Őrület! Kilométerenként 40 milliárdba is kerülhet az M0-s új szakasza
Az északi szektor tervezésével folytatódhat az M0-s fejlesztése. A legkorábban 2026-ban kerülhet sor a 10. számú és a 11. számú főutak összekötését biztosító alig 8 km hosszú M0-ás körgyűrű megvalósítására, írja a MagyarÉpítők.
A NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) az uniós közbeszerzési közlönyben kedden közzétette M0-s autóút északi szektorának tervezéséről szóló ajánlati felhívást. A kiírása szerint a 2×2 sáv+ leállósávos, fizikai elválasztással kialakítandó főpálya hossza 8 kilométer, és az útvonal egy 2 kilométer és egy 3,2 kilométer hosszú alagútpárban vezet.
A tervezési szakasz kezdetén a budakalászi külön szintű csomópontot átépítik, Ürömnél külön szintű forgalmi csomópontot alkot. A tervezési szakasz végén az M0 a távlati M10 Budapest − Kesztölc szakasz Üröm − Solymár tervezett szakaszához csatlakozik különszintben, mely körülbelül 4 kilométer hosszú, 2×1 forgalmi sávos.
Vizsgálni és tervezni szükséges továbbá a 11-es főúti végcsomópontot, a 11-es főút és az M0 északi szektor szakaszán a közvetlen kapcsolat kialakításának lehetőségét.
A kiírás szerint a tervező feladata közérthető összefoglaló tájékoztató anyagok (3D szimulációk, animációk), valamint BIM modell készítése is, az ajánlatokat 2022. február 16-ig várják.
Érdemes elolvasniEurópában példátlan az új Tiszaugi híd – KÉPEK
Más útvonalak és az M0 várható költségei
A MagyarÉpítők megszólaltatta Magyarország legjelentősebb közúti alagútépítő vállalatának, a Dömper Kft. projektvezetőjét, aki megbecsülte az M0-s körgyűrű új szakaszának a várható építési költségeit.
Zsilák-Makra András elmondta, hogy nem mindegy, hogy síkvidéki vagy dombvidéki a vonalvezetés, 2×2 vagy 2×3 sávos a gyorsforgalmi út. Fontos az árképzésben az is, hogy hány hidat, völgyhidat és csomópontot kell építeni, és hogy milyen hosszú és keresztmetszetű alagútpárat tartalmaz a fejlesztés.
Egy biztos, az infrastruktúra fejlesztés során megtévesztő módon oly gyakran használt egységárak tekintetében, a kilométerek száma és a beruházás költségének hányadosa szinte egyáltalán nem meghatározó jellemző egy összetett projektre
Ma Magyarországon egy átlagos műszaki tartalmú gyorsforgalmi út megépítésének kilométerára 4 milliárd forint körül van síkvidéken.
Ezzel szemben az elmúlt hetekben is számos kritikát kapott az M100-as, Esztergomot a gyorsforgalmi úthálózatba bekötő út projektje, ami alagutakkal és hosszú völgyhidakkal gazdagított M100 szerződésének a maga 14 milliárd forintos kilométerára elsőre irreálisnak tűnhet, de a teljes M100-ason például 6 külön szintű csomópont, 52 híd, ebben 4 hatalmas völgyhíddal és 3 alagútpár épül.
“Várható, hogy a jelenleg tervezés alatt álló, de a következő években esedékessé váló, a főváros északi agglomerációjában a 10. számú és a 11. számú főutak összekötését biztosító alig 8 km hosszú M0-s körgyűrű új szakasza, a maga bonyolult csomópontjaival, szinte a teljes szakaszt lefedő 2×3 sávos összesen 5,2 km hosszú alagút szükségességével, bizonyára 40 milliárd forint feletti kilométeráron fog versenybe szállni”
– foglalta össze a projektvezető a MagyarÉpítőknek.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű