Egyre több helyen ajánlják az egészséges reggeli, vagy kiegészítő étkezés részeként a smoothiet. De vajon tényleg ilyen jók lennének? Valóban vitamin és ásványianyag bombák, melyekre feltétlenül szükségünk van? Sajnos nem, sőt!
Mi az a smoothie?
A rendszeres gyümölcs és zöldségfogyasztás jótékony hatásairól rengeteg helyen olvashatunk. A belőlük készült ital, az úgynevezett smoothie, melynek nincs egy állandó receptje, hiszen szinte bármilyen gyümölcs vagy zöldség kombinációkból egyszerű préseléssel előállítható italról van szó. A különbség a turmix, és a smoothie között, hogy a turmix általában gyümölcsből készül, és ezenkívül mindig tartalmaz valami plusz élelmiszert, például tejet, tojást, fagylaltot, cukrot, ízesítőket stb. Ezzel szemben a smoothie egy préselt gyümölcs/zöldség ital. Mivel csak a növények levét tartalmazza, így elterjedt róla, hogy roppant egészséges. De tényleg erről lenne szó?
Folyékony egészség?
Ha a gyümölcsökre és zöldségekre gondolunk, rögtön az egészség és az egészséges táplálkozás jut eszünkbe, és ez nem véletlen. A táplálkozási szakemberek ugyanis (nagyon helyesen) buzdítanak minket ezek rendszeres fogyasztására. Egyrészt magas rost tartalmuk miatt, mely rendkívül fontos a bélrendszerünk egészsége szempontjából, másrészt vitamin és ásványi anyag tartalmuk miatt, mely bár jelentős, az utóbbi időben több kutatás is foglalkozott csökkenő mértékükkel. Fogyasztásuk tehát fontos, de nem mindegy milyen formában tesszük. Nézzük miért!
Emésztés
Folyékony formában minden sokkal gyorsabban hasznosul szervezetünkben, nem véletlen, hogy ha kímélni szeretnénk emésztőrendszerünket, akkor minél pépesebb, könnyebben emészthető ételeket ajánlanak. Igen ám, de a rágás is fontos része az emésztésnek, számos hormon termelődik az étkezés ezen szakaszában, valamint elősegíti a jóllakottság érzésünket is.
Tehát ha elrágcsálunk egy almát sokkal inkább eltelítődünk, mintha meginnánk 3 dl préselt almalevet. Emellett agyunk sem fogja úgy érzékelni, mintha ettünk volna, így hiába ittunk meg 4-5 almának megfelelő kalóriamennyiséget, éhesek maradunk.
Ezért, például ha a fogyás a célunk különösen hátrányos a smoothie.
Szénhidrát dömping
A szénhidrát fogyasztás fontos része táplálkozásunknak, azonban annak minősége és mennyisége is meghatározó szereppel bír. A zöldségek és gyümölcsök kiváló szénhidrát források, de azok minősége miatt. A smoothie készítés során ezeket a rostokat összepréseljük és nem hagyjuk, hogy szervezetünk dolgozza fel, és jusson hozzá az emésztés megfelelő szakaszában. Egy smoothieban lévő szénhidrát mennyiség rengeteg gyümölcs és zöldség szénhidrát mennyiségével egyezik meg. Olyan mértékűvel, amit egy étkezés során nem tudnánk elfogyasztani, így tehát a kalória tartalom is a sokszorosa lesz, annak mint amennyire szükségünk lenne.
Emellett nem tartalmaz fehérjét és hasznos zsírokat, melyek a kiegyensúlyozott étkezés elengedhetetlen része, tehát étkezés helyettesítőként nem fog jól funkcionálni. Éhesek maradunk, úgy, hogy rengeteg kalóriát vittünk be.
Vércukor
A folyékony forma elősegíti a smoothieban lévő cukortartalom gyors felszívódását, aminek hatására nagy mértékben, hirtelen megemelkedik a vércukorszint. Ezt a hirtelen emelkedést egy magas inzulin válasz követi, majd egy meredek vércukorszint zuhanás, melynek kísérő tünete az éhségérzet, ingerlékenység, sóvárgás, kívánósság.
Főleg reggeli étkezés helyett való fogyasztásuk kerülendő, hiszen reggel sejtjeink inzulin érzékenysége alacsonyabb, így a magas vércukorra adott magas inzulinválaszt sem érzékeli, mely hiperinzulinémiához, majd később inzulinrezisztenciához vezethet.
A gyümölcsök és zöldségek szilárd formában nem okoznak hirtelen vércukor emelkedést, hiszen a bennük lévő cukrok nem hirtelen nagy mennyiségben kerülnek be szervezetünkbe, ellenben a folyékony koncentrált formával.
- Ez is érdekes lehet: Melyik egészségtelenebb: cukor vagy édesítő?
Olvasd tovább itt: https://hellomagyar.hu/2022/02/08/cukor-vagy-edesito/ | Helló Magyar
Fruktóz és a máj egészsége
Egy rendes adag smoothiehoz sok gyümölcsre van szükségünk, melyeknek igen magas a fruktóztartalma. Mi ezzel a probléma? Ez a fajta szénhidrát az agyunk és izmaink számára nem a legideálisabb forma.
A nagymértékű, és főleg hirtelen fruktóz bevitel úgynevezett lipogenezist idéz elő, vagyis zsírlerakódással járhat és károsíthatja a májat is.
A fruktóz ugyanis lassabban hasznosul, mint a glükóz, így a felesleg valahol tárolódik. A túlzott fruktóz fogyasztás pedig hozzájárulhat a nem alkoholos zsírmáj kialakulásához. Ezt a fruktóz mennyiséget lehet ellensúlyozni több zöldséggel, vagy alacsonyabb fruktóztartalmú gyümölccsel, de az biztosan az ízélmény rovására fog történni.
Oxálsav
Népszerűek az egyes zöldleveles növények is a smoothie készítésnél. Sajnos például spenót, bébispenót, sóska bár nagyon egészséges, mindenképp párolt, vagy hőkezelt formában ajánlott fogyasztani. Nyersen turmixolva ugyanis nagyon magas az oxálsav tartalmuk, mely gátolja a tápanyagok felszívódását, valamint rendszeres és nagy mennyiségű fogyasztása vesekő kialalkulásához és húgyúti problémákhoz vezethet.
A megoldás
Néha, egy-egy smoothie elfogyasztásától természetesen nem lesz bajunk, viszont érdemes a fentiek alapján a következőket szem előtt tartani:
- A rendszeres nyers zöldség és gyümölcsfogyasztást építsük be az étrendünkbe, ne a belőlük készült italokat!
- Ne ezzel pótoljuk a folyadék szükségletünket!
- Ne étkezés helyett fogyasszuk a smoothiekat, különösen ne reggel!
- Figyeljünk rá, hogy mely zöldleveleseket fogyasztjuk nyersen és mekkora mennyiségben!
További érdekességekért, és életmód tanácsadásért keresd a WINTEAM csapatát!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban