Koszovó több NATO-békefenntartót kér a fokozódó feszültségek miatt
Sürgősen további NATO-csapatokra van szükség Koszovóban a “Szerbia és Oroszország felől érkező fenyegetések” miatt – jelentette ki pénteken a balkáni ország miniszterelnöke.
Az Euronews szerint a megjegyzést a Pristina és Belgrád között hetek óta tartó fokozott feszültségek közepette tette. A koszovói kormány bejelentette, hogy viszonossági intézkedéseket vezet be a szerb állampolgárokat illetően, amelyek a beutazási okmányokat és a rendszámtáblákat érintik.
Albin Kurti miniszterelnök a Welt című német lapnak adott interjújában azt mondta, hogy a további békefenntartó erők “mindenképpen javítani fognak (Koszovó) biztonságán”.
“A KFOR-csapatok segíthetnek nekünk abban, hogy tovább bővítsük biztonsági struktúráinkat és kapacitásainkat” – mondta.
Brüsszel és Washington folytatja diplomáciai offenzíváját
A feszültségek a múlt hónap végén újból a felszínre törtek, amikor a koszovói kormány kijelentette, hogy a Szerbiában kiállított személyazonosító okmányok és gépjármű-rendszámtáblák nem lesznek érvényesek a területén, válaszul arra, hogy a Koszovóban kiállított okmányok nem érvényesek Szerbiában.
Bár az ország északi részén élő szerb nemzetiségűek azonnal barikádok felállításával reagáltak, a helyzet a helyszínen gyorsan rendeződött. Az EU rendőri erői és a KFOR a helyszínre érkeztek, az EU és az USA tisztviselői pedig Brüsszelben találkozót szerveztek Pristina és Belgrád között.
A megbeszélések azonban nem hoztak konkrét eredményeket. Josep Borrell vezető diplomata kijelentette, hogy a két fél ígéretet tett arra, hogy további találkozókon próbálnak megoldást találni a kérdésre. Alekszandar Vucsity szerb elnök a válságra reagálva kijelentette, hogy Belgrád békét akar, de nem fog habozni megvédeni az északi szerb etnikumot.
Csütörtökön az Egyesült Államok és az EU balkáni térségért felelős megbízottjai, Gabriel Escobar és Miroslav Lajčak találkoztak Vucsittyal, és megbeszéléseket folytattak a koszovói szerb vezetőkkel a válság további enyhítése érdekében. A csütörtöki találkozót követően Lajčak és Escobar is elutasította a részletek közlését. Lajčak hangsúlyozta, hogy a tárgyalások nem győztesekről vagy vesztesekről szólnak, hanem “a Koszovóban élő emberekről”.
Vucsity az Instagramon közölte, hogy “nem könnyed tárgyalásokat folytattak”, hozzátéve, hogy “nem fogjuk feladni létfontosságú nemzeti és állami érdekeinket, elsősorban népünk érdekeit, az önök biztonságát”. Lajčak és Escobar elmondták, hogy ők is arra kérték Kurtit, hogy halassza el a legutóbbi vitát kiváltó szabályok végrehajtását.
Eközben a koszovói miniszterelnök ragaszkodott ahhoz, hogy az új szabályok szeptember 1-jétől lépjenek életbe. Ugyanakkor nyitva hagyta az ajtót egy teljesen más szabályozás lehetősége előtt.
“Kész vagyok kezet fogni Vucsittyal. Ha Szerbia beleegyezik, hogy a jövőben eltekint a határellenőrzésektől, akkor mi is ezt fogjuk tenni,”
nyilatkozta Kurti.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat