Végre-végre: újra lesz Mohácson busójárás
Az ország egyik legnagyobb szabadtéri rendezvényeként ismert mohácsi Busójárást az elmúlt évben a világjárvány miatt nem tudták megtartani a megszokott formában, és idén sem áll vissza a régi rend teljesen, de biztosan megtartják a rendezvényt február 24. és március 1. között.
A helyiek által sokacnak nevezett népcsoport által meghonosított farsangi eseményt egy 1783-as feljegyzés említi először. A balkáni térségből a török hódoltság idején Mohács környékén megtelepedő etnikum körében élő legenda szerint furfangos őseik a török megszállás elől a Duna túlsó partján lévő Mohács-szigetre menekültek. Itt álruhákat öltve tértek vissza a folyón átkelve, és így ütöttek rajta a babonás törökökön, akik az ijesztő maszkoktól megrémülve fejvesztve menekültek a városból.
A busójárás tradicionális elemei változatlanok lesznek idén is:
borzas busóbundákat öltő felnőttek faragott álarcokban, öles kereplőkkel, kolompokkal felszerelkezve búcsúztatják a telet, és várják a tavaszt. Szintén szerves részei a hagyománynak a beöltözött csinos sokac lányok, és a bolondos jánkelék
A város központjában található Selyemgyár Kulturális Negyed udvarában egy új helyszínt hoztak létre, illetve a kiemelt helyszíneken színpadok kerülnek felállításra, így a különböző programok a város más és más pontján lesznek egy időben.
A beltéri zenés-táncos rendezvények elmaradnak és a beltéri ültetett programok pedig regisztrációhoz kötöttek a létszám korlátozásának érdekében.
A helyiek már nagyban készülnek a térség legnagyobb eseményére, aminek élményéről természetesen első sorban a főszereplők, a busók gondoskodnak, akik idén várhatóan minden eddiginél nagyobb számban vonulnak fel Mohács utcáin. Az előzetes várakozások szerint 64 busócsoport közel 2000 maskarása fog felvonulni a vasárnap. Csütörtökön és kedden is tartanak felvonulást, ami méretében kisebb szokott lenni, de a helyiek inkább ezt ajánlják a tömeget kevésbé kedvelő nézelődőknek.
Mire figyeljünk a rendezvényen?
A busójárás főként szabadtéri program, így a jelenlegi hatályos jogszabályok értelmében nem kell védettségi igazolvány a részvételhez. A maszk viselése sem kötelező, azonban a szervezők mégis azt javasolják, illetve lehetőséghez mérten a távolságtartásra is figyeljünk.
Hasznos információk:
- A kis baranyai város ilyenkor hatalmas vendégsereget fogad, így várhatóan nagy lesz a forgalom és a tömeg. Fontos, hogy előzetesen tájékozódjunk a programok pontos időpontjairól és helyszíneiről!
- A busóálarcon a szemnek fúrt kis lyuk miatt a busóknak csőlátásuk van, ezért nem látják a mellette, alatta, felette lévő tárgyakat és felvonulókat. Ezért kérik a szervezők, hogy a 0-3 éves korú gyermekeket a felvonuló vagy álló tömegbe a szülők ne vigyék és ne engedjék! Babakocsi sem ajánlott.
- Máglyaégetés: a város központjában hatalmas tüzet raknak a hagyomány szerint, így a máglyát körülállók figyeljenek arra, hogy a parázs és pernye szállhat a ruhájukra, bőrükre.
Minden információ megtalálható a rendezvény hivatalos honlapján.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén