Tajvan: visszavágunk, ha Kína átlépi a határunkat
Tajvan szerdán közölte, hogy élni fog önvédelmi jogával, és “ellentámadásba lendül”, ha kínai fegyveres erők lépnek a területére, mivel Peking fokozta katonai tevékenységét a demokratikus sziget közelében.
Peking sajátjának vallja Tajvant
Peking, amely a tajpeji kormány határozott tiltakozása ellenére sajátjának vallja Tajvant, ebben a hónapban hadgyakorlatokat tartott a sziget körül, válaszul Nancy Pelosi tajpeji látogatására – számol be a Reuters. Tajvani védelmi tisztviselők szerint Kína folytatja “nagy intenzitású” katonai járőrözését Tajvan közelében. Elmondásuk szerint az instabilitás fő forrása az, hogy Peking a két felet elválasztó Tajvani-szorost “belső tengerré” kívánja tenni.
“A 12 tengeri mérföldes területünkre behatoló repülőgépek és hajók esetében a nemzeti hadsereg kivétel nélkül gyakorolni fogja az önvédelem és az ellentámadás jogát”,
mondta Lin Wen-Huang, a vezérkar műveleti és tervezési főnökének helyettese egy sajtótájékoztatón.
Kínai drónok Tajvan felett
A tajvani kormány arra is panaszkodott, hogy kínai drónok többször is a kínai partok közelében lévő kisebb tajvani szigetcsoportok felett repülnek. A hadsereg ennélfogva “ellentámadást intéz” az olyan kínai drónok ellen, amelyek a figyelmeztetés ellenére sem hagyják el a területet – tette hozzá Lin.
Tajvan figyelmeztető lövéseket adott le egy kínai drónra nem sokkal azután, hogy Caj Jing-ven elnöknő utasította a tajvani hadsereget, hogy tegyen “határozott ellenlépéseket” a kínai provokációval szemben. A kínai külügyminisztérium a héten azt mondta, a drónok miatt “nem érdemes felháborodni”. Válaszként Tajvan Pekinget tolvajnak bélyegezte.
Ugyanezen a tájékoztatón Ma Cseng-Kun, a Nemzeti Védelmi Egyetem katonai akadémiájának igazgatója elmondta, hogy Kína további lépéseket tehet annak érdekében, hogy elutasítsa a külföldi hadihajók engedélye nélküli áthaladását a szoroson. “Miután az új katonai státusz megszilárdult, megnő az ütközés kockázata, ha a külföldi haditengerészet hajói ragaszkodnak a hajózási jogukhoz” – mondta. Az amerikai hadihajók és a szövetséges nemzetek, például Nagy-Britannia és Kanada hadihajói az elmúlt években rendszeresen áthajóztak a szoroson, beleértve a múlt héten Amerika két hadihajóját is.
Tajvan fegyveres erői jól felszereltek, de eltörpülnek a hatalmas kínai hadsereg mellett. Kína nem zárta ki, hogy erőszakot alkalmazzon annak érdekében, hogy ellenőrzése alá vonhassa a szigetet. Tajpej elutasítja Peking szuverenitási igényeit. Az indok az, hogy a Kínai Népköztársaság soha nem uralkodott a szigeten, és csak a tajvani nép dönthet a saját jövőjéről.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban