Majdnem dupla profitot termelt egy szaúdi cég az energiaválság kezdete óta
A világ legnagyobb olajcégének 48 milliárd dolláros bevételét a történelem egyik legnagyobb negyedéves nyereségének tartják.
Szaúd-Arábia nagyrészt állami tulajdonban lévő energetikai vállalata rámutatott a gázban és olajban gazdag országok által az energiaválság alatt elért kolosszális nyereségére: a június végéig tartó három hónapban 90%-kal, 48 milliárd dollárra nőtt a nyereség – írja a Guardian.
A Saudi Aramco a történelem egyik legnagyobb negyedéves nyereségét könyvelhette el. A válsághelyzet miatt könnyedén felülmúlták az egy évvel korábbi közel 26 milliárd dolláros nyereséget. A világ legnagyobb olajvállalata – amely 95%-ban a szaúd-arábiai kormány tulajdonában van – lett a legújabb olajtermelő, amely profitál az ukrajnai háborúval összefüggő energiaár-emelkedésből.
Valószínűleg ez az egyik legnagyobb negyedéves nyereség a történelemben, ha nem vesszük figyelembe az egyszeri növekedéseket, amelyek hajlamosak felduzzasztani a vállalat eredményeit. Ráadásul ez az Aramco legmagasabb eredménye azóta, hogy részvényeit 2019 decemberében bevezették a rijádi tőzsdére.
Az Aramco szerint az eredmények a “növekvő keresletet” tükrözik, és azt, hogy a költségek alacsonyak maradtak. Az Aramco termelési költségei különösen alacsonyak, mivel az olaj nagy részét szárazföldi vagy sekély vizekben lévő mezőkről szerzi be. A könnyebb elérésű olaj pedig bőven hozzájárul a nyereség növeléséhez.
Ez a szaúdi kormány számára is szerencsét hoz, amely az október végéig kifizetendő 18,8 milliárd dolláros osztalék nagy részét magához veszi.
A háború mindenre kiterjedő hatásai
A kereslet akkor növekedett meg, amikor a nyugati kormányok megpróbáltak váltani az orosz gázról, hogy további nyomást gyakoroljanak Moszkvára az ukrajnai invázió miatt. A NATO-szövetségesek más energiaforrásokat keresnek, ami további piacot teremt más szállítók, köztük Szaúd-Arábia részére.
Ez a kereslet júniusban 120 dollárra emelte a Brent típusú kőolaj nemzetközi referenciaárát, de pénteken 98 dollár közelében stabilizálódott. Az olaj iránti növekvő kereslet szintén hozzájárult számos olajtermelő, köztük a BP és a Shell kimagasló profitjához.
A Shell a múlt hónapban nyilvánosságra hozta, hogy április és június között közel 10 milliárd font nyereséget ért el, ami rekordot jelent a vállalat számára. Eközben a BP nyeresége a második negyedévben megháromszorozódott, és közel 7 milliárd fontra nőtt. Az olajtársaságok nyeresége azonban ellentmondásos, mivel az energiaárak emelkedése miatt az infláció számos országban az egekbe szökött. Ennek következtében sok ország várhatóan recesszióba zuhan az elkövetkező hónapokban.
Amin Nasszer, az Aramco elnök-vezérigazgatója utalt arra, hogy a nyereség a magas kereslet miatt tovább nőhet. Ami ellensúlyozhatja a jövő évi esetleges visszaesést, mivel a világ számos ipari gazdasága recesszióba kerül.
“Arra számítunk, hogy az olajkereslet az évtized hátralévő részében tovább növekszik. Még annak ellenére is, hogy a rövid távú globális előrejelzések szerint csökkenő gazdasági nyomás nehezedik rá.”
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban