Elveszítheti a szaglást az emberiség
A többi érzékszerv erősödésével fokozatosan gyengülhetett el a szaglásunk, és végül az emberiség teljesen el is veszítheti ezt az érzékelési formát, ez azonban az életmódtól is függ– írta egy tanulmányra hivatkozva a szeretlekmagyarorszag.hu
A szaglóreceptorok érzékelik a levegőben lévő, orrunkba szálló vegyszereket, ezek a receptorok viszont személyenként rendkívül eltérőek. Egy 2013-as tanulmány megállapította, hogy átlagosan bármely két ember szagreceptorának génjei több mint 30 százalékos eltéréseket mutatnak.
A kísérlet
Bingjie Li, a Sanghaji Táplálkozási és Egészségügyi Intézet kutatója és munkatársai és 1000 han kínait és 364 etnikailag különböző New York-i embert kértek meg, hogy szagoljanak meg 10 illatot, köztük két olyat, amiket az emberek gyakran másként vagy egyáltalán nem érzékelnek: a Galaxolide nevű szintetikus pézsmát, valamint az egyik emberi hónaljból származó, testszaghoz kapcsolódó kulcsmolekulát — írja a PLOS Genetics folyóirat.
A résztvevők egy 100 pontos skálán értékelték a szagok intenzitását és kellemességét, a kutatók pedig az alanyok szaglógénjeinek genetikai variációját vizsgálták.
A csapat végül két új receptort azonosított: a galaxolidot (egy tiszta, édes és púderes illatot, amelyet számos parfümben használnak), és a 3M2H nevű vegyszert azonosítót, ami az emberi testszagot alkotó mintegy 120 vegyület egyike.
Fokozaton veszíthetük el a szaglást
Az eredmény alátámasztja azt a régóta fennálló hipotézist, amely szerint
az emberi szaglás az idő múlásával romolhatott a szaglóreceptorainkat kódoló gének megváltozása miatt.
Az ezeket a receptorokat kódoló gének mutációi befolyásolták, hogy az emberek erősebbnek vagy kevésbé intenzívnek érzékelték-e az illatokat.
Azt találták, hogy a receptorok ősi változatával rendelkező egyének hajlamosak bizonyos szagokat intenzívebbnek érezni, ami arra utal, hogy az emberek szaglása az idővel elhalványult.
Az emberiségnek más főemlősökhöz hasonlóan több száz olyan génje van, ami segíti a különböző szagok dekódolását, csakhogy ezeknek körülbelül a fele már nem működik. Ez azonban attól is függ, hogy hol élünk és mennyire van szükségünk a szaglásunkra, ugyanis a világ bizonyos részein az embereknek még mindig erősebb ez az érzékszerve. Ilyen például a malajziai jahai törzs, akik még mindig vadászatból és gyűjtögetésből élnek.
Érdemes elolvasniMit tehetünk a rákos megbetegedések megelőzése érdekében?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban