Milliárdokat öntöttek a szaúdiak Oroszországba
Alwaleed Bin Talal szaúdi milliárdos herceg több mint 500 millió dollárt fektetett be orosz cégekbe Moszkva ukrajnai inváziója idején.
Alwaleed herceg befektetési cége, a Kingdom Holding egy tőzsdei bejelentés szerint februárban a Gazprom, a Lukoil és a Rosneft által kibocsátott részvényeket vásárolt. Oroszország február 24-én szállta meg Ukrajnát – közölte a Bloomberg.
Kinek a pénzén indult a háború?
A befektetésekkel kapcsolatban nem adtak meg konkrét dátumokat, és a szaúdi cég nem válaszolt arra a kérdésre, hogy még mindig birtokolják-e a befektetéseket. A részvények értéke gyorsan csökkent a háború kitörése után, amikor a moszkvai kereskedést leállították, és szankciókat vezettek be Oroszországgal szemben.
Alwaleed, akinek nagyapja volt a modern Szaúd-Arábia alapítója, az ország egyik leggazdagabb embere és legismertebb nemzetközi befektetője. A közelmúltban háttérbe szorította őt a királyság szuverén vagyonalapja, amelynek elnöke unokatestvére, Mohammed bin Szalmán trónörökös, és amely májusban 16,9%-os részesedést szerzett a Kingdom Holding-ban.
A szaúdi vagyonalap 1,5 milliárd dolláros részesedést szerzett Alwaleed cégében. A befektetések rávilágítanak Szaúd-Arábia kényes kapcsolatára Oroszországgal, mivel számos öböl menti szomszédja visszahúzódott.
Vlagyimir Putyin elnök és a királyság tényleges uralkodója, Mohammed bin Szalmán trónörökös a háború kezdete óta többször is beszélt egymással. Mindkét ország a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete olajtermelői csoporton belül együttműködve kezeli a nyersolajkínálatot, és nagyrészt ellenállt a nyugati vezetők – köztük Joe Biden amerikai elnök – felhívásának, hogy az olajkitermelés növelésével segítsenek kezelni a globális inflációs aggodalmakat.
Alwaleed herceget 2017-ben más hercegekkel és kormánytisztviselőkkel együtt őrizetbe vették a szaúdi főváros Ritz-Carlton szállodájában. Az állam által korrupcióellenesnek nevezett vizsgálat részeként fogták el, bár hivatalos vádakat soha nem emeltek ellene. 83 nap után szabadon engedték, miután egy nem nyilvános “megerősített megállapodásra” jutott a kormánnyal.
A Kingdom Holding februárban 365 millió dollár értékben fektetett be a Gazprom amerikai letéti jegyeibe. Ez volt a legnagyobb részesedés az idén nyilvánosságra hozott részvények közül. Ugyanebben a hónapban 52 millió dollárnyi riyal-t fektetett be a Rosneft globális jegyeibe, valamint 110 millió dollárt a Lukoil amerikai részvényeibe február és március között.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban