Képek: ezt a luxusjachtot bukta egy orosz oligarcha
Lefoglalt kedden a brit kormány egy 38 millió font (17 milliárd forint) értékű luxusjachtot, amely egy meg nem nevezett orosz oligarcha tulajdona, írja a Sky News.
Luxusjacht: hollandok gyártották, máltai zászló alatt volt, orosz tulajdonos
Grant Shapps brit közlekedési miniszter a londoni alsóháznak küldött átiratában közölte, hogy a csaknem 60 méter hosszúságú hajó tulajdonosának kilétét “szándékosan és alaposan eltitkolták” a jachtot hivatalosan bejegyző cég képviselői.
A Phi nevű hajót a karib-tengeri Szt. Kitts és Nevis szigetállamban jegyezték be, de máltai lobogó alatt közlekedett.
Szt. Kitts és Nevis azon nemzetközösségi országok csoportjába tartozik (Commonwealth realm), amelyeknek jelenleg is a brit uralkodó, II. Erzsébet királynő az alkotmányos államfője.
A hajót a kelet-londoni Canary Wharf üzleti negyedének kikötőjében, a Temzén lehorgonyozva találták.
A Hollandiában gyártott jachton hat különálló luxuslakosztály és úszómedence is van.
“A Phi nem megy sehova. Ha látjuk, mit tesz (Putyin) Ukrajnával, ha látjuk, mit tesz az emberek életével, nem lenne helyes, hogy egy ilyen jacht itt van Londonban, és csak úgy elhajózhat. Lefoglaltuk, és megtagadtuk, hogy bárhová is elhajózhasson, és ez is csak egy újabb jele annak, hogy mennyire komolyan vesszük ezeket a szankciókat.”
– tette hozzá Shapps közlekedési miniszter.
Brit szankciók
Grant Shapps szerint a brit kormány Vlagyimir Putyin orosz elnöknek és “cimboráinak” is egyértelmű és erőteljes figyelmeztetést küldött azzal, hogy feltárta a szuperjacht tulajdonosi hátterét és lefoglalta hajót.
A brit hatóságok most először foglaltak le brit területi vizeken orosz tulajdonú hajót azóta, hogy az ukrajnai háború miatt London széleskörű szankciókat léptetett érvénybe Oroszország ellen.
E szankciók keretében a brit kormány az utóbbi hetekben több száz orosz oligarcha ellen jelentett be nagy-britanniai vagyoneszközeik teljes befagyasztásával és beutazási tilalommal járó büntetőintézkedéseket.
Abramovics és a többiek
Köztük van Roman Abramovics, az angol labdarúgás felső osztályában, a Premier League-ben játszó londoni Chelsea futballklub tulajdonosa, Alekszej Miller, a Gazprom gázipari óriáscég vezérigazgatója, Aliser Uszmanov üzbég születésű nagyvállalkozó és Igor Suvalov ingatlanpiaci befektető, egykori orosz első miniszterelnök-helyettes.
Az intézkedés után nem sokkal a Premier League megfosztotta Abramovicsot a Chelsea igazgatói tisztségétől.
Uszmanovnak is jelentős érdekeltségei vannak két élvonalbeli angol futballklubban, az Arsenalban és az Evertonban.
Emellett ő a tulajdonosa az egyik legértékesebb nagy-britanniai lakóingatlannak, az északnyugat-londoni Highgate városrészben lévő Beechwood House-nak, amelynek becsült piaci értéke jelenleg 48 millió font (22 milliárd forint), és övé a Sutton Place nevű 16. századi kastély is a London határában fekvő Surrey megyében.
Igor Suvalov a brit külügyminisztérium szerint két,
összesen 11 millió font (több mint ötmilliárd forint) értékű luxuslakosztályt birtokol London belvárosában.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi történt az első hálaadáson valójában?
Ez az egyetlen, univerzálisan érthető szó, amely globálisan megjelenik
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat