Megnyílt a Magyarok – Fegyverek című tematikus kiállítás a Hadtörténetiben
A mani napon megnyílt a Magyarok – Fegyverek című új, időszaki kiállítás, holnap pedig családi nappal, hangárlátogatással, történész söresttel is készül a Honvédelmi Minisztérium (HM) Hadtörténeti Intézet és Múzeum az október 23-ai nemzeti ünnepre.
Az új, időszaki kiállítás az 1956-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulójára tervezték átadni.
A Magyarok – Fegyverek című tematikus kiállítás kifejezetten a harcok főszereplőivel, a katonákkal és fegyvereikkel foglalkozik.
A tárlat a forradalom ikonikus tárgyaival – illusztrált történeti bevezető mellett – bemutatja a szembenálló felek ruházatát, felszerelési tárgyait és fegyverzetét. Az érdeklődők a tárlaton többek között pisztolyokat, világító-jelző pisztolyokat, géppisztolyokat, gépkarabélyokat, puskákat, karabélyokat, golyószórókat, géppuskákat, kézi páncélelhárító gránátvetőt, harckocsifegyverzetet, légvédelmi fegyverzetet és repülőgép-fegyverzetet is láthatnak.
Az időszaki kiállítás kísérője egy egyedülálló, korabeli gyermekrajzokat bemutató tárlat.
Mint a múzeum kiemelte: az 1956 októberében, a forradalom ideje alatt bezárt iskolák tanulói 1957 elején térhettek vissza az iskolapadokba. Az átélt eseményeket a VIII. kerületi Jázmin utcai iskolában megrajzoltatták a tanulókkal. A fennmaradt rajzokon 5-8. osztályos általános iskolás gyerekek mutatják be a forradalom és szabadságharc eseményeit, Amit én láttam címmel.
Családi nap október 23-án
Október 23-án családi nappal várja látogatóit a Hadtörténeti Intézet és Múzeum. Ennek programjai ingyenesen, előzetes regisztráció nélkül látogathatók.
Az intézmény Kapisztrán téri épületében az állandó kiállítások és a Fegyvertár – Fegyvertörténeti Látványtár szabadon megtekinthető. A Márványteremben a hagyományoknak megfelelően kézműves foglalkozások, köztük játékkatona-festés, papírharckocsi-hajtogatás várja a legkisebbeket. Ugyanott a Modern Lőfegyver
Gyűjtemény és a Lőszergyűjtemény munkatársai tartanak bemutatót az 1956-os forradalom és szabadságharc fegyvereiből. A múzeum díszudvarán pedig korhű egyenruhába öltözött hagyományőrzők jelenítik meg a szembenálló feleket.
Kitértek arra is, hogy “a korábbi sikerekre való tekintettel” 9 és 15 óra között ismét megnyitják a látogatók előtt a Haditechnikai Gyűjtemény Kerepesi úti hangárát.
Az eseményre a bemutatótér állandó anyaga mellett más 1956-hoz köthető technikai eszközöket is kiállítanak, köztük a múzeumban korábban már bemutatott T-34-es harckocsi oktatási metszetét. Előzetes regisztrációra ott sincs szükség, a Stróbl Alajos utca felől lehet belépni.
A családi nap a múzeum Kapisztrán téri épületében, az este fél 7-kor kezdődő, VIII. Hadtörténész Söresttel zárul, ahol most a nemzeti ünnephez kapcsolódó előadásokat lehet majd meghallgatni.
A hadtörténeti múzeum október 22-én 10 és 17 óra között, október 23-án a múzeum Kapisztrán téri épülete 9 és 18 óra között, a Kerepesi úti hangár 9 és 15 óra között várja a látogatókat – olvasható a Hadtörténeti Intézet és Múzeum közleményében.
1956 októberében Magyarországon békés tüntetéssel kezdődő, fegyveres felkeléssel folytatódó forradalom bontakozott ki a Rákosi Mátyás nevével összefonódó kommunista diktatúra és a szovjet megszállás ellen. Az Országgyűlés 1991-ben nyilvánította hivatalos nemzeti ünneppé október 23-át, amit a 2012-es alaptörvény is megerősített.
Érdemes elolvasniAz elnyomást vagy a felszabadítást jelképezi a Szabadság téri Szovjet emlékmű?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény