125 éves a Szabadság híd: története, érdekességek, képek a múltból
125 éve, 1896. október 4-én Ferenc József magyar király jelenlétében adták át a Szabadság hidat, amely az uralkodó nevét viselte egészen az 1946-os átnevezéséig.
Első hidak Budapesten
A fővárosi hidak sorában a negyedik volt, a közúti hidak között a harmadikként tartják számon, írja az Index.
A Lánchíd átadására 1849-ben került sor, majd hosszú szünet következett, hiszen az 1867-es kiegyezésig nem volt fejlesztés a dunai átkelők tekintetében. 1876-ban átadták a Margit hidat, így a második legidősebb híd a Margitsziget érintésével épült.
1877-ben a Déli összekötő vasúti hidat is megépítették, azonban itt nem volt lehetséges a közúti közlekedés, így a Szabadság hídat a budapesti hidak harmadikjaként szokták emlegetni
A Szabadság híd tervezése és megépítése
1893-ban a Kereskedelemügyi Minisztérium pályázatot írt ki egy új Duna-híd megtervezésére. Helyszínnek a Fővám teret, vagy pedig attól északabbra, az Eskü teret jelölték – tulajdonképpen a mai Erzsébet híd helyén – meg.
A bírálóbizottság úgy döntött, hogy Feketeházy János és Totth Róbert pályázatai a legjobbak.
A kor megbecsült mérnökeként Feketeházy János nevéhez fűződik például a Fővámház, azaz a mai Corvinus Egyetem, a Keleti-pályaudvar és az Operaház tetőszerkezetének megtervezése. A mai is megtalálható hidak közül ő tervezte a Komáromot és Révkomáromot összekötő Erzsébet hidat, illetve az Esztergom és Párkány közötti Mária Valéria hidat is.
Totth Róbert is megbecsült mérnökként dolgozott, és a nevéhez fűződik például az aradi Maros-hidak megtervezése.
Feketeházy János tervei szerint a híd ún. rácsos fémszerkezetet kapott, azonban a stílus a korabeli divatot igyekezett követni, ezért sokkal inkább úgy alkották meg a kivitelezők, hogy az egy függőhídra emlékeztessen.
Nagy Virgil tervei alapján készültek el a pilléreken nyugvó kapuzatok, amelyeket a magyar címerrel és két-két turulmadárral díszítettek.
A Szabadság híd építése 1894-ben kezdődött.
A pillérek és a hídfők (Fővám tér, Szent Gellért tér) mintegy másfél év alatt készültek el 1895-re. Közben a több ezer tonnás acélszerkezetek legyártását megkezdte a a Magyar Királyi Államvasutak Gépgyár.
Érdekesség, hogy a híd a legrövidebb a budapestiek között, mindössze 334 méter hosszú.
Birtokbe veszi Budapest az új hidat
A zöld színűre festett híd vélhetően a magyar zászló zöld színére utal, és éjszaka elektromos- és gázlámpákkal oldották meg a világítását
Október 4-én adták át az utazóközönség számára a Ferenc József hidat, és természetesen a névadó király is jelen volt az ünnepségen, sőt az utolsó szegecset az uralkodó ütötte be a helyére.
A főváros legújabb hídár gyorsan megkedvelték a helyeik és az átutazók, és 1898-tól már villamosközlekedés is áthaladt a dunai átkelőn, és menetrendszerinti busz is áthaladt rajta.
Megsemmisülés, majd megújulás
A Ferenc József híd sem úszta meg a második világháború pusztítását, 1945. január 16-án a visszavonuló német katonák, a többi budapesti Duna-híddal együtt, felrobbantották.
Egy hónappal később a szovjet katonai alakulatok pontonhíddal kiegészítették az átkelőt, illetve a sérült részek lebontották, és a felrobbantott budapesti hidak közül elsőként állították helyre.
Az új hidat 1946. augusztus 20-án avatták fel.
Két nagy változás volt tapasztalható az új hídon. Egyrészt az Osztrák-magyar Monarchiára emlékeztető nevet lecserélték Szabadság hídra, illetve a karakteres zöld helyett szürke színt kapott, mivel a háború után nem volt más festék.
Restaurálás, felújítás
1980-ban többek között úttest ekkor kapott aszfaltburkolatot, elbontották a teljes pályaszerkezetet, és a helyébe vasbeton pályaelemeket építettek be. Kicserélték a közvilágítás lámpatesteit is, sőt a híd alsó része 1980-ban, a felső pedig 1986-ban kapta vissza az eredeti zöld színét. Végül a a két kapu boltíveire visszakerültek a címerek és a koronák.
2007-ben megkezdődött a legújabb felújítás, és 15 hónapra lezárták a Szabadság hidat.
Átépítették az útburkolatot, a villamospályát és a járdát, a műemléki rekonstrukció is megtörtént. Az acélszerkezetet és a vasbetonpályákat megerősítették, a pilléreket és a hídfőket kijavították. A díszkivilágítás kiépítése is megtörtént.
Érdemes elolvasniKíváncsi a Lánchíd új színére? Most megmutatjuk! – képgaléria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű