A korai nagy hírnév és a „celebséggel” járó rengeteg pénz nem egy fiatal színész életét és családját tette már tönkre. Macaulay Culkin példáját mindenki ismeri – a Magyarországon halhatatlan kultusznak örvendő Reszkessetek betörők filmek gyereksztárja botrányok és kábítószeres elvonók között nőtt fel, kapcsolata szüleivel máig kész katasztrófa. Azonban nem minden példa annyira rossz, mint az övé. Lássunk párat!
Susan – Csoda New Yorkban (1994)
Nem mindenki tudja, hogy ez a kedves film egy 1947-es klasszikus hollywoodi produkció feldolgozása. A mikulás (Lord Richard Attenborough) feltűnik New Yorkban, ahol azonban kelepcébe csalják és rá akarják bizonyítani, hogy őrült. Egy, a hit és a kétség határán egyensúlyozó egyszülős család jelenti számára a reményt, hogy valahogy meggyőzzik a bírót és a világot arról, hogy
a mikulás valóban létezik, és a letartóztatott Kris Kringle az.
Mara Wilson, aki Kris kis szövetségesét játszotta, valódi gyereksztár volt a 90-es években, akinek az arcára a Mrs. Doubtfire – Apa csak egy van (1993) című filmből és a Matilda, a kiskorú boszorkányból (1996) is emlékezhetünk. Azonban a 2000-es évek elején fokozatosan maga mögött hagyta a színészkedést, majd 2013-ban végleg visszavonult. Máig sokat foglalkoztatja a más gyereksztárokra helyezett teher és azok mentálisan instabilitása és gyakran nyilatkozik is ezekkel kapcsolatban. 2013-ban bejelentette, hogy az idejét főleg ifjúsági regények írásával szeretné eltölteni, azonban csak egyetlen könyve jelent meg, ami kifejezetten saját életével és a fiatal sztárokra nehezedő terhekkel foglalkozik.
Jamie – Hull a pelyhes (1996)
Arnold Schwarzenegger a műfajtól megszokott, giccsességig menően bájos karácsonyi filmjében nincs mikulás, viszont van Turbo Man. A történet főleg a karácsony elüzletiesítéséről szól: Schwarzenegger elfoglalt üzletember, akinek igen kevés ideje jut a kisfiára. Azt azonban megígéri neki, hogy karácsonyra megszerzi minden gyermeki vágy karácsonyi epicentrumát: a Turbo Man játékfigurát. Azonban ígéretéről megfeledkezik, közben pedig beköszöntenek az ünnepek. Márpedig igen nehéz lesz megszerezni a keresett játékot az utolsó pillanatban, karácsony napján.
Schwarzenegger kisfiát Jake Lloyd játszotta, aki George Lucas kellemetlen emlékű második Star Wars trilógiájában a fiatal Anakin Skywalkert is alakította (Baljós Árnyak – 1999). Jake élete sajnos jó példája annak, milyen hosszútávú és káros hatása lehet a korai népszerűségnek. A gyereksztár Lloyd 2001-ben vonult vissza, azóta többször meggyűlt a baja a rendőrséggel, mi több, 10 hónapot börtönben is töltött 2015-ben. Onnan egyenesen egy pszichiátriai intézetbe szállították tovább a férfit, akinél már korábban paranoid skizofréniát diagnosztizáltak.
Szurkolunk neki, hogy az ünnepek táján találjon egy kis békét.
Cindie Lou Ki – A Grincs (2000)
Jim Carrey, a gumiarcú színész, látványos zöld gumimaszkot kapott, hogy eljátssza a karácsony hagyományos ellenségét ebben a rettentően rajzfilmszerű komédiában, amelyet Ron Howard rendezett (Amerikai graffiti, Apolló 13, Egy csodálatos elme). A Grincs az Egyesült Államok karácsonyi kultúrában jól ismert figura, akit Dr. Seuss 1957-es könyve mutatott be.
A könyv magyar címe egyébként Hogyan lopta el a Görcs a karácsonyt. Nem is rossz.
A filmben szereplő Kik között ott a kislány, aki végül meglágyítja a Grincs görcsös szívét. Cindy Lou-t az akkor hétéves Taylor Momsen játszotta, aki azóta igen látványos átalakuláson ment keresztül. Bár a Grincs gyereksztárjára is mindenki emlékszik, A pletykafészek (Gossip Girl) című tévésorozat volt az, ami igazán híressé tette. Különleges arcával és alakjával a 2000-es évek vége óta ismert modell; ha semmi mást nem csinálna, ebből is könnyedén meg tudna élni. Azonban valódi szerelme nem a film és a divat világa, hanem a zene. A The Pretty Reckless formációra nagyon büszke; alternatív, hard rock, és post-grunge stílusban zenélnek 2009 óta.
És a kislány felnőtt.
Sam és Joanna – Igazából szerelem (2003)
Komoly vitát lehetne rendezni arról a kérdésről, hogy vajon melyik a valóban ultimate karácsonyi film: a Reszkessetek betőrök, vagy az Igazából szerelem. Mindenesetre az utóbbi is olyan generációs élmény, amit talán felesleges volna itt újra bemutatnom.
Karácsonykor elmélyülnek az érzelmek: a szerelem mellett a gyász és a magány hangjairól sem szabad megfeledkeznünk. Ha az Igazából szerelem valamiben újat tudott mutatni, akkor ez az: talán nincs tökéletes karácsony – hisz mindannyian tökéletlenek vagyunk és a viszonyaink is sokfélék és tökéletlenek –, de soha ne féljük megünnepelni azt, hogy nem vagyunk egyedül.
Bár az Igazából szerelem több párhuzamos történetet is mesél a szerelemről, kétségkívül az egyik legbájosabb az, amelyikben a 12 éves brit Sam (Thomas Brodie-Sangster) úgy próbálja meghódítani az iskola szépét, a tíz éves amerikai Joanna-t (Olivia Olson), hogy megtanul dobolni az iskolai zenekar fellépés idejére – ahol Joanna énekel.
Nos,
Thomas Brodie-Sangster ma már 31 éves,
és még mindig a színészi pályán mozog és számtalan filmben és sorozatban szerepel. A Trónok harcában Jojen Reedet játszotta, a Stark-ház szövetségesét, a Phineas és Ferb-ben Emmy-díjas Disney Channel sorozatban ő adta Ferb hangját és ő Newt az Útvesztő ifjúsági filmjeiben. A Netflixen két fontosabb produkcióban is szerepelt: az Isten nélkül című westernben ifjú sheriffet játszott, A vezércsel című sakkozós szériában pedig ő Benny Watts, az Egyesült Államok sakkbajnoka, aki később a főszereplő barátja és mentora lesz.
A gyereksztárból felnőtt sztár lett.
A londoni színész egyébként „szintén zenész”, sőt, hogy eljátszhassa Paul McCartney-t 2009-es John Lennon – A fiatal években, megtanult bal kézzel (is) gitározni.
Joanna, vagyis Olivia Olson tehetségét állítólag már a film forgatásakor olyan nagyra tartották, hogy az emlékezetes fellépés-jelenet előtt megkérték, hogy próbálja meg visszafogni magát.
Hát szerintünk ezt nem sikerült.
Filmbéli párjához hasonlóan a jamaikai-svéd származású gyerekszínésznő is hallható volt a Phineas és Ferb sorozatban, de igazán a Kalandra fel! (Adventure Time) sorozatbeli szerepe emlékezetes – hosszú éveken keresztül járta a Comic Con rendezvényeket Marceline, a vámpírkirálynő hangjaként. És ennek a sorozatnak valódi kultusza alakult ki szerte a világon.
Egy biztos: Olson szép kislány volt, de gyönyörű nővé cseperedett. És ügyes dalszövegíróvá és csodálatos hangú énekessé.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű