Iránban nyíltan örültek a Salman Rushdie elleni támadásnak
Egyesek üdvözölték a támadást, amely egy olyan író ellen irányult, aki 1988-as könyvével, A sátáni versekkel bemocskolta az iszlám hitet. Voltak viszont olyanok, akik elítélték a késelést.
Vegyes reakciók érkeztek a Közel-Keletről Salman Rushdie író támadására, aki New Yorkban lélegeztetőgépen küzdött az életéért. Az Irán által támogatott libanoni fegyveres csoport, a Hezbollah egyik tisztségviselője szombaton azt mondta, hogy nincs további információja a késelésről.
A Hezbollahot Irán támogatja, amelynek előző legfőbb vezetője, Ruhollah Khomeini ajatollah 1988-ban vallási rendeletet hirdetett ki, amelyben felszólította a muszlimokat, hogy Rushdie-t istenkáromlás miatt öljék meg A sátáni versek című könyve miatt.
Fején 3 millió dolláros, azaz átszámolva több, mint egymilliárd forintos vérdíj van.
Az elkövető Hadi Matar libanoni származású, akinek a szülei emigráltak az Egyesült Államokba, ő maga ott született és nőtt fel. Azt viszont nem tudni, szüleinek van-e bármi köze a bűncselekményhez, vagy, hogy egyáltalán tudták-e.
Ezernyi elismerés
Több iráni újság szombaton dicséretben részesítette azt a személyt, aki megtámadta és súlyosan megsebesítette Rushdie-t. Az iráni fővárosban azonban néhányan, akik hajlandóak voltak beszélni az Associated Pressnek, dicsérő szavakkal illették a támadást. Szerintük egy olyan író ellen irányult, aki 1988-as könyvével bemocskolta az iszlám hitet. Teherán utcáin a néhai Ruhollah Khomeini ajatollah képei még mindig a járókelőkre néznek.
“Nem ismerem Salman Rushdie-t, de örömmel hallom, hogy megtámadták, mivel megsértette az iszlámot”,
nyilatkozta egy kézbesítő.
“Ez a sorsa mindenkinek, aki megsérti a szentségeket.”
Mások azonban attól tartottak, hogy Irán még jobban elzárkózhat a világtól, mivel a 2015-ös atomalku miatt továbbra is nagy a feszültség.
“Úgy érzem, hogy azok, akik ezt tették, megpróbálják elszigetelni Iránt”
– mondta Mahshid Barati, egy 39 éves földrajztanár.
“Ez sokakkal – még Oroszországgal és Kínával is – negatívan fogja befolyásolni a kapcsolatokat.”
Amióta Donald Trump akkori elnök 2018-ban egyoldalúan kivonta az Egyesült Államokat a nukleáris megállapodásból, Teherán valutája zuhanni kezdett, gazdasága pedig összeomlott. Eközben Irán minden eddiginél közelebb dúsította az uránt a fegyvereknek megfelelő szinthez.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon