Romantikus, már-már regénybe illő környezetben emelkedik a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szögliget fölé Szádvár. Az egykori Torna vármegyében (mely a legkisebb volt a történelmi Magyarország vármegyéi között) található várat lelkes civilek és szakemberek alkotta csapat mentette és menti meg az enyészettől. Őket mutatjuk ma be.
Immáron tizenharmadik éve gyűlnek össze a Szádvárért Baráti kör tagjai a trianoni Magyarország egyik legnagyobb terűletű romvárának tövében azért, hogy megmentsék jelenünknek és az utókornak ezt a csodálatos műemlékegyüttest.
Szádvár, illetve az alatta elterülő Szögliget ma még nem tartozik az elsődleges turistacélpontok közé, korábban a hátizsákos turistákon kívül – az Országos kéktúra a vár alatt halad el – csak a várak szerelmesei és persze a szakértők ismerték.
Ez persze nem is csoda: a trianoni országcsonkítás miatt a vár és környezete határterületté vált, lezárt terület volt jóideig, így értelemszerűen a várban – némi régészeti kutatás és felmérésen kívül – semmilyen állagmegóvást nem hajtottak végre.
A rendszerváltást követően, bár újra szabadon lehetett látogatni a csodálatos panorámával rendelkező várhegyet, a ’90-es évek pénzhiánya miatt esély sem volt arra, hogy komolyabb munkákat végezzenek a 460 méter magason elterülő várban.
2007 óta fáradhatatlanul dolgoznak
Ezt az állapotot megelégelve, lelkes civilek, a Szádváért Baráti Kör tagjai, a miskolci Hermann Ottó Múzeum régészeti felügyelete mellett – nekikezdtek a vár megmentésének.
2007-ben, az első “Vármentő napon” a megmaradt falakat teljesen benövő növényzet “megrendszabályozásával kezdték a munkát, majd uniós pályázatok révén megkezdődhettek a komolyabb ásatások és állagmegóvások is.
Így mentették meg a végső pusztulástól a vár több bástyáját és falakat: megújult a Lisztes-bástya, a külső vár déli falkoronája, a Csonka-bástya. Megkezdődött a belső vár feltárása is, állagmegóvták a kaputornyot, a külső vár őrszobáját, feltárták a hazai várépítészetben szinte egyedülálló “csigát”.
Ez utóbbi egy mára elpusztult, vélhetően lovak hajtotta felvonószerkezet volt, ami rendkívül megkönnyítette és persze meggyorsította a szádvári uradalom terményeinek és áruinak várba történő feljuttatását.
Ennek helyén ma már egy 374 fokos lépcső van, amely az utóbbi években teljesen feltárt és állagmegóvott alsóvárból vezet fel a várhegyre.
Idén tavasszal készült el ugyanis a Nemzeti Várprogram keretében, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF) beruházásában, 316 millió forintos költséggel az alsóvár helyreállítása, valamint a rendezett ligetes-fás romterület és biztonságos látogatói útvonal kialakítása.
Érdemes elolvasniFelújították a szögligeti Szádvár romterületét
A Szádvárért Baráti Kör munkásságát a folyamatosan frissülő honlapjukon és a Facebook-oldalukon is figyelemmel kísérheti.
A vár ingyenesen látogatható.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat