Mikrochip a bőr alá: egyre népszerűbb, de miről is van pontosan szó?
Svédországban egyeseknek nem kell aggódniuk, hogy a telefonjukkal kell bajlódniuk a Covid-útlevél felmutatásához, mivel beültethetik a bőrük alá, írja a Metro.co.uk. A cikk végén szavazáson elmondhatod a véleményed.
Az Epicenter, a bőr alatti, rizsszem méretű mikrochipekre specializálódott cég olyan implantátumot mutatott be, amely képes tárolni egy Covid útlevelet, és bármilyen okostelefon leolvashatja az adatokat a közeli mezőkommunikációs (NFC) protokollt használva.
A chipeken nem csak Covid útlevelek tárolhatók, hanem olyan dolgok is beilleszthetők a testbe, mint a hivatali igazolványok, buszbérletek vagy edzőtermi tagságok.
“Az implantátumok nagyon sokoldalú technológia, amelyet sokféle dologra lehet használni, és jelenleg nagyon kényelmes, hogy a Covid útlevél mindig elérhető az implantátumon”
– mondta a Ruptly-nak Hannes Sjoblad, az Epicenter vezetője.
“Abban az esetben, ha lemerülne a telefon akkumulátora, mindig elérhető a chipben tárolt adatok. Természetesen ma így használjuk ezt a technológiát, jövőre azonban már sokkal többre is használhatjuk” – tette hozzá.
Más országokhoz hasonlóan Svédország is lépéseket tesz, hogy megállítsa a koronavírus új hullámának támadását az Omicron változatnak köszönhetően. December elején a svéd kormány bejelentette, hogy minden 100 főnél nagyobb létszámú rendezvényen Covid-útlevélre lesz szükség. Ennek az igazolásnak az egyik módja lehet a bőr alá ültetett parányi kapszula.
Moa Petersen digitális kultúrakutató szerint
az országban eddig mintegy 6000 ember kezébe ültettek chipet.
Ez nem azt jelenti, hogy mindannyian elmentek, és Covid útlevelet töltöttek a kezükbe, de valamilyen célból már van bennük mikrochip.
Érdemes elolvasniMár tesztelik a sugárinjekciót, a tűnélküli megoldást!
A chipeket vagy a karjukba ültetik be, vagy a hüvelyk- és mutatóujjuk közé. Sjoblad szerint a folyamat 100%-ban visszafordítható.
Mi a technológiai háttere?
A svéd cég által kínált mikrochip NFC-alapú, ami egy passzív rádiófrekvenciás azonosító (RFID) rendszert használ. Önmagában nem sugároz jeleket sem, csak egy speciális leolvasó rádiójeleire válaszolva adja vissza a benne tárolt számsort. Így például a személy tartózkodási helyének meghatározására nem alkalmas.
Az angliai BioTeq kínálatából viszont már NFC-alapú vagy az RFID (rádiófrekvenciás azonosító) implantátumok közül is választhatunk.
A RFID lényege, hogy a leolvasó küldési teljesítménye és az antenna elektromágneses mezőt generál. Amint a jeladó az antenna hatósugarában van, az elektromágneses mező feszültséget indukál, és a chip írhatóvá vagy olvashatóvá válik.
Novemberben a BiChip nevű dán cég bejelentette egy új kriptopénz bevezetését, amely egy nagyon szokatlan “pénztárcát” használ: egy olyan chipet, amely az emberi bőr alá illeszthető. Ez a hír is azt mutatja, hogy rengeteg lehetőség van a technológiában.
A fejlesztők úgy gondolják, hogy 10-15 éven belül már mindenki rendelkezni fog, vagy rendelkeznie kell majd ilyen mikrochippel. Ez a lépés viszont már sokak számára egy olyan határ átlépése, ami a magánélet és mozgásszabadság korlátozását jelentené.
A mikorchipek fő kritikusai szerint:
- bonyolult, csak műtéti úton lehet beültetni és eltávolítani csak egy műtéttel,
- a chipeket később akár nyomkövetésre is használhatják a birtokló beleegyezése nélkül
- a chipekben tárolt adathalmaz illetéktelenek kezébe kerülhet,
- Fertőzést okozhat a chip és az immunrendszer rosszul reagálhat a beültetésére
Szavazás
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső
Olyan csillagokat találtak fekete lyukak körül keringeni, amelyeknek nem kellene ott lenniük