Az ukrán elnök szerint ki kell végre mozdítani országát az Európai Unió és Oroszország közötti „szürke zónából”.
Volodimir Zelenszkij videókapcsolat segítségével szólalt fel pénteken egy koppenhágai csúcstalálkozón, ahol nagy tapssal fogadták a Newsweek beszámolója szerint.
“Miért vannak szkeptikus politikusok, akik még mindig hezitálnak azon, hogy Ukrajnának az Európai Unióban van-e a helye?”
– tette fel a kérdést Zelenszkij. Hozzátette, hogy a közvélemény a felmérések szerint egyértelműen támogatja Kijev ambícióit.
“Ha az európai alapértékek szerint minden nemzet egyaránt fontos és tiszteletre méltó, akkor miért mondják az ukránoknak olyan sokáig, hogy az EU és Oroszország közti szürke zónában kell maradniuk?”
“Ha Oroszország cinikusan megsérti a nemzetközi jog összes kulcsfontosságú dokumentumát, akkor miért vannak, akik még mindig tétováznak azon, hogy blokkolják-e a kapcsolatokat egy ilyen állammal?” – kérdezte az ukrán vezető.
“Ezek a kérdések valójában azt jelzik, hogy az európai rendszer veszíthet, ha a szavakat nem követik tettek.”
„El kell távolítanunk ezt a szürke zónát” – tette hozzá Zelenszkij. „Amikor ez megtörténik, nem lesz kérdés, hogy ki nyer.”
Ellentmondásos európai nyilatkozatok
Jelenleg az Európai Bizottság asztalán van Ukrajna csatlakozási kérelme. A testület várhatóan még ebben a hónapban véleményt fog alkotni arról, hogy meg kell-e adni Kijevnek a tagjelölti státuszt. Ez kulcsfontosságú lépés lenne a teljes jogú tagság felé vezető úton.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke röviddel Zelenszkij beszéde után szintén felszólalt.
A csúcstalálkozó résztvevőinek elmondta, hogy az EP „szilárdan kiáll Ukrajna azon törekvése mellett, hogy EU-tagjelölti státuszt kapjon”.
Az Európai Parlament egyébként kezdetektől fogva támogatja Ukrajna ambícióit. A kulcsfontosságú EU-tagállamok azonban kevésbé elkötelezettek.
Emmanuel Macron francia elnök például a múlt hónapban azt mondta, hogy „évtizedekbe” telhet, mire Ukrajna megkaphatja a teljes jogú tagságot. Macron új “európai politikai közösséget” javasolt, amelyen keresztül Ukrajna teljes jogú tagság nélkül is szorosabb kapcsolatokat építhetne ki az EU-val, de ezt a javaslatot Kijevben nem fogadták lelkesedéssel.
Mario Draghi olasz miniszterelnök odáig merészkedett, hogy szerinte hazája kivételével minden jelentősebb tagállam ellenzi Ukrajna tagjelölt státuszát.
„Nem zárható ki azonban Ukrajna gyors haladása az EU felé” – mondta Draghi májusban. “És számomra úgy tűnik, hogy az Európai Bizottság is egyetért ezzel a véleménnyel.”
Zelenszkij pénteken azt mondta: “Az elkövetkező hetekben és napokban az Európai Unió olyan történelmi lépést tehet, amely bebizonyítja, hogy azok a szavak, amelyek az ukrán emberek Európához tartozásáról szólnak, nem csak üres frázisok.”
Érdemes elolvasniUkrajna mindent megtesz, hogy mielőbb az EU tagja lehessen
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában
Akár egy kisebb vagyonba is kerülhet idén a karácsonyfa!
4 évig őrizte az „aranyrögöt”, mire kiderült, hogy még annál is értékesebb
Nagy különbséget tárt fel a szexuális vágyakkal foglalkozó nemek közti kutatás
Mi lenne, ha víz alatti légzésre is képesek lennénk?
A magyar animációs filmprojekt elnyerte az Európai Tanács anyagi támogatását