Homokból készült „elemek” forradalmasíthatják az energiatárolást
„Homokelemekben” tárolt napenergia segíthet átvészelni a finneknek a hosszú és hideg telet, amely még keményebb lehet, miután Oroszország leállította az északi országba irányuló gáz- és áramellátást, írja a Euronews.
Az új technológiát két fiatal finn mérnök, Tommi Eronen és Markku Ylönen, a Polar Night Energy alapítói dolgozta ki.
Bár számos más kutatócsoport teszteli a homok zöldenergia-tároló képességét, ők az elsők, akik sikeresen integrálták az általuk tervezett rendszert egy kereskedelmi erőműbe.
Körülbelül 100 tonna finom homokot halmoztak fel egy silóban a Finnország délnyugati részén fekvő Kankaanpää városában lévő erőműben indult el május végén – éppen akkor, amikor Putyin elvágta az országot, megtorlásul a NATO-csatlakozásért.
„Arról beszélgettünk, hogyan tudnánk megoldani az energiaproblémát egy zárt környezetben, ha függetleníteni akarjuk magunkat?” – ismertette Markku a cég inspirációját.
„Ha lehető legtisztábban próbáljuk előállítani az energiát, akkor elég gyorsan, különösen itt északon, az energiatárolás problémájába ütközünk.”
A barátok elkezdtek játszani az ötletekkel, és végül eljutottak a homokhoz, aminek segítségével terveik szerint megfizethető módon tárolhatnánk a nap- vagy szélerőművek termelte áramot.
Az ezekben a megújuló energiaforrásokban rejlő teljes potenciál kiaknázásának kulcsa az általuk megtermelt energia tárolási módjának a megtalálása. A lítium akkumulátorok jól működnek bizonyos helyzetekben – magyarázta Markku –, de környezetvédelmi problémáiktól és költségüktől eltekintve nem tudnak nagy mennyiségű energiát felvenni.
És úgy tűnik, hogy találtak egy megfelelő módszert – mint az a kísérletek során kiderült, a homokszemek meglepően használhatónak bizonyulnak, ha energiatárolásról van szó.
Kezdésnek egy meglehetősen egyszerű szerkezetet építettek: egy magas, szürke tornyot gyenge minőségű homokkal töltenek fel, amit a felesleges nap- és szélenergia hőjével felmelegítenek.
Az eljárás alapját az úgynevezett ellenállásos fűtés adja, amelynek lényege, hogy súrlódás hatására hő keletkezik, amikor az elektromos áram áthalad bármely olyan anyagon, amely nem szupervezető. A forró levegőt ezután egy hőcserélőn keresztül keringetik a tartályban.
A homok 500°C körüli hőt képes tárolni akár több hónapig is, így akár egész télen képes meleget biztosítani. Ha szükséges, az óriási „akkumulátorból” bármikor kinyerhető a meleg levegőt – ami felfűtheti a vizet például a Tampere városát kiszolgáló távfűtési hálózatban. Az otthonok, az irodák, de még a helyi uszodát is képes ellátni.
„Tényleg nincs benne semmi bonyolult” – mondja Markku a tárolóról. „Az összetett rész a számítógépen történik; tudnunk kell, hogyan mozog az energia vagy a hő a tárolóban, hogy folyamatosan tudjuk, mennyi áll rendelkezésre, és milyen sebességgel tudjuk kisütni és feltölteni.”
Körülbelül 100 tonna finom homokot halmoztak fel egy silóban a Finnország délnyugati részén fekvő Kankaanpää városában lévő erőműben május végén – éppen akkor, amikor Putyin elvágta az országot az orosz hálózattól, megtorlásul a NATO-csatlakozásért.
A Vatajankoski erőműben telepített nagy akkumulátor egy közeli homokbányából származó homokot használ.
„Olyat anyagot akartunk találni, ami a világon szinte mindenhol beszerezhető” – magyarázza a 33 éves férfi.
Igen ám, de a homok ára és az iránta való kereslet is nő. Az év elején közzétett holland tanulmány szerint az építőanyagok felhasználása 45 százalékkal fog megugrani a következő 40 évben. Az építési homokot jellemzően folyókból és tavakból nyerik ki, és a „homokkalózok” egyre fokozzák a kitermelést, károsítva ezzel a helyi ökoszisztémákat.
A finn mérnökök szerint viszont majdnem teljesen mindegy, hogy milyen minőségű a homok. Bár a prototípushoz építő homokot használtak (a szállítási költségek minimalizálása miatt), az akkumulátorok gyakorlatilag bármilyen, a termodinamikai paramétereknek megfelelő sűrűségű homokkal működnek.
„Nem akarunk versenyezni a jó minőségű homokért” – erősíti meg Markku.
Miután Finnország geopolitikai helyzete remekül alakul, és a világnak sürgősen le kell mondania a fosszilis tüzelőanyagokról, nem meglepő, hogy a Polar Night Energy iránt hatalmas az érdeklődés.
A tamperei siker után a céghez rengeteg megkeresés érkezett, amit a fiatal mérnökök egyáltalán nem bánnak. Sőt, ambíciójuk jóval túlmutat Nyugat-Finnországon, mondta Markku.
„Szeretnénk százszor nagyobb tárolókat építeni szerte a világon, amilyen gyorsan csak lehet.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/07/01/berlin-keszul-az-energiavalsagra-ezert-oriastermoszt-epit/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk