Mérföldkőhöz ért a szél- és napenergia felhasználása a világban és Magyarországon is!
A szél- és a napenergia 2021-ben először termelte a globális villamos energia 10%-át – derül ki egy új elemzésből, írja a BBC.
Ötven ország áramtermelésének több mint egytizedét szél- és napenergiából nyerik – derül ki az Ember, egy éghajlati és energetikai kutatásából. A kutatás szerint a villamosenergia-szükséglet növekedése tavaly egy India nagyságú ország világhálózatba való bekapcsolásával volt egyenértékű.
Ahogy a világ gazdaságai 2021-ben kilábaltak a Covid-19 világjárványból, az energia iránti kereslet is megugrott. Amit tisztán látni lehet, hogy a villamos energia iránti kereslet rekord ütemben nőtt.
A nap- és szélenergia, valamint más tiszta energiaforrások 2021-ben a világ villamosenergia-termelésének 38%-át állították elő. Első alkalommal a szélturbinák és a napelemek a teljes mennyiség 10%-át állították elő.
A 2015-ös párizsi klímamegállapodás aláírása óta megduplázódott a szélből és a napból származó részarány.
Példamutató hozzáállás
A leggyorsabban Hollandiában, Ausztráliában és Vietnamban történt átállás a szél- és napenergiára. Mindhárom országban az elmúlt két évben a villamosenergia-szükséglet 8%-át állították át a fosszilis tüzelőanyagokról a zöld forrásokra.
Hollandia
“Hollandia remek példa arra, hogy egy északabbra fekvő ország bebizonyította, hogy nem csak az számít, hogy hol süt a Nap, hanem az is, hogy a megfelelő politikai környezet is nagyban befolyásolja, hogy a napenergia elterjed-e”
– mondta Hannah Broadbent, az Ember munkatársa.
- ez is érdekes lehet: Hollandia: “elég gyorsan” sor kerülhet az orosz kőolaj bojkottjára
Vietnám
Vietnamban is látványos növekedés volt tapasztalható, különösen a napenergia területén, amely egy év alatt több mint 300%-kal nőtt.
“Vietnam esetében a napenergia-termelés hatalmas mértékben nőtt. Ez főkéntt a napenergia-bevezetési tarifák (a kormány által az áramtermelésért fizetett pénz) ösztönözték, ami nagyon vonzóvá tette a háztartások és a közműszolgáltatók számára, hogy nagy mennyiségű napenergiát telepítsenek”
– mondta Dave Jones, az Ember globális vezetője.
“Ezzel együtt azt láttuk, hogy tavaly hatalmas mértékben nőtt a napenergia-termelés, ami nemcsak a megnövekedett villamosenergia-igényt elégítette ki, hanem a szén- és a gáztermelés csökkenéséhez is vezetett.”
A növekedés ellenére, és annak ellenére, hogy egyes országok, mint például Dánia, már több mint 50%-át szél- és napenergiából nyerik, a széntüzelés is figyelemre méltó növekedést produkált 2021-ben.
Napenergia: Magyarországnak is jár a piros pont
A 10%-os szél- és napenergia-felhasználás határát 2021-ben hét új ország lépte át: Magyarország, Kína, Japán, Mongólia, Vietnám, Argentína és El Salvador, írja az Ember.
A kimutatás szerint hazánk 11.1%-os határt érte el 2021-ben.
Szintén érdekesség, hogy például a “Mely országokban a legmagasabb a napenergia részaránya a villamosenergia-termelésben?” felvetésre Olaszországgal és Németországgal egy szinten (9%) vagyunk, és a középmezőnyben helyezkedünk el.
Az szén 2021-ben újjáéledt
A 2021-ben megnövekedett villamosenergia-igény nagy részét a fosszilis tüzelőanyagokból fedezték, a széntüzelésű villamos energia felhasználása 9%-kal nőtt, ami 1985 óta a leggyorsabb ütem.
A szénfelhasználás növekedésének nagy része az ázsiai országokban, köztük Kínában és Indiában történt, de a szénfelhasználás növekedésével nem állt összhangban a gázfelhasználás, amely globálisan csak 1%-kal nőtt, ami azt jelzi, hogy a gáz árának emelkedése a szenet életképesebb villamosenergia-forrássá tette.
“A tavalyi év során a gázárak nagyon magasak voltak, és a szén olcsóbbá vált, mint a gáz”
– mondta Dave Jones.
“Jelenleg azt látjuk, hogy a gáz ára Európában és Ázsia nagy részén tízszer drágább, mint tavaly ilyenkor volt, miközben a szén háromszor drágább. A gáz és a szén áremelkedését egyaránt árnövekedésnek nevezte: “a villamosenergia-rendszerek számára kettős ok arra, hogy több tiszta villamos energiát követeljenek, mivel a gazdaságosság alapvetően megváltozott”.
Elektromos hálózatra való átállás
A kutatók szerint a 2021-es szén népszerűségének ellenére a nagy gazdaságok, köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Németország és Kanada célja, hogy a következő 15 éven belül 100%-ban elektromosra állítsák át a hálózatukat. Ezt főkéntt az átállást a világ hőmérséklet-emelkedésének ebben az évszázadban 1,5 Celsius-fok alatt tartásával kapcsolatos aggodalmak vezérlik.
Ehhez a tudósok szerint a szél- és napenergiának 2030-ig évente mintegy 20%-kal kell növekednie.
A legújabb elemzés szerzői szerint ez most már “tökéletesen lehetséges”.
Fordulópont lehet az ukrajnai háború
Az ukrajnai háború is lökést adhat az olyan áramforrásoknak, amelyek nem függnek az orosz olaj- és gázimporttól.
“A szél és a napenergia megérkezett, és megoldást kínál a világot sújtó többszörös válságból, legyen szó akár az éghajlati válságról, akár a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségről, ez valódi fordulópont lehet” – mondta Hannah Broadbent.
Az Ember’s Global Electricity Review itt érhető el.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban