Tragédia a La Manche-csatornában: huszonhét bevándorló veszett oda
27 bevándorló meghalt, amikor a La Manche-csatornán való veszélyes átkelés közben leeresztett a csónakjuk.
A baleset volt a két országot elválasztó keskeny tengerszorosban a migránsokat érintő eddigi legsúlyosabb katasztrófa, írja a Reuters.
A La Manche csatorna a világ egyik legforgalmasabb hajózási útvonala, és az áramlatok is erősek. Az embercsempészek általában túlterhelik a csónakokat, így azok alig úsznak a vízen, és ki vannak szolgáltatva a hullámoknak, miközben megpróbálják elérni a brit partokat.
Boris Johnson brit miniszterelnök “megdöbbentőnek” nevezte a halálesetet, és felszólította Franciaországot, hogy tegyen többet annak érdekében, hogy az embereket visszatartsa az átkeléstől.
Az embercsempész bandák “szó szerint megússzák a gyilkosságot” – mondta.
Emmanuel Macron elnök szerint Nagy-Britanniának fel kell hagynia a kérdés belpolitikai célú politizálásával, míg Gerald Darmanin belügyminiszter szerint a túlparton lévő ország is részt kell vegyen a válaszadásban.
Franciaország korábban 31 halálos áldozatról adott hírt, de a számot később 27-re módosították
– közölték kormánytisztviselők.
Két migráns súlyos hipotermiával, kritikus állapotban került kórházba
– mondta Darmanin.
A francia rendőrség letartóztatott négy embercsempészt, akiket a balesetben való részvétellel gyanúsítanak. Darmanin elmondta, hogy a migránsok nemzetisége és személyazonossága egyelőre nem ismert.
A brit határok feletti ellenőrzés visszaszerzése a Brexit-kampányt folytatók egyik totempontja volt a Nagy-Britannia európai uniós tagságáról szóló 2016-os népszavazás előtt, és a migránsok áramlása, bár abszolút értékben viszonylag alacsony, súrlódási pont London és Párizs között.
Emmanuel Macron francia elnök szerint az EU határvédelmi ügynökségének, a Frontexnek több pénzügyi eszközt kellene kapnia a blokk külső határainak védelmére, ezzel is segítve, hogy a bevándrolók ne gyűljenek össze Franciaország északi partjainál.
Nagy-Britannia az elmúlt hetekben azzal vádolta a francia hatóságokat, hogy tétlenül nézik, ahogy migránsok ezrei hagyják el a partjaikat.
Franciaország visszautasítja a vádat.
“Franciaország nem fogja hagyni, hogy a La Manche csatorna temetővé váljon”
– mondta Macron.
A szokásosnál több migráns hagyta el a franciaországi La Manche-csatorna partjait, hogy kihasználják a nyugodt tengeri viszonyokat szerdán a halászok szerint, bár a víz keservesen hideg volt.
Szerdán hajnalban a Reuters szemtanúja volt annak, hogy a migránsok egy csoportja előbukkant a homokdűnékből Wimereux közelében, mielőtt egy felfújható csónakba szálltak volna. Ugyanezt a csoportot órákkal később a dél-angliai Dungenessben látták partra szállni, miután biztonságosan átkeltek a 30 kilométeres vízi szakaszon.
A szerdai katasztrófa előtt idén már 14 ember fulladt vízbe, aki megpróbált eljutni Nagy-Britanniába
– mondta a helyi tengeri prefektúra egyik tisztviselője. 2020-ban összesen hét ember halt meg és ketten eltűntek, míg 2019-ben négyen haltak meg.
Nicolas Margolle halász a Reutersnek elmondta, hogy szerdán korábban két kis csónakot látott, az egyikben emberek voltak, a másik üres volt.
Érdemes elolvasniPutyin elítélte a lengyeleket, amiért vízágyúkat és könnygázt vetettek be a határra támadó bevándolók ellen
Elmondta, hogy egy másik halász hívta a mentőszolgálatot, miután látott egy üres csónakot és 15 embert, akik mozdulatlanul úsztak a közelben, eszméletlenül vagy holtan.
Darmanin elmondta, hogy a migránsok csónakja tönkrement, és amikor a mentők megérkeztek, láthatták, hogy a lélekvesztő “leeresztett, mint egy felfújható kerti medence”.
Bár a francia rendőrség a korábbi évekhez képest több átkelést akadályozott meg, csak részben tudta megfékezni a Nagy-Britanniába igyekvő migránsok áradatát – a Párizs és London közötti feszültségek egyik forrását. Johnson nyilatkozatában azt mondta, hogy ő és Macron megállapodtak abban, hogy fokozzák az átkelések megakadályozására irányuló erőfeszítéseket.
Natacha Bouchart, Calais polgármestere Nagy-Britanniát okolta a problémáért, mondván, hogy változtatnia kellene bevándorlási politikáján.
Egyes jogvédő csoportok szerint a szigorúbb felügyelet arra készteti a migránsokat, hogy nagyobb kockázatot vállaljanak, mivel jobb életet keresnek Nyugaton.
“Ha csak az embercsempészeket vádoljuk, azzal elrejtjük a francia és a brit hatóságok felelősségét”
– mondta a l’Auberge des Migrants, egy menekülteket és lakóhelyüket elhagyni kényszerülteket támogató érdekvédelmi csoport.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét