Az oroszok elmenekítik a legújabb vadászrepülőgépeiket Krímből?
Oroszország a legmodernebb vadászgépeit kivonja Krímből, írja a Business Insider.
Oroszország eddig tíz repülőgépet költöztetett ki Krímből, köztük hat Szu-35S és négy MiG-31BM típusú repülőgépet. Az orosz erők az összes modern vadászgépet kivonják a bázisaikról – jegyezte meg a NATO-jelentés. A riport szerint belbeki repülőtérről távolították el a vadászgépeket, és inkább az oroszországi Kuscsevszkaja és Marinovka régiókba helyezték át azokat. A belbeki légibázis ellen dróntámadásokat hajtóttak végre az ukránok, és ezt a helyi orosz hatóságok is megerősítették. A Reuters újságírója krími forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy legalább négy robbanást hallottak a belbeki repülőtér közelében.
A Szevasztopol közelében fekvő Belbek repülőtere “Oroszország elsődleges repülőtere, amely támogatást nyújt Dél-Ukrajnában és a Fekete-tengeren való műveletekhez” – áll a NATO jelentésében.
A jelentés megjelenésének időpontjában 32 orosz vadászrepülőgép maradt a belbeki repülőtéren, főként a Szu-27 Flanker J vadászrepülőgépek, valamint kis számú Szu-35S és MiG-31BM, amelyek a jelentés szerint valószínűleg nem elegendőek ahhoz, hogy a légi támogatást azonos szinten fenntartsák a régióban.
A jelentés szerint Oroszország emellett növelte taktikai föld-levegő rakétáinak (SAM) számát a Krímben az ukrán pilóta nélküli légi járművek (UAV) támadásai elleni védelem érdekében. A NATO-jelentés megjegyezte, hogy “az ukrán UAV-kat Oroszország nehezen tudja célba venni a gyenge IADS (Integrált Légvédelmi Rendszer) C2-je miatt, ami valószínűleg az orosz fegyveres erők legnagyobb gyengesége az ukrajnai konfliktusban”.
Oroszország kénytelen kivonni a vadászgépeket Krímből?
Az ukrán hírszerzés arról is beszámolt, hogy augusztus 11. és augusztus 17. között legalább 24 vadászrepülőgép és 14 helikopter repült a krími orosz katonai bázisokról az orosz szárazföldre, írja az The EurAsia Times.
Oroszország a Krímben lévő légi támaszpontjait ukrán állások támadására használta, különösen Herszon és Zaporizzsja régiókban, amelyek nagy részét az orosz erők gyorsan elfoglalták a február 24-én kezdődött inváziójuk első napjaiban.
Moszkva jelenleg a krími utakat és vasutakat használja arra, hogy megerősítse csapatait a megszállt Herszon régióban, ahol a közelmúltban heves harcok folytak az ukrán ellentámadásnak köszönhetően.
Az ukrán hadsereg azzal a céllal hajtott végre több támadást is a Krím félszigeten, hogy megzavarja az orosz logisztikát, és egyszerre gyengítse az orosz erők képességét Herszon védelmére és megerősítésére.
Ukrajna augusztus 9-én megtámadta a Krím nyugati partján lévő Szaki légibázist, ami a háború kezdete óta az orosz hadsereg által egyetlen nap alatt elszenvedett legjelentősebb számú veszteséget hozta. Nyugati források szerint az orosz Fekete-tengeri flotta harci repülőgépeinek több mint a fele a jelentések szerint működésképtelenné vált az ukrán akció miatt.
A Szaki légibázis elleni műveleteken kívül robbanásokat jelentettek két további orosz légi támaszpontról, a krími Dzsankojban és Hvardiiskében is. Az orosz Kommerszant újság szerint a Hvardiiskénél történt robbanást valószínűleg egy kis drón segítségével hajtották végre. A Dzsankojnál történt incidensért vélhetően az oroszok voltak a felelősek. Az ukrán légierő parancsnoksága tagadta, hogy köze lenne a robbanásokhoz, mondván, hogy az incidens abból adódott, hogy Oroszország “nem tartotta be a tűzvédelmi óvintézkedéseket”. Ennek ellentmond, hogy egy ukrán elnöki tanácsadó utalt arra, hogy a robbanásokban ukrán részvétellel lehetett számolni.
A támadások sora nem áll itt meg, hiszen augusztus 20-án Ukrajna dróncsapást mért az orosz Fekete-tengeri Flotta főhadiszállására, ami a második ilyen támadás volt, miután július 31-én egy robbanóanyaggal megrakott kamikaze drón rontott be a főhadiszállás épületébe, hat embert megsebesített, illetve az orosz haditengerészet napi ünnepséget is lemondták emiatt.
Úgy tűnik, az ukrán hadsereg támadásai sikeresek voltak, és csapást mértek az orosz légierő. A vadászgépek eltávolítása a frontvonaltól komolyan befolyásolhatja a hadműveletek sikerességét, hiszen, hogy légi támogatás nélkül a szárazföldi csapatoknak sokkal nehezebb dolga lesz Herszonban.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/23/videok-hatalmasat-robban-egy-orosz-loszerraktar-ukran-siker/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon