Egy kis kuckó, ami a tiéd, kell ennél több? Hát persze, hogy kell! Például egy nagy családi ház, ami megvalósítja legmerészebb álmaidat is! Az Álomház és kiegészítője, a Napsugár út 156. segít neked abban, hogy mindezt hitel nélkül megvalósítsd, bár tény, hogy csak az asztal síkján.
Alapozás
Az alapjáték egy 2-4 fővel játszható családi jóság. Pofás kis házacska üres szobahelyeit kell telepakolni szobakártyákkal és dekorációjelzőkkel, miközben suttyomban gyűjtögeted a tetőkártyákat.
A játékosok a kezdőjátékostól haladva minden körben választhatnak egy kártyapárt a kínálatból. Ez egy szobakártyából és egy erőforráskártyából áll. A szobakártyát és a dekorációjelzőt azonnal le kell helyezni, a szerszám- és segítőkártyák később is felhasználhatóak és valami extra lépést biztosítanak a számodra. Ha tetőkártyát húzol azt képpel lefelé a táblád mellé rakod és csak a játék végén nézheted meg újra. Ha sikerült négy azonos színűt prédálnod plusz pontok a jutalmad. Azaz, ha a tetőért járó extra pontra hajtasz jól meg kell jegyezned milyen színű lapkát választottál.
Ez a feladat elsőre könnyűnek tűnhet, de valahogy a játék folyamán a tető színek egybefolynak és egyre jobban elbizonytalanodsz majd hogy: biztos hogy lila volt? Nem inkább piros? És miután a játék felénél meggyőzöd magad, hogy lila volt, akkor a végén kiderül, hogy nyilván pirossal kezdtél.
Az esélyek kiegyenlítését segíti, hogy bárki lehet kezdőjátékos. Aki az első mezőről veszi el az egy darab kártyát a kínálatból (mert ott kettő helyett egy kártyát kaphatsz csak), az kezdi a következő kört. Márpedig nagyon sokat tud számítani, hogy elsőnek választasz a kínálatból, vagy utolsóként a lepattanóból kell gazdálkodnod.
Meglepően logikus szabály, hogy a házad úgy kell felépítened, hogy egy szoba nem „lebeghet” a semmiben. Azaz ahhoz, hogy lerakj egy kártyát a háztábládra kell alatta lennie valaminek. Vagy alapzatnak, vagy egy másik szobának. Tehát nem rakhatsz le csak úgy az éterbe egy fürdőszobát az emeletre, ha az alatta lévő helyre még nem építettél semmit.
A különböző szobatípusokból különböző kollekciókat lehet gyűjteni, amiért különböző mennyiségű pont jár. Mivel a házadban limitált a helyek száma, így néha fel kell áldozni 1-1 teljes kollekciót valami más oltárán, de ez teljesen normális.
Ami pedig extra jó, hogy egy valóban funkcionális házért plusz pont jár! Például ha a házad mindkét emeletén található fürdőszoba, azért 3 pont üti a markodat.
Szigetelés – Napsugár út 156.
Az alapjáték nagy hibáját, hogy csak 4-en lehet összesen játszani a kiegészítő örömteli módon orvosolja.
A Napsugár út 156. lehetővé teszi, hogy 1, 5 vagy akár 6 játékos is nekivághasson a legmenőbb kéró berendezésének. És igen, bevállalták, hogy a kiegészítő nevében a házszám a játékos szám változására utaljon. Ez kicsit ilyen apuka humor, de családi játék lévén teljesen belefér.
Így a dobozban két új háztábla, új szoba- és erőforráskártyák is helyet kaptak. Ezek mellett pedig extra titkos feladatokat is húzhatunk, vagy vendégeket is fogadhatunk az ingatlanunkban.
A „titkos küldetés”
Az immáron címmel is rendelkező épület felhúzása közben 3 és 5 pontos építési terveket is teljesíthetünk. Ezek a kártyák különböző feladatokat tartalmaznak, amiket ha sikerül helyesen kivitelezni akkor a játék végén pont jár értük. Például megkövetelheti, hogy legyen egy 3 lapból álló nappali kollekciód, vagy bizonyos számú dekoráció jelződ. A tetők mellett egy kis plusz izgalmat ad a játéknak ez a sutyi misszió, mert bizony van, hogy a dobogósok között 2-3 pont a differencia.
Vendégek
Mi sem tölti el az embert nagyobb elégedettséggel, mint vendégül hívni kedves barátait, rokonait álmai otthonába. Ennek az életszerű eseménynek is teret enged a Napsugár út kiegészítő, hiszen még több pont jár a játék végén, ha életteli vendégsereg is tartózkodik a házunkban. Aki először teljesíti a vendég által igényelt infrastrukturális feltételeket, az fogadhatja az adott karaktert a hajlékában. Biztosak vagyunk benne, hogy mindenki számára meglesz a szerelem karakterkártya is. Természetesen nálunk a társasjáték rajongóért ment a harc, mindenki vendégül akarta látni játékbeli alteregóját. Ahhoz hogy nárcisztikus vágyálmunk meglátogasson minket magunknál egy játékszobára és egy fürdőre vagy konyhára van szükségünk. Utóbbi esetben választhatunk, ki melyiket igényli inkább egy jó játékest mellé. 😉
Ezzel a modullal még személyesebbé tudjuk varázsolni a kis házikónkat, de ha nem ennyire szentimentális a játékszemléletünk, akkor a mezőny élére is repíthetjük magunkat a megfelelő látogatókkal.
Álomház luxuskivitelben
Az Álomház és kiegészítője, a Napsugár út 156. szuper bevezető darab lehet a családnak a modern társasok világába. Könnyen megjegyezhető és értelmezhető szabályai miatt teljesen helyénvaló a doboz oldalán látható ajánlás, miszerint már 7 éves kortól belevethetik magukat a gyerekek az Álomház világába.
Az asztalkép nagyon mutatós. A szobakártyák illusztrációja nagyon részletgazdag és nincs két ugyanolyan darab. Ez néha el is viszi a kollekciógyűjtés rációjától az ábrándos lelkű játékosokat. Mert hiába szeretném én a 3 kártyából álló nappali kollekciót, ha kijött az indiánsátras gyerekszoba, nincs más választásom, azt kell elvenni a kínálatból! Mégis nagyon élvezetes és kézenfekvő módon vezet be a játék a kollekciógyűjtés mechanizmusába. Az így megszerzett tudást és tapasztalatot pedig nagyon jól lehet majd kamatoztatni más, összetettebb játékok esetében is.
Teret enged a „láthatatlan” pontgyűjtésnek is, amitől egy kicsit mindig bizonytalan maradsz a saját helyezésedet illetően, ezzel egy kis extra izgalmat csempészve a vetélkedésbe.
A megfelelő erőforrás kártya birtokában pedig lehetőségünk van arra, hogy egy kicsit javítsunk a helyzetünkön ha sarokba szorítva érezzük magunkat.
Valamint, ha valaki hozzám hasonlóan azt vallja hogy „nem a győzelemért hanem mások ellen játszom” annak is nagyon jó lehetőségeket tartogat a játék. Nincs is annál jobb érzés, mint megfosztani néhány győzelmi ponttól a játékostársad azzal, hogy elveszed az utolsó körben a neki hiányzó második konyha kártyát.
Összegezve
Remek kis családi játéknak tartjuk az Álomházat, ami nagyon könnyed, aránylag gyors és gördülékeny játékmenettel rendelkezik. A szuperszép asztalkép biztos mindenkit rabul fog ejteni, szülők, nagyszülők pedig a gazdálkodj okosan nosztalgikus morzsáit is felfedezhetik benne. Fészekrakás előtt álló fiatal felnőtteknek szinte kötelező darab, hogy kitöltsék a felújítás / építkezés végtelenségig nyúló hacacáréjában az unalmas estéiket.
De élvonalas gémereknek is tartogat meglepetéseket a játék. Elsősorban azokra az apró „húsvéti tojásokra” (easter eggs) gondolok, amik a sasszeműek számára válnak elsőre láthatóvá. Például a Vissza a jövőbe trilógia ikonikus időutazó DeLoeranja díszíti az egyik garázskártyát, de egy Ticket To Ride-ra hajazó játék is ki van pakolva az egyik nappaliban. Így filler, vagy felvezető játékként is el tudjuk képzelni bármelyik komolyabb társasesten.
Saját műfajában – könnyed családi játék – kifejezetten élvezetes darab! Viszont ha valaki egy agytekerős eurora vágyna, akkor nagyon rossz felé kacsintgat. De ne búslakodjon, mert a társasjátékok széles palettáján ő is megtalálhatja a neki megfelelő játékot.
A játékot pedig a Gémklub jóvoltából tudtuk bemutatni nektek!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban