Itt vannak Magyarország legjobb kiállításai
A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Vagonlakók – Trianon árvái című állandó kiállítása, a bükkábrányi Jószerencse Háza A vándorló bánya titkai című állandó tárlata és az egri Dobó István Vármúzeum Egri borkóstoló – A szőlőművelés öröksége című virtuális kiállítása nyerte el Az év kiállítása 2021 díjat, amelyet hétfőn adtak át Budapesten.
Az elismerést odaítélő Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület az MTI-hez eljuttatott közleményében felidézte, hogy 2010-ben alapították az évente adományozott elismerést, amelynek célja, hogy a muzeális intézmények kiállításainak újszerűségét, a közönséggel való kapcsolatteremtő és kommunikációs képességét, tudományos felkészültségét és kreativitását jutalmazz.
A Pulszky Társaság tájékoztatása szerint a tavalyi év után immár második alkalommal a határon túli, magyar vonatkozású gyűjteménnyel, kiállítással rendelkező intézmények is pályázhattak az elismerésre.
Újdonság, hogy – tekintettel a pandémia okozta helyzetre – három kategóriában ítélték oda a díjat, a legjobb virtuális kiállítást külön elismerve.
A cím elnyerésére húsz érvényes pályázat érkezett, melyek közül tizenkettő jutott a második fordulóba. A bíráló bizottság – Bajzáth Judit, Deme Péter, Gózon Ákos, Janotka Mónika, Kalla Zsuzsa, Mányi István, Mihalkov György és Rajcsányi Gellért – döntése alapján hat időszaki, öt állandó és egy virtuális kiállítás maradt esélyes az elismerésre.
Az év kiállítása 2021 címet 4 millió forint alatti bekerülési költségű kiállítás kategóriában a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Vagonlakók – Trianon árvái című állandó tárlata, a 4 millió forint feletti bekerülési költségű kiállítás kategóriában pedig a bükkábrányi Jószerencse Háza A vándorló bánya titkai című állandó kiállítása érdemelte ki.
Virtuális kiállítás kategóriában az egri Dobó István Vármúzeum Egri borkóstoló – A szőlőművelés öröksége című virtuális tárlata kapta az elismerést.
Az év kiállítása 2021 jelöltjeként oklevélben részesült az Evangélikus Országos Múzeum “Pulszky Ferencz ajándoka” – Rézmetszet, gipsz, fénykép: fejezetek a műtárgymásolás történetéből című időszaki kiállítása, a cigándi Bodrogközi Múzeumporta A Múltkor Háza című állandó kiállítása, a Budapesti Történeti Múzeum – Aquincumi Múzeum és Régészeti Park Zseniális találmányok – Innovatív ötletek című időszaki kiállítása, a Ludwig Múzeum BarabásiLab: rejtett mintázatok – A hálózati gondolkodás nyelve című időszaki kiállítása, a Néprajzi Múzeum és a Pannonhalmi Főapátság Láthatatlan spektrumok című, közösen rendezett időszaki kiállítása, valamint a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum Lélek a vizek felett – Múlt és jelen találkozása a Tihanyi Apátságban című időszaki kiállítása.
Dicsérő oklevelet kapott a Borsi Rákóczi Kastélyközpont Rákóczi három születése című állandó kiállítása, a Petőfi Irodalmi Múzeum Édes Anna / Kosztolányi – Trianon 100 című időszaki kiállítása, valamint a Soproni Múzeum Mestermű – Polgári életvilág és kézművesség a 19. század végi Sopronban című állandó kiállítása.
Érdemes elolvasniHazánkban nyílt meg Európa ötödik anyagkönyvtára
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tudós szerint már 50 éve találtunk életet a Marson – és rögtön meg is semmisítettük
Ilyen volt az ókori gyógyítás – a spiritualitás, a természet és a tudomány keveréke
Megmutatjuk, kik voltak a legkiválóbb magyar csillagászok a történelem során
3600 éves sajtot találtak a régészek egy sírban
Az étrended formálja az agyad: hogyan hatnak az ételek a fejlődésére?
Szenzáció: a NASA 470 millió km távolságból fogott be jeleket