ENSZ: Itt a vörös kód az emberiség számára!
Az emberi tevékenység példátlan és olykor visszafordíthatatlan módon változtatja meg az éghajlatot – állapította meg az ENSZ egyik legjelentősebb tudományos jelentése.
Mint a BBC írta, a mérföldkőnek számító tanulmány egyre szélsőségesebb hőhullámokra, aszályokra és árvizekre figyelmeztet, és arra, hogy alig több mint egy évtizeden belül átlép egy kulcsfontosságú hőmérsékleti határértéket.
António Guterres, az ENSZ vezetője szerint
a jelentés “vörös kód az emberiség számára”.
A tudósok szerint azonban a katasztrófa elkerülhető, ha a világ gyorsan cselekszik.
Van remény arra, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának mélyreható csökkentése stabilizálhatja a hőmérséklet emelkedését.
António Guterres, az ENSZ főtitkára a tudósok megállapításait visszhangozva azt mondta:
“Ha most egyesítjük erőinket, elkerülhetjük az éghajlati katasztrófát. A mai jelentés azonban világossá teszi, hogy nincs idő a késlekedésre és nincs helye a kifogásoknak. Számítok a kormányzati vezetőkre és minden érdekelt félre, hogy a COP26 sikeres legyen.”
A bolygónk jövőjéről szóló józan értékelést az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) készítette, egy olyan tudóscsoport, amelynek megállapításait a világ kormányai is támogatják. Jelentésük az éghajlatváltozással kapcsolatos tudományos eredmények első jelentős felülvizsgálata 2013 óta. A jelentést kevesebb mint három hónappal a COP26 elnevezésű, Glasgowban megrendezésre kerülő kulcsfontosságú éghajlat-változási csúcstalálkozó előtt teszik közzé. Az IPCC dokumentuma határozott, magabiztos hangnemben fogalmazza meg, hogy
“egyértelmű, hogy az emberi hatás felmelegítette a légkört, az óceánokat és a szárazföldet”.
Ed Hawkins professzor, a Readingi Egyetem (Egyesült Királyság) munkatársa és a jelentés egyik szerzője szerint a tudósok nem is fogalmazhatnának egyértelműbben ebben a kérdésben. “Ez egy ténymegállapítás, ennél biztosabbak nem lehetünk; egyértelmű és vitathatatlan, hogy az ember melegíti a bolygót”.
Petteri Taalas, a Meteorológiai Világszervezet főtitkára így nyilatkozott:
“Sportkifejezéssel élve azt mondhatnánk, hogy a légkör doppingolásnak lett kitéve, ami azt jelenti, hogy a korábbinál gyakrabban kezdtünk szélsőségeket megfigyelni”.
A szerzők szerint 1970 óta a globális felszíni hőmérséklet gyorsabban emelkedett, mint az elmúlt 2000 év bármely más 50 éves időszakában.
Ez a felmelegedés “már most is számos időjárási és éghajlati szélsőségre van hatással a világ minden régiójában”. Legyen szó olyan hőhullámokról, mint amilyeneket nemrég Görögországban és Észak-Amerika nyugati részén tapasztaltak, vagy olyan árvizekről, mint amilyenek Németországban és Kínában voltak, “az elmúlt évtizedben megerősödött az emberi hatásnak való tulajdonításuk”.
Érdemes elolvasniA pokol tornácán: Görögország hatodik napja küzd az erdőtüzekkel
Az IPCC-jelentés fő pontjai
- A 2011-2020 közötti évtizedben a globális felszíni hőmérséklet 1,09 Celsius-fokkal magasabb volt, mint 1850-1900 között.
- Az elmúlt öt év volt a legmelegebb 1850 óta.
- A tengerszint emelkedésének üteme a közelmúltban majdnem megháromszorozódott az 1901-1971 közötti időszakhoz képest.
- Az emberi hatás “nagy valószínűséggel” (90%) a fő oka a gleccserek 1990-es évek óta tartó globális visszahúzódásának és a sarkvidéki tengeri jég csökkenésének.
- “Gyakorlatilag biztos”, hogy a szélsőséges hőségek, köztük a hőhullámok gyakoribbá és intenzívebbé váltak az 1950-es évek óta, míg a hideg események ritkábbak és kevésbé súlyosak lettek.
Az új jelentés azt is világossá teszi, hogy az eddig tapasztalt felmelegedés számos bolygónk támogató rendszerében olyan változásokat idézett elő, amelyek évszázados vagy évezredes időtávlatban visszafordíthatatlanok.
Az óceánok tovább melegednek és savasabbá válnak. A hegyi és sarki gleccserek évtizedekig vagy évszázadokig olvadni fognak.
“A következmények a felmelegedés minden egyes fokozódásával egyre rosszabbak lesznek” – mondta Hawkins professzor.
“És e következmények közül sok esetben már nincs visszaút.”
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon