Észak-Koreával tervez együttműködni Donyeck
Gyenisz Pusilin szeparatista vezető reményét fejezte ki “hasonlóan előnyös” kapcsolatokat kialakításáról.
A Donyecki területen állomásozó orosz erők vezetője üzenetet küldött Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőnek, amelyben együttműködésre szólította fel, miközben Phenjan az oroszok által megszállt ukrajnai régiók helyreállítási projektjeihez keres munkaerőt – számolt be róla az Al Jazeera.
A donyecki szakadárok vezetője, Gyenisz Pusilin hétfőn küldött üzenetében reményét fejezte ki, hogy a Moszkva által támogatott köztársasága és Észak-Korea “népük érdekeivel egyetértő, egyaránt előnyös kétoldalú együttműködést” tud megvalósítani – jelentette szerdán a hivatalos Koreai Központi Hírügynökség (KCNA).
Pusilin Kimhez intézett üzenetét a Koreai-félsziget japán gyarmati uralom alóli felszabadulásának évfordulójára időzítette, augusztus 15-re.
“A donbászi régió népei is a szabadságuk visszaszerzéséért és az igazságért küzdenek ma, ahogyan a koreai nép tette 77 évvel ezelőtt” – idézte a jelentés Pusilin levelét.
A jelentés nem közölte, hogy Kim válaszul küldött-e üzenetet Pusilinnek. Júliusban Észak-Korea független államként ismerte el a kelet-ukrajnai Donbász régióban lévő Donyecki (DPR) és Luhanszki Népköztársaságot (LPR). Ezzel a lépéssel Oroszország és Szíria után mindössze a harmadik állam lett, amely elismerte a két szakadár egységet. Válaszul Kijev a lépés miatt azonnal megszakította kapcsolatait Phenjannal.
Megkezdődne a munkaerő-áramlás?
A jelek szerint Észak-Korea felülvizsgálja azon terveit, hogy munkásokat küldjön helyreállítási projektekhez az említett régiókba. A projekttel segíthetnék gazdaságukat, de megsértenék az ENSZ Biztonsági Tanácsának az atomfegyver- és ballisztikusrakéta-programja miatt elrendelt szankcióit.
A donyeckiek közölték, hogy oroszországi nagykövetük, Olga Makejeva július 29-én Moszkvában találkozott Szin Hong Csollal, Észak-Korea oroszországi nagykövetével, hogy a gazdasági együttműködésről tárgyaljanak. Szin akkor azt mondta, hogy “nagy lehetőségek” rejlenek a kétoldalú együttműködésben a kereskedelem és a “munkaerő-migráció területén”. Emellett Észak-Korea állítólag hasonló tárgyalásokat folytat Luhanszkkal.
Oroszország 2017-ben támogatta az ENSZ Biztonsági Tanácsa által egy észak-koreai rakétakísérletre válaszul bevezetett szankciókat. Akkor a tagállamoknak 24 hónapon belül minden észak-koreai munkavállalót vissza kellett telepíteniük területükről.
Luhanszk és Donyeck együtt alkotja a Donbász régiót, amely egy többnyire orosz nyelvű, acélgyárakkal, bányákkal és más iparágakkal rendelkező régió Ukrajna keleti részén.
Észak-Korea már korábban is az Egyesült Államokat hibáztatta az ukrajnai válságért. Szerintük a Nyugat “hegemón politikája” indokolja az orosz katonai akciókat Ukrajnában, hogy megvédje magát.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon