A legújabb rakétakísérlet balul sült el Észak-Koreában, a fővárost is veszélyeztették
Elemzők szerint Észak-Korea döntése, hogy a fővárosához közeli nemzetközi repülőteret használja nagyméretű rakéták tesztlövészetének helyszínéül, “teljesen őrült”, és lehet, hogy Kim Dzsongun vezető így tartja szemmel a legértékesebb fegyvereit, írja a Reuters.
Törmelék hullott az égbőlPhenjanban és annak közelében a repülőtérről szerdán végrehajtott sikertelen próbalövés után, jelentette a szöuli székhelyű NK News meg nem nevezett szemtanúkra és a tesztről készült fényképre hivatkozva, amelyen egy vörösre színezett füstgomolyag látható a város feletti égbolton egy cikk-cakkos rakétaindítási nyomvonal végén.
Károkról vagy áldozatokról nem érkezett azonnali megerősítés.
A kilövéssel bebizonyosodott, hogy a repülőteret nagyméretű rakéták tesztkilövésének fő helyszíneként használja. A repülőtér az észak-koreai fővárostól mintegy 17 kilométerre északnyugatra, Szunanban található.
“Az ötlet, hogy Észak-Korea nagy nemzetközi repülőterén egy fejlesztési célú rakétakísérleteket lebonyolító létesítményt helyezzenek el, teljesen őrült”
– mondta Jeffrey Lewis, a James Martin Nonproliferációs Tanulmányok Központjának (CNS) rakétakutatója egy vasárnapi jelentésében.
“Ez egy nagyon furcsa repülőtér” – tette hozzá. “És egyre furcsábbá válik.”
2017 augusztusa óta Észak-Korea egyre több nagyobb tesztet hajtott végre a szunanai repülőtérről, köztük egy február 27-i és egy március 5-i indítás, amelyek szakértők szerint a Hwasong-17 interkontinentális ballisztikus rakéta fejlesztési tesztelése folyt.
Az elemzők szerint ballisztikus rakéták kilövésére alkalmas létesítmény építésével a repülőtér fontos szerepet kaphat, mivel
Észak-Korea arra készül, hogy 2017 óta először végezzen egy teljes körű ICBM-kísérletet.
Még mielőtt a COVID-19 járvány véget vetett volna az Észak-Koreába irányuló és onnan induló nemzetközi utazásoknak, a repülőtér alig volt forgalmas, egy maroknyi járat közlekedett kínai és oroszországi városokba. Úgy tűnik azonban, hogy
Észak-Korea az egyetlen ország, amely rakétakísérleteket hajtott végre elsődleges nemzetközi repülőteréről,
és Lewis szerint elképzelhető, hogy kifejezetten az ICBM-jeihez kapcsolódó technológia fejlesztésére tervezi használni a helyszínt.
Észak-Korea 2016-ban kezdett el építeni egy létesítményt a repülőtér mellett, amelyet a jelek szerint ballisztikus rakéták kilövésére hoztak létre.
A létesítményen belül egy magas épület elég magas ahhoz, hogy Észak-Korea legnagyobb hordozórakétáit könnyen tűzhelyzetbe emelhetőek legyenek. Itt történhet a tesztelés, valamint a karbantartó és földi személyzet kiképzése is,
állította az amerikai székhelyű Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (CSIS) egy 2020-as jelentésében, műholdképekre hivatkozva.
A CSIS által Sil-li ballisztikus rakétákat támogató létesítménynek nevezett komplexum egy szokatlanul nagy fedett vasúti terminált és olyan épületeket is magában foglal, amelyeket átjáróházak kötnek össze. A létesítmény viszonylag közel van a Phenjan környékén található ballisztikus rakétaalkatrészeket gyártó üzemeihez is.
- ez is érdekes lehet: Bosszúból lekapcsolta Észak-Korea internetoldalait egy dühös amerikai
“A repülőteret valószínűleg a fővároshoz való közelsége miatt kedvelik, ami lehetővé teszi Kim Dzsong Un számára, hogy potenciálisan részt vegyen és megfigyelje ezeket a kilövéseket”
– mondta Ankit Panda, az amerikai székhelyű Carnegie Endowment for International Peace vezető munkatársa.
“A repülőterek nagy, burkolt területeket is biztosítottak a közúti hordozórakéták biztonságos működtetéséhez”.
A szerdai sikertelen kilövés aggasztó a repülőtér Phenjanhoz való közelsége miatt – mondta Panda.
2017-ben egy másik helyről kilőtt Hwasong-12 közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta a kilövés után kudarcot vallott, és lakott területre zuhant.
Source: Reuters
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon