Ahol sosem lesz egyenlőség: egy év tálib hatalom alatt
A repülőtér, amely egy évvel ezelőtt a menekülni vágyó emberek áradatának színhelye volt, most sokkal csendesebb és tisztább. Fehér tálib zászlók sorai lobognak a nyári szellőben – a régi híres arcokat ábrázoló hirdetőtáblákat pedig már átfestették.
Mi rejlik a kapun túl, amely egy olyan országba vezet, amelyet a tálibok gyors hatalomátvétele a feje tetejére állított?
Kabul, ahol a nőknek azt mondják, hogy adják át a munkájukat a férfiaknak
Az üzenetek, amelyek afgán nőktől származnak, enyhén szólva is megdöbbentőek.
“Azt akarják, hogy a bátyámnak adjam a munkámat”
– írja egy nő az egyik üzenetküldő platformon.
“Tapasztalatunkkal és végzettségünkkel kiérdemeltük a pozíciónkat… ha ezt elfogadjuk, az azt jelenti, hogy elárultuk magunkat”
– jelenti ki egy másik.
A pénzügyminisztérium néhány volt vezető köztisztviselője megosztotta üzeneteiket. Ők egy több mint 60 nőből álló csoport tagjai, sokan az afganisztáni adóigazgatóságról, akik összefogtak, miután tavaly augusztusban hazarendelték őket – állítja a BBC.
Azt mondják, tálib tisztviselők arra utasították őket, hogy küldjék el férfi rokonaik önéletrajzát, akik jelentkezhetnek a munkájukra.
“Ez az én munkám” – mondja határozottan az egyik nő, aki, mint a csoport összes tagja, aggódva kéri, hogy személyazonosságát ne fedjék fel. “Több mint 17 évig dolgoztam rengeteg nehézséggel, hogy megkapjam ezt az állást és befejezzem a mesterdiplomámat. Most megint a nullánál tartunk”.
“Elveszítjük az identitásunkat” – vélekedik. “Az egyetlen hely, ahol megőrizhetnénk azt, az a saját hazánk.”
Csoportjuk hivatalos neve – “Afganisztán női vezetői” – erőt ad nekik; amit akarnak, az a munkájuk. Ők azok a nők, akik az oktatás és a munkalehetőségek által új területeket foglaltak el a nemzetközi szerepvállalás két évtizede alatt, amely a tálibok uralmával ért véget.
Dolgoznak nők, de nem mind ott, ahol szeretnének
A tálib tisztviselők szerint a nők még mindig dolgoznak. Ők főként egészségügyi személyzet, pedagógusok és biztonsági dolgozók, többek között a repülőtéren is – ezeken a helyeken gyakran dolgoznak nők. A tálibok azt is hangsúlyozzák, hogy a nők, akik egykor a kormányzati állások mintegy negyedét töltötték be, még mindig kapnak fizetést. Bár nem meglepő módon azt nem közölték nyíltan, hogy csak a fizetésük töredékét.
Egy volt köztisztviselő elmeséli, hogyan állította meg az utcán egy tálib őr, aki kritizálta iszlám fejfedőjét, a hidzsábot, noha teljesen be volt takarva.
“Magának fontosabb problémákat kell megoldania, mint a hidzsáb” – vágott vissza a nő: egy újabb pillanat, amely a nők elszántságát mutatja, hogy az iszlámon belül is küzdenek a jogaikért.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja