A magyar kultúra napját ünnepeljük – Programajánló
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én, annak emlékére, hogy – a dátumozás szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Szatmárcsekén a Himnusz kéziratát.
A Himnusz eredeti kéziratát tartalmazó iratcsomag valamikor az 1830-as évek végén eltűnt a tudományos közeg szeme elől, és megkezdte több mint száz évig tartó lappangó útját. Kölcsey 1838-ban bekövetkezett halála után a Magyar Tudományos Akadémia tárgyalásokat kezdett a költő sógornőjétől, özv. Kölcsey Ádámné Szuhány Josephine-től megpróbálta megvásárolni az iratokat, de azok végül a család tulajdonában maradtak. Végül 1946-ban az Országos Széchenyi Könyvtárnak sikerült megvásárolnia Szenes Magdától az iratcsomagot.
Kölcsey két lapra írta a Himnuszt. A sérülés, amely mindkét fólión látszik, nem lángégés, hanem úgynevezett tintamarás, amely később került a papírra.
A magyar kultúra napján idén is számos programon vehetünk részt az ország számos településén.
Budapest
A Magyar Nemzeti Múzeumban szombaton több tematikus tárlatvezetést is megtekinthetnek a látogatók. A Mesélő falak – Épülettörténeti séta című tematikus program nemcsak az épület évszázados tereiről, hanem a benne megfordult híres történelmi személyekről, a történelemben és a múzeum történetében betöltött szerepükről szól. Az Ars et virtus. Horvátország és Magyarország: 800 év közös kulturális öröksége című, a zágrábi Galerija Klovicevi Dvori és a Magyar Nemzeti Múzeum új, időszaki kiállításában a résztvevők többek között arra kaphatnak választ, hogyan kerültek az Árpád-házi királyok Horvátország trónjára. A leghosszabb század nagyjai – a 19. század története című tárlatvezetés a reformkortól az I. világháború kitöréséig kalauzolja el a látogatókat, korhű ruhák és tárgyak segítségével. A program során a látogatók megismerhetik a reformkor nagyjait, a márciusi ifjakat, ismereteket szerezhetnek a kiegyezésről, valamint a dualizmus hétköznapjairól is. Belépőjegyek még korlátozott számban elérhetők az intézmény weboldalán.
A Ferencvárosi Művelődési Központban a Kaláka együttes „Csak az egészség meglegyen” címmel ad koncertet este fél héttől.
A Vígszínház januári és februári előadásaira január 22-én 22 százalékos kedvezménnyel lehet jegyet váltani az intézmény honlapján.
Debrecen
A debreceni Déri Múzeumban 23-án vasárnap 14.00-tól A HATÁr-sorSOK című időszaki kiállítás zárónapját. A látogatók több elődást is meghallgathatnak, fellép a Debreceni Hajdú Táncegyüttes, és természetesen tárlatvezetést is tartanak a múzeum munkatársai. További részletek a Déri Múzeum oldalán. A helyi Partium házban Kölcsey Ferencnek, a Himnusz szerzőjének a Debrecentől alig 80 kilométernyire lévő szülőhelyére, Sződemeterre kalauzolják el az érdeklődőket szombaton Tóth István nemzetközi hírű nagyváradi fotóművész Sződemeter mai arcát bemutató, 20 nagyméretű, fekete-fehér alkotásából nyíló kiállításával. A Méliusz Juhász Péter könyvtár előadótermében pedig ünnepi műsort tartanak, amelynek keretében riportfilmet mutatnak be Sződemeterről. Kölcsey életpályáját Ozsváth Sándor művelődéstörténész mutatja be, Firtos Edit nagyváradi színművész elszavalja a Himnuszt, Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész pedig magyar zeneszerzők műveiből összeállított 50 perces koncertet ad – írta az MTI.
Sopron és Győr
Sopronban január 22-én délelőtt 11 órakor a nagy sikerű Silentio transeo soproni pódium-előadás látható. B emutatják Pomezanski György A háló nem ereszt című könyvét a Liszt Központban, és ugyanott nyílik kiállítás is a Soproni Fotóklub tagjainak munkáiból Tíz éves a Sopron Balett címmel, amelyen a társulat eddigi produkciói során készült fényképeket állítják ki. Január 22-én pedig a Soproni Petőfi Színházban bemutatják Sík Sándor István király című tragédiáját, amelyben Boráros Imre Kossuth-díjas színművész játszik. A darabot Pataki András rendezte. További izgalmas programok a visitsopron.com oldalon.
Győrben több kiállítást is megnyílik, köztük a Győri Fotóklub Egyesület tagjainak alkotásaiból Képekben a világ című tárlat a Gyárvárosi Fiókkönyvtár és Közösségi Házban, valamint Közelítő hangok címmel Szalkai Károly és Szarka Fedor Guido közös kiállítása a József Attila Művelődési Házban. A látogatók a Munkácsy és kora című rendezvényen Munkácsy Mihály festészetével ismerkedhetnek meg az Esterházy-palotában, ahol a párizsi szalonok zenei légköre is megelevenedik egy alkalommal az Európa Koncert Szalonzenekar tolmácsolásában. Az Újvárosi Művelődési Házban a Soproni Petőfi Színház, az Esztergomi Várszínház, a Szolnoki Szigligeti Színház és a Forrás Színház közös előadásában a Silentio transeo – A 20. század elhallgatott irodalma című pódium-előadást lehet megtekinteni január 22-én. További programokért ide kattintsanak.
Székesfehérvár
Az egykori koronázóvárosban, Székesfehérváron a városházánál, szombaton egy szuper játékra hívják a kultúra szerelmeseit. A feladatuk, hogy a több helyszínen elrejtett Himnusz-részleteket összegyűjtsék, és helyes sorrendbe tegyék. A megfejtést január 23., vasárnap 12.00-ig lehet beküldeni. A helyes megoldást beküldők közül három szerencsés színházi és balettelőadásra, múzeumba szóló belépőket, koncert- és mozijegyet kap ajándékba. A helyszíneken mini koncertek, kortárs táncelőadás vagy mese is várja a látogatókat adott időpontokban. A Szent István Király Múzeum hat kiállítóhelye a nap folyamán ingyenesen látogatható. Kiállítások és előadások is lesznek, a városháza fényfestését pedig szombat és vasárnap este fél 6-tól lehet megtekinteni – közölte a Startlap.hu. Részletes programokért a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ oldalának felkerésését ajánljuk.
Más helyszínek
Sajnos minden programot nem tudunk felsorolni, de írhatunk néhány honlapot, ahol keresgélhetnek.
Szegedi programokért ide kattintsanak.
Néhány jó pécsi programtippet itt találhatnak.
Békéscsabán a Munkácsi Múzeum kiállításai 50% kedvezménnyel látogathatóak ma, további Békés megyei programok után pedig itt kutathnak.
Az egész országra kiterjedő kereséshez pedig használhatják ezt az oldalt.
Ünnep a képernyő előtt
Ha nem szeretnénk kimozdulni, akkor például a Filmio filmkölcsönző portálon vasárnapig ingyenesen látható hat magyar animáció. A Nemzeti Filmintézet ezzel ünnepli a magyar kultúra napját. A válogatásban szerepel Dargay Attila legendás alkotása, a Lúdas Matyi mellett öt animációs rövidfilm a hatvanöt éves Pannónia Filmstúdió alkotásai közül: A Nap és a Hold elrablása Reisenbüchler Sándortól, a Szvit Richly Zsolttól, a Hídavatás Jankovics Marcelltől, a Mézes-táncos Varsányi Ferenctől, valamint a Garabonciák Keresztes Dóra és Orosz István rendezésében.
Érdemes elolvasniEzek lesznek a világ legérdekesebb kiállításai 2022-ben
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű