Ha klasszikus játékokkal szeretnénk játszani nem feltételnül kell a családban generációk óta öröklődő magyar kártya makkos őszi jeleneteit néznünk. A piac mindent megtesz annak érdekében, hogy aktualizálja a jól ismert társasokat. Mutatunk néhány példát.
Merchandise mindenek felett
Először is nem lehet szó nélkül elmenni amellett az „újítási” forma mellett, amit a különböző játékok merchandise változatai jelentenek.
Nem akar a gyerek beszállni egy jó kártyás römi partiba a nagyszülőkkel? Na de vajon akkor is vonakodni fog, ha minden egyes lapon a kedvenc Disney karaktere, Elsa virít? Hát kétlem.
Ez a húzás olcsó rekklámfogásként is értelmezhető, mivel ezek a változatok nyilván sokkal többe kerülnek, mint egy „mezei” pakli, de extra értéket nem adnak a játékhoz. Viszont nem mehetünk el amellett, hogy lehet pont ez a hozzátevő kell ahhoz, hogy a gyerek szívesen kipróbálja a kedvenc játékainkat. Arról nem is beszélve, hogy felnőtt fejjel is nehéz ellenállni a reklámipar kísértéseinek. A mi otthoni repertoárunkat például egy Super Mario UNO és egy Totoro francia kártya pakli is színesíti.
Csavarjunk rajta egyet
Személyes kedvencem a dominó egy kevésbé ismert változata a triomino.
A triomino „nagy” újítása, hogy nem téglalap, hanem háromszög alakú, és nem kettő, hanem három szám található a lapkákon. Az alapszabályai megegyeznek a dominó szabályaival.
Azonban a húzósabb változatban különböző kirakott kombinációkért más-más pontok járnak, így a játék végére komoly matematikai egyenletek megoldására is számíthatunk. Ez a változat egyébként nem egy mai darab, hiszen 1965-ben dobták a piacra, de eddigi tapasztalataim alapján itthon méltatlanul elhanyagolt játékról beszélünk a triomino esetében.
Egy frissebb, de hasonló logika alapján működő újítás az Oh! Sushi Game, ami a Jenga egy változata.
Ebben a formájában elképesztően kívánatos nigiriket kell egymásra stócolni anélkül, hogy leborulna a torony.
Viszont a készítők gondoltak rá, hogy ennél kicsit többet adjanak a vásárlónak. Így a dobozba kerültek többek között pálcikák is, hogy azzal pakolgassuk a tégaletesteket és fejleszthessük pálcikahasználati képességünket. Az Oh! Sushi Game egyébként összesen 10 játék szabályával érkezik, ami így nagyon sokrétűvé teszi az egyébként egy idő után eléggé egyhangúvá váló jengát.
A klasszikusok klasszikusa a sakk sem maradhat ki a felsorolásból.
A népszerű Agymenők című sorozat egyik részében a szereplők háromszemélyes sakkal játszanak. Ezt a változatot nem a sorozat készítői találták ki, mivel egyszerre három fővel játszható sakk-variánsok szép számmal léteznek már nagyon rég óta.
A sakk népszerűsége és nagyszerűsége előtt tiszteleg a Star Trek sorozat első évadjának második epizódja is, ahol „3D sakkot” játszanak a szereplők.
Ennek a társasnak a különlegessége, hogy ez a filmes variáció valóban beszerezhető.
Persze, aki szeretne egy saját példányt, az készüljön fel, mert eléggé a pénztárcája mélyére kell majd nyúlnia.
Bár a modern társasjátékok térnyerése tengernyi szórakozási lehetőséget ad, azért néha vegyük elő a régi klasszikusokat is, vagy nézzük meg, mit tudtak kezdeni azokkal!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?