Mit igyunk: kávét, teát, vagy mindkettőt?
Egy kutatócsoport a kávé-, és teafogyasztás valamint a szélütés (stroke) és az elbutulás (demencia) kockázata közötti összefüggést vizsgálta. Megnézték a két ital hatását külön-külön, illetve együttesen is. A szerzők megjegyezték, hogy keveset tudunk a kávé és tea kombinációjának és a szélütés, az elbutulás valamint a stroke-ot követő demencia kockázatának összefüggéseiről.
Több mint 10 évig kísérték figyelemmel a résztvevőket
A vizsgálatban 365.682 50 és 74 év közötti személy vett részt. A résztvevők 2006 és 2010 között csatlakoztak a vizsgálathoz és 2020-ig követték őket nyomon. A tanulmány során a kávé- és teafogyasztás, valamint a szélütés és elbutulás összefüggésének kockázatát becsülték meg.
A kutatók számos egyéb faktort is figyelembe vettek, így a résztvevők:
- nemét,
- életkorát,
- etnikai hovatartozását,
- képzettségét,
- jövedelmét,
- testtömeg indexét,
- fizikai aktivitását,
- alkoholfogyasztási szokásit,
- azt, hogy dohányzik-e,
- az étrendjét,
- a cukorral édesített italok fogyasztását,
- a ’jó’ és ’rossz’ koleszterinszint értékeket,
- valamint a daganatos betegségek, cukorbetegség, szív-és érrendszeri megbetegedések, és a magas vérnyomás előfordulását.
A kávé- és teafogyasztási szokásokat a vizsgálat kiindulásakor értékelték. A 11,4 évig tartó nyomon követés ideje alatt 5079 résztvevőnél alakult ki demencia, míg 10.053 főnél fordult elő stroke.
Kedvezőbb hatású volt, ha valaki mindkét italt rendszeresen fogyasztotta
A szélütés és elbutulás kockázata azoknál volt a legalacsonyabb, akik napi 2-3 csésze kávét, vagy 3-5 csésze teát, vagy a kettőből összesen 4-6 csészényit fogyasztottak. Azokhoz képest, akik nem ittak kávét és teát, a napi 2-3 csésze kávét illetve 2-3 csésze teát fogyasztók esetén 32 %-kal volt alacsonyabb a stroke, míg 28 %-al a demencia kockázata. Ezen túl a tea és a kávé kombinációja a stroke utáni demencia alacsonyabb kockázatával járt együtt. A szélütést követő elbutulás kockázata napi 3-6 csésze kávé és tea fogyasztásakor volt a legalacsonyabb.
A tanulmánynak számos korlátja volt
A tanulmány megfigyeléses jellegű volt, ezért nem bizonyítja, hogy kávé- és teafogyasztás ok-okozati jelleggel kivédi a stroke-ot vagy az elbutulást. Mivel a kávé- és teafogyasztási szokásokat önbevallásos módszerrel gyűjtötték be, így azok nem feltétlenül tükrözik a tanulmányba bevontak hosszú távú fogyasztási szokásait. Továbbá a megfigyeléses vizsgálatokban előforduló nem mért zavaró tényezők torz hatásbecsléseket eredményezhetnek. Végezetül az Egyesült Királyságbeli Biobank résztvevői nem reprezentálják az Egyesült Királyság teljes lakosságát.
A kávé és a tea is számos értékes vegyületet tartalmaz
A teában megtalálható számos vegyületet (például polifenolok és flavonoidok) összefüggésbe hozták potenciális gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatással. Ugyancsak számos polifenol található meg a kávéban is. Így a kávé és a tea specifikus polifenol tartalma együttesen védő szerepet játszhat a különböző gyulladásos folyamatok kialakulásában. A krónikus gyulladás pedig összefüggést mutat a különböző szív-és érrendszeri megbetegedésekkel, valamint az elbutulással.
Érdemes elolvasniNem mindegy, hogy napi hány csésze kávét iszunk
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani