Súlyos beteg II. Erzsébet királynő? 59 év után először nem ő nyitja meg az ünnepélyes parlamenti ülést
Csaknem hat évtizede először nem II. Erzsébet királynő olvassa fel a brit kormány új törvényalkotási programját. A Buckingham-palota hétfő esti bejelentése szerint a kedden esedékes ceremónián az uralkodót legidősebb fia, Károly trónörökös helyettesíti.
A 96 esztendős királynő – aki 70 éve ül az Egyesült Királyság trónján – az utóbbi hetekben több hivatalos programját is lemondta, az udvar tájékoztatása szerint “időnkénti mozgásproblémák” miatt.
A közlemény szerint a királynő az orvosaival konzultálva vonakodva döntött úgy, hogy nem vesz részt az állami megnyitón.
Hétfő estig a Buckingham-palota azt közölte, hogy a királynő remélte, részt tud venni, de most megerősítette, hogy
nem megy el a Westminsterben tartott ceremóniára “epizodikus mozgásszervi problémák” miatt.
II. Erzsébet királynő uralkodásának eddigi hét évtizede alatt csak kétszer, először 1959-ben, legutóbb pedig 1963-ban maradt távol az új parlamenti évad megnyitását jelző, rendszerint fényűző pompával kísért ceremóniától, mindkétszer azért, mert gyermeket várt.
A császári állami koronát továbbra is elviszik a parlamentbe – és a királynő trónja üresen marad, Károly herceg, Camilla cornwalli hercegné és Vilmos herceg, Cambridge hercege várhatóan ott foglal majd helyet az összegyűlt parlamenti képviselők előtt.
A királynő távolmaradása azt követően következik, hogy húsvétkor elmaradt események, köztük a nagycsütörtöki istentisztelet, és bejelentette, hogy idén nem rendez királyi kerti partikat.
- ez is érdekes lehet: Egy egész hadsereget küld Nagy-Britannia egy nyári európai hadgyakorlatra
A Fülöp hercegnek márciusban tartott hálaadó istentisztelet volt az egyetlen nyilvános esemény a királyi rezidenciákon kívül, amelyen idén eddig részt vett.
Úgy tudni azonban, hogy a királynő a héten más találkozókat is tervez, beleértve a miniszterelnökkel és a Titkos Tanáccsal való rendszeres találkozóit, valamint néhány magánmeghívást.
Tavaly ősszel nem utazott el Észak-Írországba – jóllehet, ezt a hónapokon át előkészített látogatást kiemelt várakozás előzte meg -, és nem volt jelen a skóciai Glasgow-ban novemberben rendezett ENSZ-klímacsúcs nyitófogadásán sem, pedig a rendezvénynek ő volt a hivatalos vendéglátója.
Komoly feltűnést keltett, amikor október második felében az udvar részletek ismertetése nélkül bejelentette, hogy a királynő egy éjszakát kórházban töltött “bizonyos előzetes jellegű vizsgálatok elvégzése céljából”.
E kivizsgálás okáról és eredményéről azóta sem került nyilvánosságra hivatalos tájékoztatás.
A palota a minap bejelentette, hogy a királynő a Buckingham-palotában tartandó szokásos tavaszi kerti partikon sem lesz jelen. Ezeken a rendezvényeken hagyományosan több ezer meghívott vendég van jelen.
Az udvar ugyanakkor továbbra is úgy készül, hogy az uralkodó jelen lesz a platinajubileuma, vagyis a trónra lépésének 70. évfordulója alkalmából június elejére tervezett nagyszabású, négynapos ünnepségsorozaton.
A parlament állami megnyitója, helyettesítéssel
A parlament állami megnyitója a parlamenti év kezdetét jelenti, a királynő beszéde a kormány napirendjét és a bevezetni kívánt törvényeket ismerteti.
A beszédet általában az uralkodó, mint államfő olvassa fel, a királynő 70 éves uralkodása alatt csak kétszer, 1959-ben és 1963-ban hagyta ki a beszédet terhessége miatt.
Ezeken az alkalmakon a beszédet a lordkancellár mondta el, de idén a walesi herceg fogja helyettesíteni a királynőt.
Az elmúlt években az állami megnyitó többször is átalakult – a királynő nem viseli a nehéz császári koronát vagy ünnepi palástot, és tavaly a Covid korlátozása miatt a ceremónia is csökkentett létszámú volt.
Károly herceg Vilmos herceggel együtt nyitja meg a Parlamentet, “államtanácsosként”, ami lehetővé teszi számukra, hogy az uralkodó átmeneti rosszulléte esetén ilyen hivatalos feladatokat lássanak el.
Négy államtanácsos van – a másik kettő András herceg, aki lemondott a királyi feladatokról, és Harry herceg, aki az Egyesült Államokban él. Az államtanácsosok számára a parlament megnyitására vonatkozó felhatalmazást a királynő által kiadott “szabadalmi levél” biztosítja, amely lehetővé teszi Károly herceg és Vilmos herceg számára, hogy ezt a feladatot ellássák.
A kormányfő szóvivője elmondta:
“A miniszterelnök teljes mértékben tiszteletben tartja őfelsége kívánságát, és hálás a walesi hercegnek, amiért beleegyezett, hogy a nevében elmondja a beszédet”.
Source: BBC
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra