India odavágott Pekingnek: Kína militarizálja a Tajvani-szorost, és Srí Lankán katonai támaszpontot akar
India nem kíméli mostanában Kínát, újra komoly kritikát fogalmazott meg Pekinggel szemben. Új-Delhi szerint Peking Tajvani-szoros militarizálását hajtja végre, és Srí Lankát is be akarja hálózni.
Srí Lanka
A két ázsiai óriás legújabb szócsatája akkor kezdődött, amikor a hónap elején egy kínai katonai kutatóhajó egy hétre kikötött Srí Lanka Hambantota kikötőjében. Elemzők szerint a Yuan Wang 5 a Népi Felszabadító Hadsereg által üzemeltetett kínai hajók egy csoportjába tartozik, amelyek műholdak, rakéták és interkontinentális ballisztikus rakéták indítását figyelik, írja a The Guardian.
A Yuan Wang 5 több napig nem tudott kikötni, miután India tiltakozott a pekingi akció ellen. Új-Delhi tart attól, hogy Peking katonai támaszpontként kívánja használni a kikötőt. Kína külügyminisztériuma természetesen tagadta ezt a szándékot, és azt mondta, hogy a hajó a nemzetközi joggal és gyakorlattal összhangban tengeri kutatásokat végez, és nem befolyásolja “egyetlen ország biztonsági és gazdasági érdekeit”.
Peking múlt héten már arról beszélt, hogy India a biztonsági aggályokat arra használja fel, hogy “de facto alapos beavatkozást hajtson végre Srí Lanka szuverenitásába és függetlenségébe”.
Tajvani-szoros
India sem késlekedett a válasszal, és “a Tajvani-szoros militarizálásával” vádolta meg Kínát. Az indiai kormány először használta ezt a jelzőt, ami nagyon erős diplomáciai beleszólás a szorosok közötti kérdésekben, miközben India a saját és Kína határán fennálló feszültségekkel küzd.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/20/amerika-igyekszik-kiszakitani-indiat-az-orosz-erdekszferabol/” ][/hm_embed]
Mire készül Kína Srí Lankán?
Srí Lanka jelenleg az eddigi legsúlyosabb gazdasági válságból való kilábalást tűzi ki, és egyensúlyoz India és Kína egymással versengő befolyása között, amelyekre elemzők szerint szüksége van.
Kínai adósságcsapda-diplomácia
Szombaton India colombói képviseletének vezetője azt mondta, hogy Srí Lankának “támogatásra van szüksége, nem pedig nem kívánt nyomásra vagy szükségtelen vitákra egy másik ország napirendjének kiszolgálására”. Az “adósságvezérelt napirendekre” is utalt, nyilvánvalóan a kínaiak által finanszírozott Hambantota kikötőre utalva, amelyhez gyakran kapcsolódnak a kínai adósságcsapda-diplomácia vádjai. A kínai hitelek az ország teljes külföldi adósságának mintegy 10%-át teszik ki. Idén óta azonban India is mintegy 3,8 milliárd dollárt adott kölcsön, hogy átsegítse Srí Lankát a gazdasági válságon.
Új alkupozícióban India
Wen-ti Sung, az Ausztrál Nemzeti Egyetem Tajvanra és Kínára szakosodott politológusa szerint Új-delhi “új alkupozíciót” teremt azzal, hogy Kínát a szoros “militarizálásával” vádolja, és “keményebb retorikát” alkalmaz, amelynek megszüntetését a jövőbeli tárgyalások során felajánlhatja.
“Tudva, hogy Kína nem akar több fronton eszkalálódni, India megpróbál új tárgyalási eszközt teremteni ott, ahol korábban nem volt, azáltal, hogy Kínát Tajvanra szólítja fel” – mondta Sung, megjegyezve, hogy Kína belpolitikai nyomás alatt áll a közelgő 20. pártkongresszus miatt, amikor Hszi Csin-ping elnök harmadik ciklusára pályázik.
A hajó éppen egy héttel azután kötött ki Hambantotában, hogy Kína befejezte nagyszabású hadgyakorlatait Tajvan körül, válaszul az amerikai házelnök, Nancy Pelosi látogatására. A gyakorlatok befejezése óta a kínai hadsereg fokozott tevékenységet folytat, amelyet elemzők “új normálisnak” neveztek. A Tajvani-szorost elválasztó nem hivatalos határ, a médiavonal, amelyet Kína nemrégiben szuverén vizeihez tartozónak nyilvánított, mostanában szinte naponta lépik át.
Abban az időben, amikor az USA és más szövetségesek elítélték a gyakorlatokat, India kormánya megmaradt a homályosabb nyilatkozatoknál, és azt mondta, hogy “aggódik a közelmúltbeli fejlemények miatt”.
“Sürgetjük a visszafogottság gyakorlását, a status quo megváltoztatására irányuló egyoldalú lépések elkerülését, a feszültségek enyhítését és a térség békéjének és stabilitásának fenntartására irányuló erőfeszítéseket” – mondta egy külügyi szóvivő.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/23/5-terulet-ahol-rovidesen-haboruzhat-kina/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban