyan alak van a két nemzet múltjában, aki összeköti őket, s bízni lehet abban, hogy a jövőben is lesznek ilyenek. Az államtitkár a második honalapítónak is nevezett uralkodó tetteit felidézve azok máig érvényes üzenetéről is beszélt. Rámutatott: IV. Bélának számos akadállyal kellett megbirkóznia az ország újjáépítése során, de azt mindvégig azzal a szemlélettel tette, hogy “csak az életben bízva, türelemmel és kitartással lehet az apró dolgokból nagyot építeni”.
A szobor talapzatára négy nyelven került felirat, szlovákul, latinul, magyarul és angolul.
Galéria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban