Az Idő Kereke sorozattal az Amazon nem titkolt szándéka, hogy átveszi az uralmat azon a fantasy-piacon, amelyet a Netflix Vajákja előtt az HBO Trónok harcája uralt. Vajon sikerülhet neki?
Gandalfina keresi az Egy Gyű… Sárkányt
Moiraine varázslónő, a híres-hírhedt, kizárólag nőkből álló Aes Sedai csoport tagja.
Úgy hírlik, hogy egy-egy Aes Sedai mágusnő egész csatákat tud eldönteni; ennek megfelelően a csoport tagjait egyszerre tisztelik és félik az emberek.
Moiraine egy kis faluba érkezik Emondmező megyében kísérője, a harcos Lan társaságában. Azért jöttek, hogy megtalálják a mitikus hős Sárkány reinkarnációját, aki egy ősi jóslat szerint vagy rontást hoz a világra, vagy megmenti azt. A Sárkány örököse az egyetlen, aki szembe tud szállni a Sötét Úrral, aki romba akarja dönteni a világot. Mivel azonban nem tudja, hogy a faluban élő öt fiatal közül melyikük a Sárkány inkarnációja, mindegyikőjüket magával viszi hosszú és kalandos utazásukra és közösen harcolnak a Sötét Úr követői ellen. Közben találkoznak a világban élő számtalan frakcióval, szövetségesekkel és ellenségekkel, a Fény sötét és a Sötét fényes szolgáival.
Az Idő Kereke egy 14+1 részből álló epikus fantasy könyvsorozatból készült, amelyet James Oliver Rigney Jr., írói nevén Robert Jordan írt egészen 2007-ben bekövetkezett haláláig. Munkáját később a kötetek nagy rajongója, egy másik fantasy-író, Brandon Sanderson fejezte be Jordan jegyzetei alapján. A kötetekből több tízmillió példányt adtak el világszerte. A nyolcadik kötettől kezdve mindegyik new york-i bestseller-listavezető volt, és több feldolgozása is megvalósult már. Ezek közül az első élőszereplős filmes adaptáció az, amelynek az első három részét egyben megtekinthetjük most a Prime Videó kínálatában.
Az első évad többi része hétről-hétre érkezik majd.

Kép: Amazon Official
Dróntechnológia és fantasy
Kezdjük azzal, ami ebben a gigászi vállalkozásban egyelőre jól sült el: megnyertek a projekthez legalább egy Golden Globe- és Emmy-díjas sztárt, Rosamund Pike-ot, ezért az egyelőre kissé jellegtelen és érdektelen fiatal karakterek mellett van legalább egy valaki, akinek már az első kockától fogva jól áll a kamera.
A 2000-es évek eleje – A Gyűrűk Ura – óta tudjuk, hogy a technológia adott az igazán nagyszabású fantasy alkotások filmreviteléhez. Ahogy J. R. R. Tolkien trilógiája a fantasy műfaj – egyik – ősatyjának tekinthető, úgy – legalábbis technológiai értelemben – Peter Jackson munkája is egyértelműen a legújabb fantasy filmkészítés megalapozója. És ebben a tekintetben Az Idő Kereke jól vizsgázik:
gyönyörűen fényképezett tájakkal varázsol el, ijesztő szörnyekkel irtóztat, autentikus díszletek között. A kosztümök itt-ott kissé talán el vannak túlozva, de nem ez a legfőbb probléma a sorozattal.
És akkor a feketeleves: A Gyűrűk Ura epikus történet, a szónak abban az értelmében is, hogy borzasztó sablonos. Mivel azonban az volt az első, ezért önjogon lehetett ilyen – romantikus egyszerűsége, klisés fordulatai őszinték és autentikusak voltak – nem csak elfogadhatóak, de szemet gyönyörködtetők.
Viszont 2003 óta, mikor A király visszatért bemutatták a moziban, történt itt egy s más. A rajongók igen fifikás és okos forgatókönyvekhez, többértelmű párbeszédekhez, sok szálon futó és okosan gömbölyített történetekhez szokhattak a Trónok harca, a Vaják, és a Castlevania – Démonkastély révén.
A Caslevaniáról itt írtunk bővebben.
A fantasy műfajt a fordulatok és a drámai expozíciók tették szélesebb körben is elfogadottá. És bizony, meglepően keveset kellett azon dolgozni, hogy ezek a forgatókönyvek ilyen kiemelkedően jól sikerüljenek, hisz az alapanyagok biztos fundamentumot nyújtottak hozzá.
Ezek a történeteket NAGYON megírták, hisz legalább kétszer annyit dolgoztak rajtuk – egyszer könyv/játék korukban, aztán amikor sorozatot fejlesztettek belőlük.
Trollok, trallok, mind meghaltok
Én nem olvastam Robert Jordan regényfolyamát, ezért nem akarom látatlanul megítélni, de
ha ennek a sorozatnak az eseményei és párbeszédei hűen dolgozzák fel a szövegeket, akkor én egész biztosan nem is akarom kezembe venni ezeket a könyveket.
A másik megoldás, hogy ez a rengeteg innen-onnan lenyúlt klisé, karakter, felületes és idegesítő konfliktushelyzet, gyermekded problémázás a filmsorozat fejlesztőinek „az innovációja”, a reality-hős Rafe Judkins vezetésével.
Ebben az esetben könyörgöm, küldjük el Rafe-et ételfutárnak, mielőtt egy ilyen értékes franchise-ot végleg a földbe állít.
Nem nézhetetlen Az Idő Kereke, sőt, határozottan vannak jó pillanatai. De ennél sokkal egyenletesebb teljesítményt kellene nyújtania ahhoz, hogy megmaradjon a nézettsége az első évad végéig.
Emlékszünk a Trónok harcára, hogy mennyire vártunk minden egyes részt? Azok a sorozatepizódok egyenként 6 millió dollárba kerültek. Az Idő kereke minden része 10 millió dollárba fájt az Amazonnak.
Nézzünk bele, és vonjuk le ebből a megfelelő következtetéseket…
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?