Hazánkban nyílt meg Európa ötödik anyagkönyvtára
Megnyílt a Magyar Divat & Design Ügynökség a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) együttműködése során megvalósított anyagkönyvtár, amely egyedülálló a közép-európai régióban. A hiánypótló Budapest Design Material Library egybegyűjti a legfrissebb és leginnovatívabb anyagmintákat a világ minden tájáról és széles körben hozzáférhetővé teszi azokat az innovációval és kutatás-fejlesztéssel foglalkozó szakemberek, designipari szereplők és a hallgatók számára. A folyamatosan bővülő gyűjtemény és a helyszínen elérhető online adatbázis lehetőséget biztosít a legkülönbözőbb anyagminták innovatív felhasználási lehetőségeinek megismerésére, valamint megnyitja a lehetőséget a design és más iparágak összekapcsolódására. A Budapest Design Material Library megnyitóján Dr. György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára, Fülöp József, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora, valamint Bata-Jakab Zsófia, a Magyar Divat & Design Ügynökség vezérigazgatója mondott beszédet.
A Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel (MOME) közösen, nemzetközi példákra alapozva hozta létre a Budapest Design Material Library-t, amely elősegítheti, hogy az iparági szereplők kiaknázzák a design és a technológia ötvözésében rejlő lehetőségeket. A közép-európai régióban egyedülálló kezdeményezésként létrejött anyagkönyvtárnak a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem UP épülete ad helyet, így a létesítmény az anyagok és innovációs folyamatok középpontjába helyezheti Magyarországot.
A Budapest Design Material Library jelentőségét mutatja, hogy Olaszország, Spanyolország, Dánia és Svédország után a magyar főváros ad helyet Európa ötödik anyagkönyvtárának.
A Budapest Design Material Library az egyetemi hallgatók, gyártók, tervezők és hazai designipari KKV-k mellett a nagyvállalatok, anyag- és termékfejlesztő cégek előtt is nyitva áll, ezáltal hidat képez a nem hagyományos iparágak (egészségügy, autóipar, építőipar, élelmiszeripar stb.) és a design között.
A Budapest Design Material Library (BDML) a MOME UP épületében kezdetben 300 darab fizikai anyagmintával áll nyitva mindenki számára, aki információt keres a design, a termékfejlesztés vagy egyéb kreatív szakmák területein.
Az BDML anyagai között találhatunk magyar innovációk révén létrejött anyagot is, mint például a Kárpáti Judit Eszter és Esteban de la Torre, a MOME Innovációs Központ kutatói által kifejlesztett textilanyagot, amely hangkibocsátó anyagként működik. A minta-tartó állványokon elhelyezett anyagok mellett QR kódok találhatók, amelyek beolvasásával megismerhetők az anyagok legfőbb jellemzői és információi. Az anyaginformációk folyamatos biztosítása érdekében a helyszínen hozzáférhető, közel 10 000 anyagból és gyártási technológiából álló online adatbázis, amely 5 nyelven olvasható, kiegészítve képekkel és leíró szövegekkel a mintákról és a helyszíni munkaállomásról egyszerűen böngészhető. A Budapest Design Material Library a Material ConneXion franchise részét képezi, így az érdeklődők a világ legnagyobb adatbázisában az anyagminták között többek között polimereket, fémeket, üvegeket, kerámiákat és természetes anyagokat találnak változatosan a fenntartható, újrahasznosított anyagoktól kezdve, egészen a rugalmas, építészeti textíliákig.
Érdemes elolvasniA világ legjobb vendéglátóipari designerei közé került egy magyar tervező – képek
„A designiparban mára világszerte a legújabb anyagtudományi, technológiai és informatikai innovációkra van szükség, hogy az iparági szereplők versenyképesek maradhassanak. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel együttműködésben létrehozott Budapest Design Material Library-vel Európa ötödik anyagkönyvtárát indítjuk el, mellyel Budapest a régiós országok között megkerülhetetlen szereplő lesz az anyaginnováció területén. Az innovációs központ hozzájárulhat a magyar designmárkák és formatervezők innovatív gondolkodásmódjának fejlesztéséhez, valamint olyan K+F projektek sikeréhez, melyek az anyaginnovációk mentén gondolkozva vállalkoznak innovatív megoldások kifejlesztésére a különböző iparágakban”
– mondta Bata-Jakab Zsófia, az MDDÜ vezérigazgatója.
„Minket, magyarokat a világ más táján élők átlagon felül kreatívnak látnak. A kreativitás lelki és szellemi természetű jelenség, amely élővé és társadalmilag hasznossá az esetek döntő többségében az eszközökön és az anyagon keresztül válik. Ezért kiemelten fontos a Magyar Divat & Design Ügynökség, valamint a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem együttműködésében létrehozott, régiónkban egyedülálló anyagkönyvtár, amely a kreativitás és a kreatív ötletek megvalósulását szolgálja.”
– mondta Dr. György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára.
„A MOME örömmel fogadta be ezt a különleges és hiánypótló létesítményt. Célunk, hogy hallgatóink és kutatóink számára a világszínvonalú anyaggyűjtemény és adatbázis elérése megnyissa a lehetőséget az alkotás új útjai felé, hozzájárulva ahhoz, hogy mind versenyképesebb tudást szerezhessenek. Épp ilyen nyitottan várjuk a design- és más iparágak szereplőit egyetemünkre, teret adva újfajta együttműködéseknek. Hiszünk benne, hogy az anyagkönyvtár regionális szinten is kikerülhetetlen tudásbázissá és csomóponttá válik az innovatív gondolkodás támogatásában és a kreatív technológiák megismertetésében.”
– mondta Fülöp József, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora.
A könyvtár közösségi helyszínként is funkcionál az iparági szereplők számára, akik a terméktervezői workshopok alkalmával lehetőséget kapnak, hogy a különböző anyagmintákat és innovatív felhasználási lehetőségeiket szakmai vezetés mellett ismerhessék meg. A gazdaság és az oktatás összekötő elemeként a anyagkönyvtár a hallgatók számára is hasznos tudást ad, hiszen már tanulmányaik alatt megismerkedhetnek az aktuális trendekkel, technológiai újdonságokkal. Ennek köszönhetően pedig hazánkban is elmozdulhat ez a tradicionális iparág a digitális transzformáció irányába.
Az MDDÜ egyik kiemelt prioritása a hosszútávú szakmai kapcsolatok kiépítése a hazai és nemzetközi oktatási szereplőkkel, valamint szervezetekkel, hogy egy olyan széleskörű tudásbázist és szakmai kapcsolati hálót tegyen elérhetővé a magyar divat-és designipari szereplők számára, amely hozzásegíti őket a jövőbeli eredményes működéshez. Ennek részeként a 2021-es évben szakmai partnerként csatlakozott a körforgásos gazdálkodás témájával a MOME Kurzushetébe, majd ezt elmélyítve egy KFI képzés támogatásával az egyetem oktatási programjába. Az együttműködés következő lépéseként jött létre az anyagkönyvtár, amellyel az Ügynökség a design területén alkotó iparági szereplők számára szeretne perspektívát nyújtani, hogy elősegítse az innovatív és digitális megoldások megjelenését az ágazat minden szegmensében.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm