Oltásellenes tüntetőkkel csaptak össze a rendőrök Új-Zélandon
Százhúsz embert tartóztattak el Wellingtonban, Új-Zéland fővárosában, ahol oltásellenes tüntetők és rendőrök csaptak össze. A rendőrség szerint napokba telhet a tiltakozás feloszlatása, amelyet „Ottowa ostroma” inspirált – írta a The Guardian.
Az új-zélandi rendőrség a demonstráció harmadik napján megkezdte az oltásellenes tüntetők kiszorítását a parlament területéről. A demonstrálók a területen sátrakat vertek és parkoló autókkal zárták el a forgalmat. A tüntetők, akiket “Ottawa ostroma” inspirált, amikor kamionosok megbénították a várost és szükségállapotot hoztak létre, több száz járműből álló konvojt vezettek a parlament elé kedden. Sokan éjszakáztak, és sátrat vertek a pázsiton.
A korábbi erők mellé csütörtökön a rendőrség mintegy 150 további rendőrt vont be az ország minden részéről, és a feszültség a tetőfokára hágott, ahogy egy százfős rendőrsorfal félóránként néhány méterrel haladt előre, és menet közben lebontotta a sátrakat. Egyesével emeltek ki tüntetőket a „frontvonalból”, amitől rendre dulakodás tört ki.
A frontvonaltól távol a légkör kevésbé volt feszült, a tüntetők nyugágyakban ültek, vagy a telefonjukkal filmeztek.
Csütörtök délutánig a rendőrök 120 embert tartóztattak le, és időnként paprikaspray-t használtak, de nem sokat sikerült kiszorítaniuk a tüntetőket a parlament területéről. A rendőrök két munkatársa és néhány tüntető könnyebben megsérült.
A rendőrség arra számít, hogy a tüntetés néhány napig folytatódik – mondta Corrie Parnell, a wellingtoni körzet parancsnoka. A parancsnok szerint próbálták arra ösztönözni a résztvevőket, hogy békésen hagyják el a területet, de ezzek nem jártak sikerrel. Elmondta, hogy egy ideig egyes szervezőkkel jó kommunikációs kapcsolatot tartottak, de aztán ez a viszony megromlott. Azt mondta, hogy a tiltakozók egy része gyerekeket állít a frontvonalba, ami jelentősen megnehezíti a rendőrök hatékony, de biztonságos fellépését.
Korábban Parnell kijelentette: „Bár a rendőrség elismeri az emberek tiltakozáshoz való jogát, ezt úgy kell lebonyolítani, hogy ne legyen igazságtalan hatással a szélesebb nyilvánosságra.”
A legtöbb új-zélandi támogatta az oltást: a 12 évesnél idősebbek 94%-át két adaggal oltották be.
Mi ellen tüntetnek?
Új-Zélandon a munkvallalók mintegy 40 százalékának kötelező az oltás felvétele. Ez nem személyre van meghatározva, hanem foglalkozás szerint. A „nagy kapcsolattartást” igénylő munkakörök közé olyanok tartoznak, mint például az egészségügyi munka, a tanítás, a vendéglátás, vagy a fodrászatok. Ezen kívül a templomok, edzőtermek, koncertek, és más közösségi helyszínek látogatásáshoz is két oltás megléte szükséges.
A tüntetések először ezek ellen a szabályok ellen indultak, de azóta már a „génmanipuláció megállítása”, a Northland olajfinomító megmentése és a korrupt média megreformálása is megjelent a követelések között, más, vad elképzelésekről nem is beszélve.
Az elmúlt évben többször előfordult, hogy oltásellenesek fenyegettek meg politikusokat. Januárban Jacinda Ardern miniszterelnök kisteherautóját az útpadkára kényszerítették, miután az oltásellenes tüntetők üldözték.
Érdemes elolvasniAz oltásellenes kanadai kamionosok tiltakozása hatalmas méreteket öltött
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű