Mi a kapcsolat a majomhimlő, a Covid-19 és a Vörös királynő hipotézis között?
Amint azt a Vörös királynő hipotézis sugallja, a koevolúció egy látszólagos evolúciós fegyverkezési versenyt eredményezhet, amelyben mindkét résztvevő a lehető leggyorsabban fejlődik csak azért, hogy egymáshoz való viszonyukat fenntartsák.
A Vörös királynő hipotézis
A Vörös királynő hipotézist először Leigh Van Valen vetette fel még 1973-ban, amely két faj egymással kölcsönhatásban történő fejlődését leíró feltevés az evolúcióbiológiában. A hipotézis leírja, hogy a fajok közötti kölcsönös evolúciós hatások hogyan vezethetnek néhány különösen érdekes evolúciós eredményhez.
Van Valen kifejezetten a makroevolúciós kihalási valószínűségekkel foglalkozott. Mára a hipotézis sokkal általánosabbá vált, evolúciós magyarázatot adva számos sajátosságra. Így például: egy kórokozó fertőzőképességére vagy a genetikai sokféleség fenntartására. Továbbá, magában foglalja, hogy az egyes fajok folyamatosan harcban, egyfajta fegyverkezési versenyben állnak egymással a túlélés érdekében.
A Vörös királynő hipotézis elvi alapja az, hogy a fajoknak (vagy populációknak) folyamatosan új alkalmazkodási módozatokat kell kifejleszteniük más élőlények evolúciós változásaira válaszul, hogy elkerüljék a kihalást. A kifejezést Lewis Carroll: Alice Tükörországban című meséje ihlette. A történetben Alice furcsa jelenséget tapasztal, amit a Vörös királynő így magyaráz: „Minálunk, ha teljes erődből rohansz, az épp csak arra elég, hogy egy helyben maradj.” Az élőlények esetében számos evolúciós kiigazításra, változásra lehet szükség, csak hogy elkerüljék a kihalást.
Mit jelent a Vörös királynő hipotézis a kórokozók szempontjából?
A Vörös Királynő hipotézis azt feltételezi, hogy a gazdaszervezetek és kórokozóik közötti evolúciós fegyverkezési verseny olyan diszkrét, genetikailag kódolt eseményeket eredményez, amelyek versenyelőnyhöz vezetnek a többi fajhoz képest. A kórokozók immunrendszert kicselező stratégiáira az emlősök immunrendszerének és a kórokozók együttes evolúcióján keresztül számos példát találunk.
A pozitív szelekció gyakran annak az eredménye, hogy két faj egymással konfliktusban fejlődik. A Vörös királynő hipotézis egy olyan evolúciós rendszert ír le, amelyben egy fennálló állapot fenntartásához folyamatos alkalmazkodásra van szükség. A vírus-gazdaszervezet kölcsönhatások jó példái a Vörös királynő-versengésnek. Ugyanis a gazdaszervezet védekezése szelektív nyomást gyakorol a patogén vírusok szaporodására, ugyan akkor mindez energiaráfordítást, erőforrás elvonást igényel a gazdaszervezettől.
Azok a mutációk, amelyek lehetővé teszik, hogy a gazdaszervezetek hatékonyan korlátozzák a patogén vírusokat, lehetőséget biztosítanak számukra a többlet energiaráfordítás megspórolására. Ez pedig szelektív nyomást gyakorol a kórokozó vírusokra. Amelyek úgy fejlődnek tovább, hogy hatékonyan ki tudják kerülni a gazdaszervezetek ellenük kifejlesztett védekezési stratégiáit. Ennek eredményeként egy préda-ragadozó viszonyhoz hasonló kvázi fegyverkezési verseny jellegű dinamika jön létre, ami mind a gazdaszervezet, mind pedig a vírus gyors evolúciójához vezet.
Hogyan védhetik ki a himlővírusok a gazdaszervezet immunválaszát?
Számos himlővírus a mimikri, utánzás segítségével próbálja meg kijátszani a gazdaszervezet immunválaszát. Ennek során olyan fehérjét termelnek, amely gátolja a gazdaszervezet egyik specifikus immunvédekezési útvonalának aktiválódását, amely lényegében a vírus szaporodását gátolná meg.
A Covid-19 variánsok kialakulása a Vörös királynő hipotézis tükrében
A Vörös királynő hipotézis értelmében a kórokozó vírus minden egyes alkalmazkodást elősegítő mutációjával egyenértékű mértékben csökken a gazdaszervezet alkalmazkodó képessége. Azaz egy fertőzőképesebb variánssal szemben kevésbé tud védekezni a gazdaszervezet. Erre jó példa lehet a fertőzőképesebb Covid-19 variánsok megjelenése és terjedése.
Érdemes elolvasniElőször fecskendeztek emberekbe rákellenes, módosított himlővírust egy új klinikai vizsgálat során
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban