VIDEÓ: lakott települések mellé csapódtak be a kínai űrrakéta roncsai
Feltételezhetően a hétvégén irányítás nélkül lezuhant kínai hordozórakéta roncsait találták meg Malajzia és Indonézia területén, mindössze méterekre lakott településektől – jelentette kedden a The Guardian című brit lap.
Egy nagyjából öt méter átmérőjű, megégett fémgyűrűt találtak vasárnap Kalimantánban, más néven Indonéz Borneó régióban malajziai sajtóértesülések szerint.
Jonathan McDowell, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központjának fizikusa szerint a gyűrű úgy tűnik, méretében megfelel a Földre visszazuhant Hosszú Menetelés 5B elnevezésű kínai hordozórakéta egy alkatrészének. “Úgy néz ki, mint a rakéta üzemanyagtartályának sapkája. Semmi kétségem, hogy a rakétáról van… a megfelelő helyen és időben (találták) és úgy tűnik, egyező rakétáról származik” – mondta a szakember.
Vasárnap a helyi sajtó közlése szerint a malajziai Sarawakban két családot is ki kellett telepíteni otthonából a hordozórakéta egy feltételezett darabjának megtalálása nyomán radioaktivitás veszélye miatt. A közlés szerint a fémdarab mintegy fél méterre fúródott be a földbe. A malajziai űr- és atomenergia-ügynökség a rendőrséggel közösen vizsgálatot indított.
A sarawaki lakosok felvételeket is tettek közzé a Föld légkörében elégő roncsokról, amelyek megvilágították az éjszakai égboltot.
1. Objects suspected to be debris from China’s Long March rocket has reportedly been seen over Sarawak skies.
NASA earlier confirmed that the rocket’s 22.5 tonne core stage re-entered Earth’s atmosphere over the Indian Ocean around 12.45am on 31 July.
📹:hanifDaslepzz/Twitter pic.twitter.com/kyo64EVtTH
— BFM News (@NewsBFM) July 31, 2022
meteor spotted in kuching! #jalanbako 31/7/2022 pic.twitter.com/ff8b2zI2sw
— Nazri sulaiman (@nazriacai) July 30, 2022
“Mindez jól szemlélteti, hogy mennyire másképp csinálják (a kínaiak), mint a többi ország manapság… mi már a 70-es években ráeszméltünk, hogy rossz ötlet 20-30 tonnás dolgokat hagyni irányítás nélkül belépni a légkörbe” – hangsúlyozta McDowell.
A Hosszú Menetelés 5B rakétát használták július 24-én a Ventien legénység nélküli űrhajó indítására. Annak a három modulnak a második darabját szállította, melyekkel Kína a Tienkung űrállomás építését akarja befejezni. A múlt héten Kína közölte, hogy szorosan nyomon kíséri a törmeléket, amelynek egy része szombaton az Indiai-óceán felett lépett be a Föld légkörébe. Peking akkor azt állította, hogy elhanyagolható veszélyt jelentenek a roncsok.
A Los Angeles-i Aerospace Corp nevű, állami finanszírozású nonprofit agytröszt szerint felelőtlenség volt, hogy hagyták a hordozórakéta egész központi elemét irányítás nélkül belépni a Föld légkörébe.
Bill Nelson, a NASA igazgatója szombaton szintén bírálta Pekinget, felelőtlennek és kockázatosnak nevezve, hogy Peking nem osztotta meg a rakéta visszaérkezésének részleteit.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/07/26/veszelybe-kerulhet-a-nasa-10-milliard-dollaros-webb-urteleszkopja/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Pho leves története és Budapest top 10 helye ahol megkóstolhatod
Kísérleti terápia mentheti meg a négyéves magyar kisfiú életét: Duchenne-féle izomdisztrófiával küzd Dusán
Kiderült, hogy a varjú az egyetlen állatfaj, amely az ember mellett képes erre
Elon Musk kijelentette, hogy ő egy 3000 éves, időutazó földönkívüli
Szomorú vagy ok nélkül? Lehet, hogy a zene az oka, amit hallgatsz
Honnan ered a malacpersely?