Így játszák a Covid-lottót Ausztriában
Ausztria legkeletibb tartományában, a Magyarországgal is határos Burgenlandban Covid-lottóval motiválják azokat, akiket még nem oltottak be a koronavírus ellen, hogy minél előbb elérjék a 80 százalékos átoltottságot – jelentette be Hans Peter Doskozil, a tartomány vezetője pénteken.
A Covid-lottón bárki részt vehet, akinek az állandó lakhelye a tartományban van és korábban már beolttatta magát vagy ha még nem tette, egy hónapon belül felveszi legalább a vakcina első adagját és regisztrál a nyereményjátékra.
A 77 százalékos átoltottságnál tartó Burgenland célja a 80 százalék elérése. Az összesen ezer díjat – köztük autókat és elektromos kerékpárokat – csak akkor sorsolják ki, ha a kitűzött időpontig, november 11-ig sikerül ezt elérni.
Doskozil hangsúlyozta, hogy a díjakat nem szponzorok által finanszírozzák, hanem közpénzből. Utalt arra is, hogy az intenzív kezelésre szorulók ellátása és egy esetleges újabb zárlat sokkal többe kerülne.
Hozzátette, reméli, amennyiben sikerül elérni a 80 százalékos átoltottságot, Dániához hasonlóan Burgenlandban is feloldhatják majd a korlátozásokat.
A beadott oltások számát tekintve élen járó Burgenland tartományi vezetése inkább hisz a pozitív ösztönzésben, mint a maszkviselés szigorú ellenőrzésében vagy a védettek és nem védettek megkülönböztetésében – hangsúlyozta Doskozil.
A válasz a járvány negyedik hullámára nem a karantén, hanem az oltás
A válasz a járvány negyedik hullámára nem a karantén, hanem az oltás – jelentette ki Sebastian Kurz kancellár még szerdán a tartományfőnökökkel tartott tanácskozás után Bécsben.
A kancellár hangsúlyozta, hogy a jövőben a hét napra és százezer lakosra vetített fertőzöttségi mutatóval ellentétben a kórházak intenzív ágyainak telítettsége fogja meghatározni a szükséges lépéseket. Ami a gyakorlatban azt jelenti, minél több ember szorul a koronavírus betegség következményeként lélegeztetőgépre, annál szigorúbb intézkedésekkel kell számolni.
Az ennek értelmében kidolgozott három lépcsős intézkedési terv első fokozata – amikor az intenzív ágykapacitás eléri a 10 százalékos telítettséget – szeptember 15-én lép életbe.
Az élelmiszerboltokban, drogériákban, gyógyszertárakban és a tömegközlekedésben az eddig használatos orvosi maszk helyett újra kötelező lesz a nagyobb védelmet nyújtó FFP2-es maszk viselése. Minden más üzletben a már beoltottaknak csak ajánlott, ugyanakkor a védettséggel nem rendelkezőknek kötelező lesz az FFP2-es maszk, és a rendőrség által végzett szúrópróba-szerű ellenőrzésekre kell számítani.
Az antigén gyorstesztek érvényességi ideje 48 óráról 24 órára csökken.
Ezen túlmenően a 25 fő feletti rendezvényeket csak azok látogathatják, akiket már beoltottak, átestek a betegségen vagy negatív koronavírusteszttel rendelkeznek. Ez a rendelkezés eddig csak a száz fő feletti összejövetelekre vonatkozott.
A második fokozat egy héttel azután lép életbe, amikor az intenzív osztályok kapacitása eléri a 15 százalékos telítettséget. Ettől az időponttól az éjszakai szórakozóhelyeket és az 500 főnél nagyobb létszámú rendezvényeket már csak a beoltottak és a gyógyultak látogathatják.
A harmadik fokozat – amennyiben az említett kapacitás eléri a 20 százalékos telítettséget – újabb szigorítást hoz: azokra a helyekre – mozikba, színházakba, éttermekbe -, amelyeket egyébként jelenleg is csak a beoltottak, gyógyultak, illetve a negatív teszttel rendelkezők látogathatnak, a védettségi igazoláson kívül már csak negatív PCR-teszt felmutatásával lehet belépni, tehát az antigén gyorsteszt már nem lesz érvényes.
Kurz kérdésre válaszolva elmondta, hogy a jelenleg még ingyenes koronavírustesztek térítéskötelessé tételéről még nem született döntés.
A kancellár újfent felhívta a figyelmet a koronavírus elleni védőoltás fontosságára. Hangsúlyozta, az oltás felvétele továbbra sem kötelező Ausztriában, ugyanakkor hozzátette, hogy felvilágosító kampánnyal igyekeznek meggyőzni a még kétkedőket az oltás adta védettség előnyeiről. Hozzátette, a most bejelentett intézkedések éppen azokat védik, akik a védőoltás hiányában jobban ki vannak téve a fertőzésnek. Mindazonáltal nyomatékosította, hogy az oltás felvételével az emberek nemcsak önmagukat védik, hanem hozzájárulnak a társadalom általános immunitásának eléréséhez is.
Ausztria számára a példakép a Sebastian Kurz kancellár által is említett
Dánia, ahol 83 százalékos a lakosság átoltottsága és ahol ennek köszönhetően feloldották a koronavírus-járvány megfékezését célzó eddigi korlátozásokat.
Legfrissebb adatok
Ausztriában eddig 5 583 675 ember kapta meg a koronavírus okozta betegség elleni vakcina első adagját, mindkettőt pedig 5 280 942-en.
Az elmúlt 24 órában 2 341 embernél igazolták újonnan a vírusfertőzést, a járvány kezdete óta 705 913 pozitív esetet regisztráltak. A kórházban ápoltak száma jelenleg 668, az intenzív kezelésre szorulók 183-an vannak. A Covid-19 szövődményeibe az elmúlt napon tízen haltak bele, a járvány halálos áldozatainak száma így 10 832-re emelkedett. A betegségből felgyógyultak száma 675 060.
Érdemes elolvasniMagyarok segítették a Habsburgok felemelkedését Morvamezőnél
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van