A telepen a tenyésztehenek már szépen kitőgyeltek, azaz hamarosan egymás után születnek majd a kisborjak. Az ellési szezon általában november elejétől február közepéig tart, de a legtöbb kisborjú november-decemberben jön a világra. Az idei ellési szezonban mintegy 200 borjút várunk a Sóstói Telepen.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Mint írják: a tenyészállatok még ezekben a napokban is kijárnak a legelőkre, így a rendszeres mozgás is biztosított számukra. A szürkemarhák szívósak, könnyen ellenek, ezért emberi beavatkozásra, segítségre csak nagyon ritkán van szükségük.
A borjak pirók, világos pirók, vagy sötét pirók színben jönnek a világra. Ez a vörösesbarna szín általában 6 hónapos korukra szürkévé változik, azaz kialakul a végleges, felnőttkori színezetük.
Mint ismert: a magyar szürkemarha Magyarországon őshonos, törvényileg védett, s igazi hungarikum. A kommunizmus évtizedeiben majdnem sikerült eltüntetnie az ágazati politikának és gondolkodásnak ezt az ősi fajtát. Egyes leírások szerint alig 1000-1500 példány, más források szerint még ennél is kevesebb maradt abból abból a fajtából, ami a 13-18. század között ellátta hússal Nyugat-Európát.
Néhány elkötelezett szakembernek azonban sikerült megmenteniü, azóta a számuk folyamatosan növekszik.
A magyar szürke mai jelentősége főként annak köszönhető, hogy nem kapott és nem is kapnak állati eredetű fehérjét tartalmazó tápot, így szivacsos agyvelőbántalom (BSE) soha nem fordult elő hazai szarvasmarha állományban.