Ott jártunk az FCI Európa Kutyakiállítás nyitónapján – tapasztalatok, képek, videók a Hungexpo-ról
Az év talán legutolsó nagyszabású rendezvényét, az FCI Európa Kutyakiállítást a mai napon, december 28-án nyitották meg a Hungexpon, és úgy gondoltuk, hogy kutyarajongóként ott a helyünk már az első napon.
Az eredetileg májusra tervezett eseményt pandémiás és szervezési okokból kellett áttenni az év végére, így az FCI kutyakiállítás lett az “Egy a Természettel” – Vadászati és Természeti Világkiállítás zárórendezvénye. (Ott voltunk a vadászati világkiállítás nyitónapján, érdekes tapasztalatokat gyűjtöttünk – képgaléria)
Magyarország és egyben Európa legnagyobb 2021.évi kutyás rendezvényét a budapesti Hungexpo területére tervezték a szervezők, és 2021 december 28. és 31. között minden nap színes programválasztékkal várja a kutyaőrülteket. A belgiumi székhelyű nemzetközi ebtenyésztő egyesület, a Nemzetközi Kinológiai Szövetség (franciául: Fédération Cynologique Internationale (FCI)) és a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége (MEOE Szövetség) közös szervezésben bonyolítja le a kiállítást.
A belépőjegyek átlagosnak mondhatóak, hiszen
a felnőtt napijegyeket 3500 forintért lehet a helyszínen megvásárolni, míg a nyugdíjasok és diákok 1800 forintért nézhetik meg a nemzetközi kutyabörzét.
A rendezvényt két részre kell bontani. Van egy hatalmas terület (A, D, E pavilon), ahol maga a kutyakiállítás zajlik bírókkal és “versenyzőkkel”. A profi megmérettetéssel párhuzamosan minden nap kutyás programokkal, bemutatókkal várják az érdeklődőket a G pavilonban.
- a cikkünk angolul: This is why you should visit the FCI European Dog Show in Budapest – PHOTOS
Kutyakiállítás
Már nagyon várta a magyar kutyás szakma az eseményt, hazánk utoljára 2008-ban volt vendéglátója az FCI-nek. A szervezők tájékoztatása szerint 57 országból mintegy 16 ezer kutya vesz részt a négynapos rendezvényen. Már a parkolóban lehetett látni, hogy sokan messziről érkeztek Magyarországra, lakókocsival vagy kisbusszal is megtették az akár több ezer kilométeres utat, csak hogy kedvencükkel együtt megmérettessék magukat az FCI-n.
A lebonyolítás csúcspontja majd december 31-én lesz, amikor is a fajtagyőztesek közül kiválasztott fajtacsoport győztesek megmérkőzhetnek Európa legszebb kutyája címért. Szilveszter napján délután derül ki, hogy a több mint 16 ezer kutya közül melyik az az egy, amelyik elviszi a legértékesebb trófeát. Ha valaki a hazait szereti, neki külön ajánljuk A Magyar kutyafajták Világ találkozóját, ami december 30-án lesz.
Fontos tudni, hogy a kutyakiállítás a résztvevők számára egy nagyon komoly verseny, hiszen a fajtagyőztesek és további díjak nyertesei nem csak a megszerzett dicsőségben fürödhetnek, hanem a kutyák tenyészésénél is jelentőséggel bír, hiszen az utódok árát könnyen felstrófolhatják a nemzetközi elismerések.
A versenyen megjelenő ebtulajdonosok elképesztő energiát, időt és pénzt fektetnek kedvencükbe, így ez már inkább a profi liga, nagyon elvétve találunk lelkes “amatőröket”. A felszerelésből is látszik, hogy családok vagy éppen baráti társaságok nem most kezdték a versenyzést. Fajtától függően a versenyzőknek saját kozmetikai asztala és vágószettje van, sokan saját mobilis kenelekkel és ketrecekkel felvértezve jönnek a négynapos Európa-bajnokságra.
Egyet bizton állíthatunk: amennyiben valaki kutyabolondként kilátogat az FCI kiállításra, nem fogja megbánni, hiszen itt tényleg Európa legjobbjai szállnak versenybe, és olyan különleges kutyákkal is találkozhatunk testközelben, akiket még csak képen láthattunk.
De a népszerűbb kutyafajták versenye is élmény, hiszen itt láthatjuk, hogy néz ki egy “igazi” németjuhász, tacskó vagy golden retriever.
Vélhetően a versenyzőkre fókuszálnak a szervezők, mert az egyszerű érdeklődők, mint amilyenek mi voltunk, nem igazán vannak ellátva információkkal. A pavilonok bejáratainál hiányoztak a térképek és leírások, így sokan csak bolyongnak a hatalmas területen tájékoztatás nélkül. A kialakított színpadokon sincs kitéve egy menetrend, hogy a kilátogatók tudják, hogy milyen versenyszámok várhatóak az adott kifutónál. Sajnos nem találtunk segítő személyzetet sem, amikor kérdésünk lett volna. Egy ilyen nagyszabású eseményen a minimális elvárás, hogy a bejáratoknál legyenek szervezők, akik a legfontosabb információkkal útba tudják igazítani a vendégeket. Mi ezt nagyon hiányoltuk.
A téli kabátoktól is szívesen megszabadultunk volna, de erre nem volt lehetőség, hiszen meglepetésünkre nem működött ruhatár. Mondanunk sem kell, hogy mennyire kényelmetlen órákon át így sétálni, főleg ha kabátokkal megrakodva még fényképeket is szeretnénk készíteni kedvenc kutyafajátinkról.
Kiegészítő programok
A G pavilonban található hatalmas színpad és ideiglenesen felhúzott lelátó nagyon igényesen volt kialakítva, és a jobb élmény érdekében még nagy kivetítőkön is követni lehet a bemutatókat.
A tervek szerint obedience és rally obedience bemutató, szolgálati- és kereső kutyás bemutató, dog dancing bemutató, distance directing bemutató és a magyar fajták agility bajnoksága is látható lesz itt. Mi az obedience bemutatóba kóstoltunk bele, ami pár tucat embert vonzott kedden délben. Ez a helyszín főként akkor lesz teltházas, amikor délutánonként áttevődik a rendezvény ide, és itt nevezik meg a napi győzteseket.
A kiállításhoz kapcsolódó árusok száma igen visszafogott volt,
ami egyrészt a hideg időnek, másrészt az év végének tudható be. A pavilonok közötti központi utcán volt pár stand, ahol lehetett venni ételkülönlegességeket, illetve a G pavilonban voltak a kutyás szuvenírek (pokróc, szobor, mobil kenel és hasonlók). A gasztronómia szerelmesei ezen a kiállításon nem fogják igazán jól érezni magukat, hiszen mérsékelt volt a választék, és nem mellesleg elég drága. Mi például kipróbáltuk a csülököt hasábburgonyával, kértünk mellé mustárt és kenyeret, és bár emberes adag volt, a végén 5500 forintot kértek el.
Összegzés
Ezt a rendezvény tényleg csak a kutyabarátoknak ajánljuk,
mivel itt az ebek sokszor testközelbe kerülnek a látogatókkal, és a kutyákat kevésbé kedvelő emberek egyszerűen feszélyezve élnének meg minden percet.
A kutyabolondok viszont imádni fogják a közelséget, sőt még néhány potya simogatás is belefér, természetesen a gazdik engedélyével.
Összességében nem bántuk meg, hogy kilátogattunk az FCI Európa Kutyakiállításra, és aki teheti, menjen el a Hungexpo-ra a következő napokban.
A hivatalos oldal és a program itt található.
Galéria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű