Komoly biztonsági kockázatot rejt a Facebook Messenger
A Facebookhoz tartozó üzenetküldő applikációk közül csak a WhatsApp rendelkezik jelenleg titkosítással, míg az ígéretek ellenére a Facebook Messenger és az Instagram üzenetküldő platformja még egy jó darabig nem fog ilyen funkcióval rendelkezni, írja Forbes.
A kiberbűnözés egyre nagyobb méreteket ölt világszerte, ezért is vezetik be az üzenetküldő applikációk a titkosítást. A Facebook (Meta) már 2019-ben bejelentette, hogy a WhatsApp után a két másik, hozzájuk tartozó üzenetküldő alkalmazásban, a Facebook Messengerben és az Instagram üzenetküldő platformján is bevezetik a végpontok közötti titkosítást, azonban ez a mai napig nem történt meg.
Azt kell látni, hogy a Facebook üzenetküldő alkalmazásai közel 3 és fél milliárd felhasználóval rendelkeznek. A WhatsAppot 2 milliárd, a Messengert 1,3 milliárd ember használja világszerte, ehhez jön még az Instagram üzenetküldő funkciója.
A WhatsApp azért is lett népszerű, mert indulástól kezdve tudta titkosítani az üzeneteket. Így ami a Whatsapp erőssége, az a másik két üzenetküldő applikáció nagy hiányossága.
Már 2019-ben megígérte a Facebook, hogy betömi ezt a biztonsági rést, legutóbb 2022-re tervezték, de a Forbes.com beszámolója szerint most 2023-ra tolódott a határidő.
Antigone Davis, a Meta globális biztonsági vezetője szerint még egy kis időre van szükségük, hogy megfelelően végrehajtsák a feladatot, ami valamikor 2023-ban készülhet el. Az indoklás szerint azért csúsznak, mert egy ütős biztonsági rendszerszeretnének létrehozni, és ennek érdekében még egyeztetnek a különböző szakértőkkel, civil szervezetekkel és kormányokkal.
A titkosítás hiánya viszont számos problémát felvet, megkönnyíti a hackerek, csalók és bűnözők dolgát.
A WhatsApp-főnök Will Cathcart szerint a titkosításnak alapvetőnek kell lennie minden üzenetküldő alkalmazásnál. Vajon tudunk valódi magánbeszélgetéseket folytatni, vagy valaki mindig hallgatózik majd? – tette fel a költői kérdést Cathcart.
A végpontok közötti titkosítás elzárja a techcégeket az érzékeny információktól.
Még aggasztóbb, hogy a
Facebook is bevallotta, hogy figyelték, sőt bizonyos esetekben le is töltötték a felhasználói tartalmakat a Messengeren.
Gyermekvédelmi szempontból sem mellékes, hogy míg a WhatsAppon nem lehet kapcsolatba lépni olyannal, aki nem ismerős (sőt rákeresni sem), Messengeren ezt simán meg lehet tenni, ami elég szélesre nyitja a kaput a bűnözők előtt.
A Facebook és az Instagram is bevezette ugyan az eltűnő üzenetek és a titkos chat funkciókat, mint biztonsági extra, ezeket azonban a komolyabb hackereknek nevetségesen egyszerű kijátszani, és ezek nem jelentenek valódi védelmet.
Érdemes elolvasniHorvátországban hamarosan felelősségre vonhatóak a gyalázkodó kommentelők
Kétélű fegyver a titkosítás
Az éremnek két oldala van, hiszen
a titkosítás esetén a hatóságoknak is nehezebb dolguk van a nyomozásnál.
Idén nyáron például Ken McCallum, a brit hírszerzés, az MI5 feje azt mondta,
a WhatsApp és a Facebook titkosítása ajándék a terroristáknak és a pedofiloknak, akiknek így nehezebb a nyomára bukkanni.
Az üzemeltető szerint a WhatsApp-nál a titkosítás ellenére fontos jelentéseket tudnak megosztani a gyermekbiztonsági hatóságokkal.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat