Hányszor előfordult már, hogy mikor végre szabadságra megyünk, éppen akkor betegszünk le? De miért pont akkor tör ki rajtunk valamilyen betegség, amikor éppen kipihenhetnénk magunkat? Véletlen lenne, hogy így alakul, vagy valamit mi csinálunk rosszul?
Itt a nyár, és sokan már ki is vették a szabadságuk egy részét. De sokan, ahelyett, hogy élveznék a nyarat, és strandolással, kirándulással töltenék ezt az időt, otthon fekszenek betegen. Ez egy őszi vagy tavaszi szezon idején még akár normális is lehetne, hiszen több fertőző betegség terjedési időszak arra esik. De a nyár nem kedvez ezeknek a betegségeknek, mégis sokan lázasodnak be, és nyomják az ágyat. Gondolhatjuk azt is, hogy ez csupán pech, de azért ennél többről van szó. Nézzük milyen okok állhatnak egy ilyen betegség mögött!
Stressz
Az első természetesen a stressz. Feladatok sokasága tornyosul előttünk egész évben, és mindig van valamilyen megoldandó probléma. Legyen ez munkahelyi, vagy családi, vagy akár mindkettő egyszerre. Határidők, túlórák, plusz feladat, különóra, vizsga, stb. Egész évben ezekre koncentrálunk, és minden pillanatunkat ezek megoldása tölti ki. Így szervezetünk egy állandó készenléti állapotot tart fent. Ehhez az állapothoz megfelelő formába kell hozni magát. Ha stressz ér minket megemelkednek az úgynevezett stresszhormonok a vérünkben. Ilyen stresszhormon a kortizol, melynek feladata felkészíteni testünket a veszélyre. Legyen ez egy külső támadás, vagy egy leküzdendő feladat, mondjuk egy vizsga, vagy egy prezentáció. Ilyenkor a mellékvese feladata, hogy megfelelő mennyiségű kortizol termelésével energiát biztosítson szervezetünk számára. Emelkedik a pulzus, nő a vércukorszint, és felkészülünk a küzdelemre. Ha a veszély elhárult, minden visszatér a normál kerékvágásba. Szervezetünk tempója is visszaáll.
DE! Ha a feladat megoldása után vagy akár már közben, a következő problémán gondolkozunk, akkor a stressz szintünk nem csökken, sőt lehet még növekszik is. Ha ezt napokig, hetekig, vagy akár hónapokig is fenntartjuk, akkor a mellékvesénk egy idő után kifárad, és nem képes több kortizolt előállítani. Ezzel az is a probléma, hogy hormonszerveink összeköttetésben állnak egymással, így ha az egyik működése felberul, az kihat a többire is. Így tud felborulni az anyagcserénk, a vércukor szintünk, emésztésünk, és ezzel az immunrendszerünk is. Az állandó készenlét kimeríti testünket, de amíg veszélyt észlel, nem adja fel, küzd a végsőkig. Amikor viszont eljön a szabadság, a veszélytelenség ideje, akkor lekapcsol, és a pihenésre koncentrál. Csak sajnos nem úgy, ahogy mi szeretnénk…
- Ez is érdekes lehet: Íme a megoldás, amivel csökkentheted a stresszt!
Munkafüggőség
Sokan annyira nem tudják elengedi a feladataikat, hogy még szabadság alatt is állandóan a munkán jár az eszük, telefonálnak, e-maileznek. Azzal, hogy nem engedik ki az irányítást a kezükből egy percre sem, nem jut idejük a pihenésre, így szervezetük sokkal sérülékenyebb lesz, és egyszer feladja a küzdelmet. Ezt nyilván, egy viszonylag nyugodtabb időszak előtt, vagy alatt teszi meg. A munkamánia tehát nem csak kapcsolataink számára káros, hanem egészségünket nézve is.
Rejtőzködő problémák
A fent említett állandó stresszhatás miatt a szervezetünk priorizál. Számára mindig az életben maradás, és az ahhoz szükséges erőforrások optimalizálása az elsődleges. Így ha lappang is bennünk valamilyen betegség, gyulladás, akkor amíg a közvetlen veszély (vagy amit annak érzékel) el nem múlik, addig nem foglalkozik azok megoldásával. Hiszen a prioritás a stressz kezelése. Így a többire nem marad kapacitás. Mikor végre vége a stressznek, akkor kezdhet neki azoknak a folyamatoknak, amik eddig elmaradtak. Így a szabadságunk alatt lesz csak ideje meggyógyulni. Emellett az is lehet, hogy folyamatosan kezel ezeket a problémákat, csak mi “nem érünk rá” ezekkel foglalkozni, így fokozatosan elhatalmasodnak, és végül a szabadságunk idején tetőznek.
- Olvasd el ezt is! Most megtudhatod, mitől vagy fáradt!
Mi a megoldás?
Többféle megoldás létezik, hogy elkerüljük a szabadság alatti betegséget, és a legjobb, ha ezeket egymással párhuzamosan alkalmazzuk.
- Próbáljunk egész évben priorizálni. Akárcsak szervezetünk mi is igyekezzünk prioritásokat felállítani, és úgy megoldani a feladatokat. Ha valami kevésbé fontos, azt ne akarjuk azonnal megoldani, így kevésbé merülünk ki.
- Egy nagy éves szabadság helyett, próbáljunk év közben is több napot pihenni elosztva. Ha így teszünk, akkor esélyt adunk magunknak az év közbeni feltöltődésre, és kisebb eséllyel betegszünk meg.
- Ha érezzük, hogy nem vagyunk 100%-osak, foglalkozzunk magunkkal. Ha észleljük év közben, hogy nem vagyunk jól, akkor foglalkozzunk magunkkal. Pihenjünk, szedjünk vitaminokat, keressünk fel szakembert. Minél korábban helyre billentjük az egyensúlyt, annál nagyobb az esélyünk a komolyabb problémák kiküszübölésére.
- Kezeljük minden nap a stresszt. Relaxáljunk, mozogjunk, pihenjünk, kapcsolódjunk ki. Olyan programot keressünk, ami mind mentálisan, mind fizikálisan feltölt minket.
- Igyekezzünk minden nap időt szánni a tényleges pihenésre. Aludjunk megfelelő mennyiséget, nyugodt körülmények között. Ez az egyik legjobb eszköz a regenerációra.
További érdekességekért, és életmód tanácsadásért keresd a WINTEAM csapatát!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban