Egy hétezer évvel ezelőtti, őskori település újabb maradványait azonosították a XI. kerületben a Budapesti Történeti Múzeum munkatársai.
A regeszet.aquincum.hu oldalon olvasható beszámoló szerint a XI. kerület Budaörssel határos részén, az úgynevezett Spanyolréten 2016-ban fedeztek fel egy addig ismeretlen újkőkori (neolitikum) lelőhelyet egy társasház építésénél.
Idén szeptembertől csatorna- és vízvezeték fektetés kezdődött meg a szomszédos Madárhegyen, amelyet szintén régészeti megfigyelés mellett lehetett csak végezni.
A megfigyelés keretén belüli bontómunka során több mint 50 régészeti korú földbemélyített objektumot tártak fel a keskeny (60-100 centiméter széles) közműárkokban. Az objektumok zöme egyszerű gödör volt, amelyekből főként a kőkori emberek által hátrahagyott cserépedények töredékei és állatcsontok kerültek elő.
A finomkerámia bekarcolt és festett díszítésű darabjai alapján a leletanyag zöme a dunántúli vonaldíszes kerámia kultúrájának (DVK) az úgynevezett Zseliz-csoportjához köthető, bár előfordulnak korábbi kottafejes díszítésű darabok is.

Érdemes elolvasniA magyar történelem egy fontos, elfeledett helyszínét fedezhetjük fel újra – képgaléria
Mint írják: a szűk közmű árkokból egyelőre többet nem lehet megtudni az itt állt építményekről, ám a jövő új kutatási lehetőségekkel kecsegtet a közvetlen közelben, hiszen számos beépítésre váró, üres telek fekszik itt, amelyeken megelőző feltárásokat végezhetnek a múzeum munkatársai a közeljövőben.
A jelenleg is folyó kutatásból már most tisztán látszik, hogy a neolit lelőhely kiterjedése többszöröse a korábbiakban becsültnek, sőt a szakemberek római- és avar/árpád kori érintettséget is bizonyították a munka során.
A múzeum beszámolója szerint a kőkori megtelepedés egyik oka a terület jó vízellátottsága lehetett, amelyet patakok biztosítottak. A jelenleg is csordogáló Spanyolréti-pataktól északkeletre sikerült egy mára már feltöltődött patakmedret is azonosítaniuk a feltárás során. Ennek a vízfolyásnak a kapacitáscsökkenése ösztönözhette a terület római kori lakosságát egy – a patakkal párhuzamos –árok kiásására, amely megvédhette a völgy alsóbb részén elhelyezkedő egykorú települést a hirtelen lezúduló csapadéktól.
Hozzátették: az elkövetkezendő néhány évben továbbra is megfeszített erővel kell majd a XI. kerület ezen részén dolgozniuk, hiszen az ingatlanfejlesztéseknek “hála” közös régészeti örökségünk nap mint nap veszélyben forog itt is.

Érdemes elolvasniSzádvár: egy elfeledett romvár, amit civilek mentenek meg az elmúlástól
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tabletta, amely meggyógyítja az ebolát: Új remény az emberi kezelésre
Miért olyan nehéz még mindig nukleáris fegyvereket készíteni?
Évszázadonként egyszer előforduló matematikai bizonyítás történt
Egy 1 400 éves családi vállalkozás története
Ez a 10 legrégebb óta álló olimpiai rekord
A világ legveszélyesebb nője ez az ember