Ezek Magyarország legnagyobb cégei – Figyelő TOP200
A jövő héttől kapható a Figyelő TOP200 évkönyv, amely az Opten Informatikai Kft. adataira támaszkodva a hazai legnagyobb és leggyorsabban növekvő vállalkozásokat állítja sorrendbe. A Figyelő üzleti hetilap szerkesztősége több mint 20 éve állítja össze a legnagyobb vállalkozások rangsorát.
Az évkönyv idei tematikája nem meglepő módon az újranyitásra, a gazdaság talpra állítására, a makrogazdasági folyamatokra fókuszál. A 2020-as vállalati pénzügyi évet nagyon nehéz bármihez is hasonlítani, ugyanis a koronavírus hatásai összehasonlíthatatlanná teszik az előző évekkel. Talán a legjobban a 2008-as pénzügyi válsághoz lehet hasonlítani a múlt évi folyamatokat, azonban akkor a világ gazdasága egy csapásra forráshiányos lett, ezzel szemben most komoly eszközállományok várták ugrásra készen a cégeket.
Csökkent a legfelső és a legalsó szegmensben lévő társaságok közötti távolság.
A 2020-as pénzügyi évben a TOP200-ba jutás árbevételi küszöbértéke 57,8 milliárd forintra nőtt, ez 9,7 százalékkal haladja meg az előző esztendő értékét. Ez persze önmagában is elég lett volna az olló csukódásához, de a hatást nagyon erősen támogatta, hogy
a listavezető Mol forgalma 23,8 százalékkal apadt, ami pedig jelentősen lefelé nyomta a felső értéket.
Árbevétel: növekedés/csökkenés
2020-ban az öt legnagyobb árbevétel-növekedést elért vállalat együttes növekménye 1151 milliárd forint volt.
A legnagyobb forgalomcsökkenést elszenvedett öt társaság együttesen viszont 2503 milliárddal maradt el az előző évtől.
Egy biztos, nehéz valódi trendet találni 2020-ban a társaságok eredményeinek a tekintetében. A COVID hatása miatt a legnagyobb cégek közül a szállítás, raktározás nemzetgazdasági ágban működők összesített árbevétele zsugorodott a legnagyobb mértékben. A feldolgozóipar összességében szintén forgalomeséssel nézett szembe, de számos vállalat tudta ebben a körben jelentősen növelni árbevételét.
Volt, aki a hazai kapacitások megnövelésére törekedett a vészterhes időkben, míg volt, aki visszafogta aktivitását.
Az viszont jól látszik, a munkavállalóihoz mindenki ragaszkodott.
Ebben a nehéz időszakban is a TOP200 vállalatai által foglalkoztatottak száma 2,6 százalékkal nőtt 2019-hez képest. A racionalizálás ideje is eljött, az adminisztratív létszámcsökkenés mértéke 3,3 százalékos volt.
Nagyon felemás volt a2020-as, hiszen voltak nyertesek, így ebben az időszakban a napi fogyasztási, az elektronikai cikkeket, továbbá a lakásfelújítással kapcsolatos termékeket és szolgáltatásokat értékesítő vállalatok nagyot mentek. Voltak azonban nagy vesztesek is, főként a turisztika és a vendéglátás ágazatban.
“Sötét felhők”
A gálaesten a felszólaló pénzügyminiszter jelezte, hogy látják a “sötét felhőket”, azaz a kockázatokat, amelyek fékezhetik a növekedést. Ezek közül a járvány újabb hullámait, az inflációt, és ezen belül az energiaárak emelkedését, illetve az alkatrészhiányok problémáját említette meg. Az energiaárakról szólva megjegyezte, hogy a kormány olyan hosszú távú szerződéseket kötött a gázszállítás területén, amelyek “védeni tudnak az azonnali hatásoktól”.
Varga Mihály úgy fogalmazott, hogy bíznak a monetáris politikában az infláció megfékezését tekintve, továbbá úgy gondolják, hogy
az újraindulás után “normalizálódnak” az árak.
Azt is hozzáfűzte, hogy az alkatrész- és chiphiány visszarendeződése hosszabb folyamat, de ez a probléma a következő évben várhatóan már nem fékezi a termelést.
Érdemes elolvasniA globális csiphiány a magyarországi autógyártásra is komoly hatással van
A pénzügyminiszter az idei rekordmagas 6,8 százalékos gazdasági növekedés után jövőre is magas ütemű növekedésre számít.
A miniszter végül arról is szólt, hogy a kormány 2010-ben egymillió új munkahelyet ígért tíz év leforgása alatt, de ezt – mint mondta – “tizenegy év alatt sikerült teljesíteni”.
Jelenleg a gazdaság a munkaerőhiány “kellemes problémájával” szembesül – jegyezte meg utalva arra, hogy az a munkaerőpiaci tartalékok kiaknázásával enyhíthető.
Az ÉV kitüntettjei
Hagyományosan a Figyelő TOP200 Gálán adták át az alábbi díjakat:
Az Év Vállalata – Zoltek Zrt.
Az Év Pénzügyi Vállalkozása – K&H Csoport
Az Év Innovatív Vállalata – Master Good-cégcsoport
Opten Stabilitás Díj – Samsung Electronics Magyar Zrt.
Provident Társadalmi és Hasznossági Díj – Magyar Ökumenikus Segélyszervezet
NÚSZ–KTE Közlekedési Innovációs Díj – Aba Attila és Esztergár-Kiss Domokos, a MoveCit projekt kidolgozói
SPAR Fenntarthatósági Díj – Henkel Magyarország Kft.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Felhőkarcoló méretű aszteroida közelít a Földhöz, és élőben láthatjuk
Óriási dinoszauruszok lábnyomaira bukkantak Ausztrália partjainál
1000 évig érintetlen viking karkötőket találtak
Részeg férgek és galambrakéta az idei Ignobel-díj nyertesei között
Úgy tűnik, nincs bizonyítéka a becsapódásnak, ami létrehozta a Holdat
Bébi madarak dobálása sziklákról: Az izlandi lunda hagyomány rejtett haszna – videó a cikkben!