Oroszország szabadságot ígér a foglyainak, ha Ukrajnában az oldalukon harcolnak
Közülük rengetegen gondolkodás nélkül vállalják a halálos kockázatot.
Oroszország szabadságot és gazdagságot ígér a szűk börtöncellákban ülő elítélteknek. A rokonok és a rabok kétségbeesett telefonbeszélgetések közepette mérlegelik az ajánlatot. Aztán a rabok eltűnnek, és a hozzátartozóknak kell átnézniük a kórházakba érkező sebesültekről szóló jelentéseket.
Ez a jelenet játszódik le az oroszországi elítélt közösségekben. A közel hat hónapig tartó, katasztrofálisan végrehajtott és véres ukrajnai invázió után a reguláris hadsereg megfeszült, egyre több bizonyíték van arra, hogy a Kreml csúnya döntéseket hoz csúnya háborújában. Ráadásul Oroszország foglyait toborozza a harcba.
A CNN egy hónapig tartó nyomozás során beszélt az Oroszország legújabb toborzási rendszerébe keveredett rabokkal, valamint rokonaikkal és barátaikkal. Az aktivisták úgy vélik, hogy Oroszország több tucat börtönében több száz embert kerestek meg – a gyilkosoktól a kábítószer-bűnözőkig. Néhányukat még abból a börtönből is elvitték, ahol egy Oroszországban bebörtönzött, nagy hírű amerikai, Paul Whelan van fogva. Testvére, David egy júliusi nyilatkozatában elmondta, hogy hallotta, tíz önkéntes hagyta el az IK17-et Mordvinföldön, hogy az ukrajnai frontvonalra menjen.
Hiány lenne az oroszoknál a megfelelő utánpótlás?
A CNN által átnézett, rokonok közötti chat-üzenetek tucatjai részletezik a csábító jutalmakat. A legfrissebb nyugati becslések szerint az invázió kezdete óta akár 75 000 orosz katona is meghalhatott vagy megsebesülhetett (bár az állítást a Kreml tagadja).
Egy fogoly beszélt a CNN-nek a szűk börtöncellájából, ahol egy öregedő televízió tetejére szorított ventilátor próbálta hűteni a levegőt a súlyosan elreteszelt ablakok között. A több éve kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt bebörtönzött férfi névtelenséget kérve egy csempészett okostelefon segítségével – ami meglehetősen gyakori az orosz börtönrendszerben – beszélt a körülményekről.
“Gyilkosokat elfogadnak, de erőszaktevőket, pedofilokat, szélsőségeseket vagy terroristákat nem.”
“Amnesztiát vagy hat hónapon belüli kegyelmet kínálnak. Valaki havi 100 ezer rubelről beszél, egy másik 200 ezerről. Minden más és más”.
Elmondta, hogy az ajánlatot akkor tették, amikor július első felében ismeretlen férfiak érkeztek a börtönbe. Róluk úgy vélik, hogy egy katonai magánvállalkozó céghez tartoznak. A programba való felvétel két hetes kiképzésre vezet a dél-oroszországi Rosztov régióban. Bár kétéves katonai szolgálati idővel rendelkezett, elmondása szerint a toborzók láthatóan nem ragaszkodtak a katonai tapasztalathoz.
“Az én esetemben, ha ez valódi, akkor mindenben benne vagyok” – mondta a fogoly.
“Számomra ez valódi különbséget jelenthet: közel egy évtizedig börtönben lenni, vagy ha szerencsés vagy, hat hónap múlva szabadulni. De csak akkor, ha szerencsés vagy. Én csak minél hamarabb haza akarok menni a gyerekekhez. Ha ez lehetséges, akkor miért ne?”
A rab elmondta, hogy 50 társát már kiválasztották toborzásra és karanténba helyezték a börtönben, de állítása szerint 400-an jelentkeztek. Az orosz börtönrendszerben dolgozó jogvédő aktivisták elmondták, hogy július eleje óta elárasztották őket az aggódó, a fogvatartottak sorsáért aggódó hozzátartozók jelentései Oroszország-szerte.
“Az elmúlt három hétben nagyon nagy hulláma van ennek a projektnek, hogy több ezer orosz foglyot toborozzanak és küldjenek a háborúba” – mondta Vlagyimir Oseckin, a Gulagu.net, egy fogolyvédő csoport vezetője.
Oseckin elmondta, hogy néhányan ötmillió rubel (82 000 dollár) kifizetését ígérték a családjuknak, ha meghalnak, de az összes anyagi juttatást talán soha nem fogják teljesíteni. “Nincs garancia, nincs igazi szerződés. Ez illegális” – mondta.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok