Drasztikus drágulás jön a budapesti fürdőkben
Az elmúlt két esztendőben megcsappant a budapesti gyógyfürdőkbe járó vendégek száma, azonban idén a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt. (BGYH) szerint újra visszatérhetnek a 2019-es közeli szinthez. Az infláció, az elszabaduló rezsi- és bérköltségek viszont áremelkedést hoznak, írja a napi.hu.
A BGYH benyújtotta a 2022-es üzleti tervet a következő fővárosi közgyűlési ülésre, amelyből sok érdekesség kiderült.
A koronavírus okozta válság előtt előtti évben, 2019-ben még 18,4 milliárdos árbevételt termelt, és közel 4 milliárd forint volt az adózott eredménye.
A járvány a bevételt harmadolta, 2020-ban a 6 milliárdhoz közeli forgalom mellett 3 milliárd forintos veszteséget jegyeztek.
2021-ben már 6,5 milliárd forintos árbevételt produkáltak, de így is 1,3 milliárdos veszteséggel zárták az évet.
Idei költségvetés
Az idei évben 12 milliárdot meghaladó értékesítési bevételt terveznek, de az “Egyéb bevételek” soron szerepel egy közel 5 milliárdos összeg, amelynek nagy része,
3,4 milliárd forint lehet a Rác Hotel hasznosítása, azaz eladása vagy bérbe adása az év második felében.
A fővárosi önkormányzat a beruházócég felszámolásai eljárásán, egy múlt évi árverésen, 5 milliárd forint kikiáltási áron vásárolta meg az évekkel ezelőtt felújított, de meg nem nyitott Rác fürdőt és hotelt. Ha sikerül tartani a költségvetést, akkor több mint 1 milliárdos profitot termelhet a fővárosi a cég.
A BGYH 2022-re nem kevesebbet remél, mint hogy idén már pluszban zárják az évet. A sikeres záráshoz 2020-2021-es 1,5-1,7 milliós vendégszámot idén 3 milliósra kellene növelni, amely 70 százalékkal haladja meg a 2021-es forgalmat, de 60 százalékkal kevesebb a 2019-esnél.
A cég szerint ez sikerülhet is, de csak akkor, ha nem lesz újabb járványhullám, és nyitva tarthatnak a fürdők.
Hatalmas pofont adott a Covid
A 2020 márciusa és 2021 vége közötti 21 hónapban a fürdők 8,5 hónapot voltak zárva, a vendégforgalom pedig 6,8 millió fővel csökkent.
A nettó bevételkiesés meghaladt a 24 milliárd forintot, aminek következtében a BGYH beruházásokat vágott vissza, felülvizsgálta a szállítói szerződéseket, elhalasztotta a 2021-es béremelést, elbocsátásokról döntött és állásidős bért vezetett be.
Áremelés a budapesti gyógyfürdőkben
A tervek szerint azokban a fürdőkben, ahol belföldi, főként budapesti vendégkör fordul meg, 8,7 százalékkal emelik a belépőjegyek árát. A nemzetközi turizmusban érintett fürdők esetében az áremelés 20 százalékos lesz.
Az áremelésre leginkább a rezsiköltségek és a bérek növekedése miatt van szükség van. A BGYH szerint ez a drasztikus drágulás még így is 30 százalékkal marad el a nemzetközi átlagtól. Hozzátették, hogy a magyar vendégek továbbra is számos kedvezményt igénybe vehetnek 2022-ben is.
Az új árakat várhatóan a második félévtől vezetik be.
Érdemes elolvasniIlyen lesz a Gellért-hegyi sikló, hamarosan elindul az építkezés
Prémium szolgáltatások
A legnépszerűbb fürdőt, a Széchenyit rendezvényhelyszínként próbálják meg hasznosítani, illetve a Széchenyiben és a Lukácsban Private Medical SPA ágazat beindítását tervezik.
Rác
A Rác fürdőben olyan “prémium” szolgáltatásokat kínálnak majd, amelyek jelenleg egy másik fürdőben sem érhetők el.
A Rác várhatóan 2022 novemberében megnyit,
és ide főként jómódú külföldieket várnak, de helyeiknek szóló kedvezményekkel a magyar vendégek számára is vonzó lehet az új egység.
Gellért
Ahogy arról már mi is írtunk, a Gellért Hotel már zárva van, míg a Gellért fürdő május végéig fogad vendégeket, utána itt is elkezdik a felújítást.
A fürdő júniustól kieső, döntő részben turisták jelentette forgalmát a Széchenyi és a Rudas fürdőkre irányítják át, illetve novembertől részben az újra megnyíló Rác fürdő fogadja majd őket.
Széchenyi
A Széchenyi adja a BGYH teljes vendégforgalmának 40 százalékát, így itt igyekeznek maximalizálni a bevételeket.
A tervek szerint a tavalyihoz képest megháromszorozzák a látogatók létszámát.
Ha ez összejön, még akkor is csak a 2019-es szint 65 százaléka lesz a 2022-es vendégforgalom.
Lukács
A Lukács viszonylag jól bírta a koronavírus okozta válságot, hiszen a turizmusnak nem volt annyira kiszolgáltatva, így nem is volt érzékelhető nagyobb visszaesés. Ettől függetlenül itt is azért nagyobb forgalom növekedésre (75%-os) számítanak. A cél elérésében segíthet az úgynevezett nagybérlet-konstrukció, amellyel nagyobb kedvezményt lehet elérni.
A strandfürdők bírták a legjobban
A strandfürdők forgalma szintén a budapesti vendégkörre épül, és mivel a járvány a nyáron gyengébb volt, jelentős forgalmuk volt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő