Szibéria felé tart az északi mágneses pólus
Egyre gyorsabban változtatja helyét az északi mágneses pólus – írta a Nature magazin tanulmányára hivatkozva a femina.hu portál. Az iránytűk Kanada helyett ma már inkább a Jeges-tenger jégmezeje felé mutatnak, de várhatóan hamarosan Szibéria felé vezetik az északi irányt kereső utazót.
Már az 1830-as évektől kezdve ismert, hogy a mágneses pólusok nem fix pontok, folyamatosan változtatják a helyüket, ám kutatók szerint ez a mozgás az utóbbi évtizedekben jelentősen felgyorsult.
A Nature magazinban megjelent tanulmány szerint az első 1831-es méréshez képest jelentősen megváltozott az északi pólus helyzete: akkor még Kanada északi részen található szigetekre esett, ma már a Jeges-tengeren található, és egyre jobban tolódik Oroszország felé. Tény, hogy az elmúlt években ezáltal “pontosabbá” váltak az iránytűk az északi irány meghatározásában, hiszen a mágnese pólus közelebb került a földrajzi Északi-Sarkhoz.
Ugyanakkor a folyamat sebessége a kutatókat is megdöbbentette:
1990 és 2005 között évi 0-15 kilométeres elmozdulást mértek, ez mostanra 50-60 kilométerre változott évente.
A legtöbb térképen jelölt pozíciójához képest már 390 kilométerre található a tényleges északi pólus.
A Nature hivatkozott tanulmányának szerzői szerint az elmúlt két évtizedben az északi mágneses pólus helyzetét nagymértékben meghatározta a Kanada és Szibéria alatti mag-köpeny határán lévő két nagy méretű negatív mágneses fluxus lebeny. Ettől a lebenytől függ a mágneses elmozdulás. Ha az északi mágneses pólus tartja az eddigi mozgási irányt, akkor előreláthatóan a következő évtizedben, még további 390-660 kilométert fog megtenni Szibéria felé. Azt nem tudják előrejelezni a kutatók, hogy hosszútávon valóban ezen a pályán halad-e tovább a mágneses pólus, vagy „visszaindul”, de a következő néhány évtizedben még szinte biztosan Szibéria felé mozog majd.
Érdemes elolvasniHolnaptól látogatható Kelet-Magyarország első csillagdája
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon