A COVID-19 valóban növeli a merevedési zavar kockázatát?
A COVID-19 fertőzés globális szinten várhatóan megnöveli a merevedési zavar előfordulásának valószínűségét. A férfiak nagyobb eséllyel kerülnek súlyos állapotba vagy halnak meg a koronavírus fertőzés következtében. A biológiai nem, a nemek közti szociokulturális különbségek, valamint társadalmi-gazdasági tényezők és az etnikai hovatartozás együttesen felelősek a COVID-19 utóhatásaiért.
Egy kutatócsoport behatóan tanulmányozta az elérhető tudományos publikációkat a COVID-19 és a merevedési zavar összefüggéseit vizsgálva.
A tesztoszteron negatívan befolyásolhatja a koronavírus-fertőzés kimenetelét
Úgy tűnik, hogy a tesztoszteron gyakorlatilag kettős kockázati tényezőt jelent a COVID-19-cel kapcsolatos rossz prognózis tekintetében (fiatalabbaknál magas/normál; időseknél alacsonyabb a szintje).
Azt feltételezik, hogy a tesztoszteron elősegítheti a koronavírus bejutását a sejtekbe. A férfiaknál magas/normál tesztoszteronszint mellett pedig emiatt csökkent immunválasz alakulhat ki.
Ezzel szemben az alacsony szérum tesztoszteronszint hajlamosíthat a szisztémás gyulladásra, szív- és érrendszeri, valamint anyagcsere-betegségekre, továbbá a COVID-19 fertőzés okozta immunrendszeri zavarokra.
Hogyan okozhat merevedési zavart a COVID-19?
A kutatócsoport alapvetően négy tényezőt azonosított, ami befolyással lehet a potenciára.
1) A COVID-19 biológiai-fiziológiai hatása az erekcióra
A koronavírus-fertőzés által okozott potenciazavar oka lehet:
- ér eredetű;
- idegi eredetű és
- endokrin, vagyis belső elválasztású mirigyekkel kapcsolatos.
2) A koronavírus negatív mentális hatása
Fontos figyelembe venni a világjárvány által kiváltott stressz és szorongás negatív hatásait is. Általánosságban elmondható, hogy a pandémia kapcsán növekszik a depresszió, szorongás vagy a poszttraumás stressz szindrómában szenvedők száma.
3) Romlott a célzott egészségügyi ellátás hozzáférhetősége
A járványhoz kapcsolódó védekezés részeként gyakran tapasztalható a nem sürgős vagy halasztható műtétek, egyéb kezelések és konzultációk felfüggesztése. Ezek az intézkedések negatívan érintenek bizonyos urológiai beavatkozásokat is.
4) A pandémia egészségügyi egyenlőtlenséget okozott
A COVID-19 világjárvány felerősítette az egészségügyi egyenlőtlenségeket is. Hiszen sokan elveszítették a munkahelyüket. Ez kihat az egészségbiztosításra és ez által az egészségügyi ellátás általános hozzáférhetőségére.
A szerzők kiemelték a merevedési zavar és a COVID-19 kapcsán
- A COVID-19-nek káros hatása lehet az erekcióra a biológiai-fiziológiai, mentális egészség és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés mechanizmusain keresztül.
- Hosszú távú és jól megtervezett tanulmányokra van szükség a COVID-19 fertőzés potenciazavarra gyakorolt hatásának tisztázására.
- A COVID-19 fertőzést követő merevedési zavarokban szenvedő férfiak fiziológiai problémái mögött az erek belső falának károsodása és egyéb érrendszeri problémák állhatnak. Valamint a tüdőt és a keringési rendszert érintő szövődmények is hatással lehetnek rá.
- Nagyon fontos lenne a megfelelő egészségügyi és szociális ellátásokhoz való hozzáférés biztosítása a járvány alatt, ideértve a szexuális egészséggel kapcsolatos szolgáltatásokat is.
- A távorvoslás hasznos lehet a szexuális problémában szenvedők diagnosztizálásában és kezelésében egyaránt.
Érdemes elolvasniKína előretör a Covid-19 vakcinákkal, közben Európát hibáztatja az omikron miatt
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban