1918. november 11-én nyerte vissza függetlenségét Lengyelország, két ünnepi koncert lesz Budapesten
Két koncerttel emlékezik a lengyel függetlenség visszaszerzésére a Lengyel Köztársaság Nagykövetsége és a budapesti Lengyel Intézet.
123 évnyi felosztottság után, 1918. november 11-én nyerte vissza függetlenségét Lengyelország. Ezen a napon nevezték ki Józef Piłsudskit a lengyel fegyveres erők főparancsnokává, két nappal később pedig deklarálták a független lengyel állam, az első Lengyel Köztársaság létrejöttét. Az “Újjászületett és Független Lengyel Köztársaság” visszakerült a világ térképére. Öt nemzedék harcolt a felkelésekben, tartotta életben a lengyelség szellemét, állt ellen a németesítésnek és az oroszosításnak, míg végül Lengyelország visszaszerezte önálló államiságát.
November 11-én erről emlékeznek meg évről évre Lengyelországban, a legnagyobb lengyel nemzeti ünnep, a Lengyel Függetlenség Napján. Ebből az alkalomból a Lengyel Köztársaság Nagykövetsége és a budapesti Lengyel Intézet két koncerttel ünnepel: a tehetséges zenész és érzékeny politikus J. M. K. Poniatowski herceg elfeledett F-dúr miséjével a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánián, valamint a Wrocław Baroque Ensemble, Lengyelország egyik leghíresebb, historikus hangszereken játszó együttesének előadásával a Zeneakadémián.
J .M. K. Poniatowski F-dúr mise
átdolgozás szólóhangokra, kórusra és zenekarra
Időpont: 2021. november 7. (vasárnap), 17.00 óra
Helyszín: Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom – 1056 Budapest, Március 15. tér
A belépés ingyenes.
Józef Michał Ksawery Poniatowski (1816-1873), az utolsó lengyel király, Stanisław August Poniatowski testvérének a fia volt, akinek otthonában a zene és a politika eggyé vált. Életét a hang művészete, a fontos társadalmi-politikai ügyek, valamint az erkölcsi-hazafias értékek szolgálata jellemezte. A természet háromszorosan is megajándékozta: gyönyörű tenorhanggal megáldva énekesként teljesedett ki, zeneszerzőként valósította meg magát, emellett politikus-diplomataként tevékenykedett. Olasz mesterektől kapott alapos zenei képzést, firenzei és bolognai színházakban énekelt, operáit pedig a híres milánói Scalában vitték színre. Ez a tehetséges zenész és érzékeny politikus a matematikában is kiváló volt: talán ez a képessége magyarázza műveinek harmonikusan megkomponált és arányos formáját. Zenéje elveszett a történelem sűrűjében, azonban a muzikológusok kutatásának, valamint az előadók érdeklődésének köszönhetően visszakerül a hallgatókhoz.
Előadók: Lwówi Nemzeti Filharmónia Zenekara, Galíciai Kamarakórus
Karmester: Sebastian Perłowski
Bővebben itt.
Wrocław Baroque Ensemble – Az I. Lengyel Köztársaság muzsikája
Időpont: 2021. november 11. (csütörtök), 19.00 óra
Helyszín: Zeneakadémia, Solti terem – 1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.
Valljuk be, nem sokat tudunk a Chopin előtti lengyel zenéről, és ennek nemcsak a zeneszerzők nevében előforduló furcsa betűk az okai. Pedig már a reneszánsz idején, a 16–17. században is virágzottak a művészetek a Vasa-uralkodók udvarában, és később is magas színvonalú, a nyugat-európai muzsikára is ható zenei élet zajlott az 1795-ig fennállt Lengyel–Litván Unióban. E sokszínű, de elfeledett lengyel repertoár felfedezésére és megszólaltatására alapította 2006-ban Andrzej Kosendiak karmester a korhű hangszereken játszó Wrocław Baroque Ensemble-t. A nem mindennapi kitekintésre hívó programban rácsodálkozhatunk, milyen zenék születtek és szóltak Palestrina, Monteverdi és Schütz korában ezen a vidéken, és eldönthetjük, jogosan kerültek-e a feledés homályába ezek a kompozíciók. Annyit előre bocsáthatunk: a világhírű lengyel együttes előadását hallgatva nem fogunk tudni igennel válaszolni.
Bővebben itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban