Folyamatos megújulásban a fertődi Esterházy-kastély
Az Esterházyak évszázadokon át alakították Magyarország történelmét. Politikusként, hadvezérként, diplomataként szereztek hírnevet, nagy vagyonuknak köszönhetően pedig gazdag műemlékeket, értéktárgy-gyűjteményeket, kincseket hagytak az utókorra.
Eszterháza története a 18. század második felében kezdődött: a Fertő zsombékos partjában Süttör határában Esterházy (Pompakedvelő vagy Fényes) Miklós herceg alapította. Az elképzelései és tervei alapján 1762-ben megindult az évtizedekkel korábban épített vadászkastély főúri pompával való átalakítása és mire 1766-ban a kastély tető alá került, a szomszédságában falu született, melynek neve az Esterházy családtól származott. A települést az új, modern kor szellemében 1950. május 16-án Fertőd névre keresztelték, szakítva ezzel arisztokratikus múltjával.
A fertődi kastély épületegyüttese és parkja a magyarországi barokk-rokokó építészet leglátványosabb, legnagyobb szabású alkotása, a késő barokk hercegi udvartartás legjelentősebb helyszíne. Goethe egyenesen Tündérországnak nevezte, a kortársak pedig „magyar Versália“-ként emlegették a reprezentatív épületegyüttest.
Fényes Miklós herceg 1764-től 1787-ig a Magyar Nemesi Testőrség kapitánya is volt, így napi kapcsolatban állt Mária Teréziával, aki 1773-ban azzal is megtisztelte, hogy ellátogatott az új kastélyba. Eszterháza ezekben az évtizedekben a színművészet, a zene (Joseph Haydnnal az udvari zenekar élén), a képzőművészet központja, no meg persze lenyűgöző bálok helyszíne lett.
Haydn, a világhírű zenész, a bécsi klasszicizmus első nagy mestere, a vonósnégyes “feltalálója” és az oratórium megújítója máig hatóan befolyásolta a zenetörténetet. Több mint 40 éven keresztül, 1761 és 1803 között szolgált udvari zenészként, karmesterként és zeneszerzőként az Esterházyak udvarában.
A Muzsikaház 1769-ben készült el, mely egy emeletes sarokház volt a palota parkjának nyugati szélén. Az egykori Esterházy udvartartás zenészeinek, színészeinek, énekeseinek adott otthont és 1769-1790 között itt lakott az emeleti háromszobás lakásban maga Joseph Haydn is.
Eszterháza világhíres zenei életének legfőbb színhelye a déli nagy park nyugati részén álló több mint 400 férőhelyes, díszpáholyos, a maga korában legmodernebbnek számító operaház volt, melyben nem csupán alkalmankénti előadások, hanem szabályos évadok kerültek bemutatásra. Az Opera a 19. században már nem létezett, helyét gazdasági épületek vették át.
Eszterháza hírneve elég nagy volt ahhoz, hogy egy 18. századi utazó felkerekedjen, elhagyja az osztrák császárvárost, és megtegye a 22 francia mérföldnyi utat az Esterházy hercegek birtokáig. Ha kényelmesen akart utazni, 12 órányi utazás után érkezhetett a kastélyba. Miklós herceg három lóváltó állomást tartott fenn a Bécsbe vezető úton, sőt, az út négy postaállomásán egy-egy küldöncöt is állomásoztatott – így akár hat óra alatt megérkezhettek hozzá a legfrissebb európai hírek.
A kastély fénykora Esterházy „Fényes” Miklós haláláig, 1790-ig tartott. Ezt követően a család Kismartonba helyezte át székhelyét, s az elkövetkező évtizedekben Fertődöt csak ritkán látogatták. 1902-ben Esterházy IV. Miklós herceg feleségével, gróf Cziráky Margittal visszaköltözött a helyreállított kastélyba. Ezekben az években ismét Eszterháza lett a család első számú rezidenciája, s bár a hercegné halála (1910) lezárta ezt a rövid fénykort, a család 1945-ig itt lakott.
Érdemes elolvasniBemutatjuk a keszthelyi Festetics-kastélyt
A műemlékegyüttes 2001 óta folyamatos megújulásban van, amelynek a munkálatai jelenleg a nyugati palotaszárny háromszintes épületét érintik. A felújítás miatt nem látogatható az egész kastély, de a főépület, annak lépcsőháza, a pompás nyári hűsölő, a nyári ebédlő, a Dísz – és a Haydn-terem, a kápolna, az Esterházyak Mesélő Kincsei Kiállítás és a gyönyörű kastélypark továbbra is várja látogatóit.
Forrás: www.eszterhaza.hu
Galéria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ukrajna 2025 első felében Franciaországtól is kap vadászgépeket
Feltörtek egy 2 milliárd éves kőzetet, és életet találtak benne
Luxemburgi Erzsébet, a királyné aki királynő akart lenni
Ennek a törpebolygónak a kérge akár 90 százalékban is vízből állhat, ráadásul nincs is olyan messze
A tiltott sziget a Bengáli-öbölben, ahol az őslakosok hidegvérrel megölik a partraszállókat
TESZT: Hivatalosan is zseni, aki észreveszi a három állatot 15 másodperc alatt